tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży
drukuj

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

 

I. Podstawy prawne wydania regulaminu

  • ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.)
  • ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. nr 43, póz. 168 z późn. zm.),

 

II. Postanowienia ogólne

  • §1

 

  1. Podstawę gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych stanowią przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wymienionej w podstawach prawnych wydania regulaminu, niniejszy regulamin oraz zatwierdzony coroczny plan wydatków funduszu (plan rzeczowo-finansowy).
  2. Pracownicy wybierają trzyosobową Komisję Socjalną, która ich reprezentuje i jest organem opiniująco doradczym.
  3. Komisję powołuje się co trzy lata. (na zebraniu pracowników)
  4. Komisja Socjalna spotyka się raz w miesiącu, decyzje podejmowane są większością głosów, obrady dokumentuje się protokołem.
  5. Za administrowanie funduszem i realizację regulaminu odpowiedzialny jest pracodawca.
  • §2
  1. Regulamin funduszu, jego wszelkie zmiany oraz coroczny plan wydatków z funduszu, a także zmiany w planie wymagają uzgodnienia z przedstawicielami pracowników.  Coroczny plan wydatków jest załącznikiem do regulaminu (załącznik nr 1).  
  2. Prawo zgłaszania propozycji zmian w regulaminie oraz w rocznym planie wydatków z  funduszu posiada zarówno pracodawca, jak i pracownicy. Zmiany te będą wprowadzane w formie aneksu do regulaminu w trybie przewidzianym przez ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dla wydawania regulaminu. Strony będą starać się wprowadzać zmiany z mocą obowiązującą od nowego roku kalendarzowego.
  3. Decyzje o przyznaniu świadczeń socjalnych poszczególnym osobom uprawnionym podejmuje pracodawca w uzgodnieniu z Komisją Socjalną.
  • § 3
  1. Wnioski w sprawie przyznania określonych rodzajów pomocy socjalnej, przewidzianych w regulaminie, należy składać u przewodniczącego Komisji Socjalnej.
  2. Treść regulaminu funduszu jest ogólnie dostępna. Regulamin może być wydany na każde żądanie zainteresowanej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
  • § 4
  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
  2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach decyzje dotyczące przyznania świadczenia będą rozpatrywane indywidualnie przez Komisję Socjalną.

 

III. Tworzenie funduszu

§ 5

 

  1. Odpis podstawowy na fundusz nalicza się corocznie według zasad określonych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
  2. Środki funduszu zwiększa się o: a.) odpis na fundusz w wysokości 6,25% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, o którym mowa w ustawie - na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orze­czono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, oraz na każdego emeryta i renci­stę, byłego pracownika zakładu, b.)odsetki od środków funduszu (gromadzonych na rachunku bankowym) a także ewentualnych lokat terminowych prowadzonych w ramach tego rachunku, c.) wpływy z oprocentowania pożyczek udzielanych na cele mieszkaniowe, d.) wpływy z darowizn i zapisów od osób fizycznych i prawnych.

 

IV. Przeznaczenie funduszu

  • § 6

Środki funduszu przeznacza się na finansowanie:

  1. Wypoczynku w formie: a) dopłat do krajowego wypoczynku organizowanego przez pracowników domu kultury we własnym zakresie za okres nie krótszy niż 14 kolejnych dni kalen­darzowych urlopu wypoczynkowego, przysługującego za bieżący rok,  w rozumieniu Kodeksu pracy. (Tabela dopłat stanowi załącznik nr 2 do regulaminu)
  2. Działalności kulturalno-oświatowej, sportowej i turystycznej w formie:
  3. a) dopłat do biletów wstępu do kin, teatrów, występów estradowych, koncertów, wystaw, b) imprez sportowo-rekreacyjnych i innych, biletów wstępu na basen; uczestnictwo w powyższych formach działalności socjalnej może odbywać się na podstawie ogólnodostępnych abonamentów naby­wanych przez pracodawcę na poszczególne rodzaje i formy działalności lub biletów jednorazo­wych nabytych uprzednio przez pracodawcę, uprawniających do uczestnictwa w wymienionych formach działalności socjalnej, c) dopłat do krajowych wycieczek turystyczno-krajoznawczych organizowanych w dni wolne od pracy, w tym np. grzybobrania, kulig itp.

Dopłata o której mowa w § 6 pkt. 2 może wynieść:

  • do 80% - ceny biletu lub wartości przypadającej na jednego uczestnika – uprawnionemu, którego dochód na członka rodziny (wykazany w oświadczeniu o którym mowa w § 10 pkt 2 regulaminu) nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za dany rok,
  • do 50 % - ceny biletu lub wartości przypadającej na jednego uczestnika – uprawnionemu, którego dochód na członka rodziny  przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia,
  • dopuszcza się możliwość sfinansowania świadczeń, o których mowa w pkt.2 w całości ze środków funduszu.
  1. Wsparcia finansowego dla dzieci (do lat 15) pracowników, określonej w tabeli ( nie więcej niż dwa razy w roku). Tabela dopłat stanowi załącznik nr  3  do regulaminu.
  2. Wsparcia finansowego dla osób uprawnionych,  znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej - przyzna­wanej zwyczajowo (raz w roku) w zależności od po­trzeb oraz możliwości finansowych funduszu.
  3. Zapomogi losowej dla osób uprawnionych dotkniętych ciężkimi chorobami, wypad­kami losowymi ( kradzież, pożar, wypadek itp.). Zapomogi losowe po zmarłym członku rodziny mogą być udzielane tylko w przypadku całkowitego pokrycia kosztów pogrzebu (po przedstawieniu rachunków). Wzór wniosku o zapomogę i wsparcie finansowe stanowi załącznik nr 4 do regulaminu.
  4. Pomocy pieniężnej lub rzeczowej na poczet zwiększonych wydatków świątecznych dla osób uprawnionych, wysokość wsparcia uzależniona jest od sytuacji życiowej i materialnej osoby uprawnionej. Podstawę do ustalenia wysokości świadczenia stanowi dochód przypadający na osobę w rodzinie. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 7 do regulaminu. Zakres pomocy zależy od wysokości środków funduszu.

 

V. Osoby uprawnione do korzystania z funduszu

§7

  1. Z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą korzystać: a) pracownicy zatrudnieni na podstawie: umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, b)pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
  2. Ze świadczeń socjalnych mogą korzystać także: a)członkowie rodzin pracowników, w tym współmałżonkowie oraz dzieci, b)emeryci i renciści – dla których MDK-DŚT był ostatnim miejscem pracy.
  3. Za członków rodzin, o których mowa w ust. 2a, uważa się:
  4. a) pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie dzieci w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków – do czasu ukończenia 18 lat, a jeżeli pobierają naukę w formach szkolnych – do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat, b)osoby wymienione wcześniej, w stosunku do których orzeczono znaczny lub umiarkowany sto­pień niepełnosprawności - bez względu na wiek, c)współmałżonków prowadzących wspólne gospodarstwo domowe.
  • § 8

Świadczenia socjalne w pierwszej kolejności przysługują osobom uprawnionym:

  1. o niskim dochodzie na osobę w rodzinie,
  2. wychowującym samotnie dzieci - wykazującym niski dochód na osobę w rodzinie,
  3. mającym dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalnej, kosztownej opieki i le­czenia, oraz wychowującym dzieci częściowo lub całkowicie osierocone – o niskim dochodzie na osobę w rodzinie,
  4. niepełnosprawnym,

VI. Zasady i tryb ubiegania się o świadczenia socjalne

  • §9
  1. Dopłata do wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów lub we własnym zakresie przysłu­guje raz na dwa lata.
  2. Osoby ubiegające się o dopłatę do wypoczynku skła­dają wnioski najpóźniej do końca miesiąca lutego każdego roku lub w innym terminie podanym do powszechnej wiadomości. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 5  do regulaminu.
  3. Wykaz pracowników, którym przyznano dofinansowanie do wypoczynku będzie podany do wiadomości zainteresowanych po zatwierdzeniu przez pracodawcę w terminie jednego miesiąca od dnia zakończenia przyjmowania wniosków.
  4. Zgłoszone przez zainteresowanych uwagi i zastrzeżenia będą rozpatrzone przez pracodawcę w uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników w ciągu 7 dni od zgłoszenia zastrzeżenia.
  5. Odmowa przyznania świadczenia musi być uzasadniona na piśmie.
  6. Pracownik, który otrzymał dofinansowanie, po powrocie z urlopu wypoczynkowego trwającego przez okres nie krótszy niż kolejne 14 dni kalendarzowych w celu uzyskania świadczenia jest zobowiązany do złożenia wniosku uprawniającego do wypłaty świadczenia( Wzór wniosku stanowi załącznik nr 6 do regulaminu).
  7. Zapomogi rzeczowe lub finansowe mogą być przyznawane na wniosek zainteresowanych osób uprawnionych. Z wnioskiem o przyznanie zapomogi osobie uprawnionej może wystąpić także z własnej inicjatywy pracodawca lub grupa pracowników - po uprzedniej akceptacji osoby zainteresowanej.
  • § 10
  1. Przyznanie oraz wysokość dopłat z funduszu do usług i świadczeń socjalnych dla osób upraw­nionych uzależnia się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjal­nych, od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
  2. Podstawę do ustalenia ulgowych świadczeń (z dopłatą z funduszu) stanowi dochód przypadają­cy na osobę w rodzinie, wykazany w oświadczeniu pracownika. Pracownicy zamierzający ubiegać się o świadczenia z funduszu składają oświadczenia w terminie określonym w § 9 pkt 2 regulaminu.(Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 7  do regulaminu)
  3. Pracownik ma obowiązek wykazać w oświadczeniu faktyczną wysokość wszystkich dochodów uzyskiwanych przez wspólnie zamieszkujące i prowadzące gospodarstwo domowe osoby.
  4. W przypadkach szczególnie trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnione mogą ubiegać się o świadczenia i usługi bezpłatne (w 100% finansowane
    z funduszu). Każdy taki wniosek będzie rozpatrywany oddzielnie i indywidualnie.
  5. Współmałżonkowie zatrudnieni u tego samego pracodawcy korzystają z dopłat do wypoczynku dla dzieci i młodzieży tylko z tytułu zatrudnienia jednego z nich.

 

VII. Zasady udzielania pomocy na cele mieszkaniowe

  • §11
  1. Pomoc z ZFŚS na cele mieszkaniowe obejmuje:
  • zakup lub budowę lokalu lub domu mieszkalnego,
  • remont lub modernizację mieszkania lub domu,
  • przystosowanie mieszkania lub domu na potrzeby osoby niepełnosprawnej.
  1. Pomoc na cele mieszkaniowe może być przyznana tylko w formie pożyczki.
  2. Osoby ubiegające się o pożyczkę na cele mieszkaniowe składają wniosek o jej udzielenie w dziale kadr. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 8 do regulaminu.
  3. Z pracownikiem, któremu przyznano pożyczkę zawierana jest umowa o jej udzielenie. Wzór umowy stanowi załącznik nr 9 do regulaminu.
  4. Pożyczkę można przyznać z równoczesnym zawieszeniem okresu jej spłaty w zależności od sytuacji materialnej, życiowej i mieszkaniowej pożyczkobiorcy.
  5. Pożyczki wymagają poręczenia dwóch osób i są oprocentowane w wysokości:
  • 3% rocznie dla pożyczkobiorców, których dochód na osobę w rodzinie przekracza wysokość minimalnego wynagrodzenia.
  • 1% rocznie dla pożyczkobiorców, których dochód na osobę w rodzinie wynosi mniej, niż minimalne wynagrodzenie.
  1. Jedna osoba może poręczyć nie więcej niż jedną pożyczkę.
  2. Zawieszenie spłaty pożyczki dotyczy pożyczkobiorców, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza minimalnego wynagrodzenia i jest udzielane na wniosek pożyczkobiorcy.
  3. Zakres pomocy przyznanej na cele mieszkaniowe zależy od wysokości środków ZFŚS.
  4. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy pożyczka zostaje umorzona w całości i nie wchodzi w skład masy spadkowej.
  5. Niespłacona pożyczka podlega natychmiastowemu zwrotowi w przypadku:
  • rozwiązania umowy o pracę z pożyczkobiorcą,
  • stwierdzenia wykorzystania pożyczki na inny cel niż w umowie.
  1. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z innych przyczyn spłata pożyczki odbywa się na warunkach ustalonych w umowie o jej udzielenie.
  2. Na wniosek pożyczkobiorcy z którym umowa o pracę zostaje rozwiązana i za zgodą poręczycieli spłata pożyczki może przebiegać na dotychczasowych zasadach.
  3. W razie zaprzestania spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę zobowiązanie spłaty przechodzi na poręczycieli.

VIII. Postanowienia końcowe.

  • §12
  1. Wszelkie zmiany w regulaminie wymagają dla swej ważności pisemnej formy i uzgodnienia ze wszystkimi zakładowymi organizacja­mi związkowymi.
  2. Regulamin wchodzi w życie po podpisaniu przez pracodawcę i przedstawicieli pracowników

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z dn.12.02.2019r.

Osoby odpowiedzialne

Autor:Anna Zuzga
Odpowiada:Krzysztof Zemło
Wytworzył:Elżbieta Bujnowska
Data ostatniej zmiany:2021-12-14 11:54:33

Archiwum

Data Autor
2021-12-14 11:53 Anna Zuzga zobacz
2021-12-14 11:51 Anna Zuzga zobacz
2021-12-14 10:02 Anna Zuzga zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 587