tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Informacja o realizacji planu pracy Muzeum Północno-Mazowieckiego w 2015 roku

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan będzie realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji, a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c i oddziałach : Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13 i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2015 roku

I. poprawa stanu bazy i infrastruktury technicznej

.

W 2015 roku nastąpiło otwarcie wystawy stałej rzeźby ludowej pt. „Kurpiowskie osóbki” i wystawy stałej „Bursztyn z dorzecza Narwi” na zakończenie obchodów Roku Adama Czetnik w województwie podlaskim.

W ramach kontynuacji prac wyposażeniowych, prowadzonych bezpośrednio przez Muzeum, zakończano przystosowywania pomieszczeń do pełnionych funkcji – pracowni bursztynu, pracowni fotograficznej, pomieszczeń administracyjnych. Wykonano zabudowę w holu muzeum prezentująca historyczne widoki Łomży.

 

Na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie przeniesiono i zestawiono spichrz z Cięćka, rozebrano i zakonserwowano kapliczkę św. Jana Nepomucena, remonty dachów - chałupa z Kadzidła, obora z Wyku. Wykonano renowacja wystawy stałej poświęconej Adamowi Chętnikowi oraz kontynuacja prac wyposażeniowe w części biurowej w dworku z Brzózek oba te zadanie wykonywane były na miarę możliwości finansowych muzeum.

 

II. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- roku 2015 zakończono skontrum w Galerii Sztuki Współczesnej i skontrum w dziale sztuki i rzemiosła artystycznego. Przeprowadzono także inwentaryzacje zbiorów bibliotecznych.

Zakupiono do księgowości sprzęt komputerowy z oprogramowaniem ze względu na stary program operacyjny. Zakupiono nowy serwer do obsługi elektronicznego programu ewidencji muzealiów „Musnet” w budynku muzeum w Łomży.

Pozyskano nowe muzealia w liczbie 883 w tym 781 to dary a 102 to zakupy i wprowadzono 1998 muzealiów do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomży, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Stan muzealiów całym Muzeum na koniec 2015 roku przedstawia się następująco : pod

24 416 numerami inwentarzowymi znajduje się 33 151 muzealiów. W pracowni fotograficznej wykonano ponad 3 tysiące zdjęć cyfrowych wraz z opisem – do kart ewidencyjnych poszczególnych działów, do wystaw stałych i czasowych, dokumentacja badan archeologicznych i bieżąca dokumentacja wydarzeń muzealnych. Na portalu 4lomza umieszczono 17 nowych prezentacji „Skarbów Muzeum” które były otwierane 28 tysięcy razy.

- pozyskanie muzealiów :

Muzeum w Łomży – pozyskano muzealia etnograficzne, związane z historią miasta i regionu, archeologia i numizmatami jako uzupełnienia istniejących kolekcji i niezbędne do realizacji wystaw stałych . Do pracowni fotograficznej za pośrednictwem działu historii zostały przekazie zbiory fotograficzne przekazane w darze do Muzeum.

- konserwacja i remonty obiektów muzealnych:

1. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie z Kadzidła

2. Wymiana dachu słomianego na oborze a Wyku

3. Remont i przeniesienie spichlerza z Cięćka i kapliczki św. Jana Nepomucena

4. Remont dwóch wiat ekspozycyjnych na terenie skansenu

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży i pracownicy stolarni w Nowogrodzie prowadzili zabezpieczanie i konserwacje muzealiów do wystaw czasowych i stałych. Pracownia konserwatorska w Łomży poddała konserwacji 421 obiektów archeologicznych i 68 muzealiów etnograficznych razem 489 obiektów.

Rozpoczęto badania oporności i rezystencji instalacji elektrycznej i instalacji odgromowej w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c.

 

Wykonano projekt, dostawę i montaż zestawu podnoszącego ciśnienie w istniejącej instalacji hydrantowej w obiekcie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przy ul Dwornej 22c. Remont instalacji hydratowej wynika z decyzji Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży z terminem realizacji 30.09.2015 rok .

Ze względu na zawilgocenie, zasolenie i odpadający tynk ( opinia techniczna sierpień 2013r.) konieczne jest wykonanie:

- w celu zabezpieczenia przed dalszą degradacją ścian, iniekcji muru wewnętrznego w piwnicy (od strony ul. Giełczyńskiej) w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c – wartość kosztorysowa 11 500 zł.

- wykonanie tynków renowacyjnych ścian, po przeprowadzeniu iniekcji muru, w piwnicy – wartość kosztorysowa 5000 zł.

Wykonanie powyższych prac nie było uwzględnione w projekcie remontu budynku przy ul Dwornej 22c. Muzeum złożyło wniosek do Urzędu Miasta jako inwestora remontu, o ujecie tych prac remontowych w dotacji na 2015 rok jednak nie przyznano nam tych środków.

 

III. Działalność wystawiennicza i merytoryczna:

W 2015 roku w Muzeum Łomży prezentowaliśmy następujące wystawy czasowe :

I. Wystawy czasowe - duże sale

1. Wystawa „ Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej” NCK Warszawa, styczeń – marzec 2015r.

2. Wystawa ze zbiorów własnych „Adam Chętnik” w ramach obchodów Roku Adama Chętnika, marzec – kwiecień 2015 r.

3. Wystawa interaktywna „ Świat zmysłów” Uniwersytet Jagielloński Kraków, maj – sierpień 2015 r.

4. Wystawa „Malarstwo polskie z zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy” , sierpień – listopad 2015 r. – „ Od Matejki do Witkacego”

5. Wystawa „Tradycyjne hafty chińskie” Ambasada Chińska w Polsce, listopad 2015 – luty 2016 r.

 

II. Wystawy czasowe – sale edukacyjno - wystawowe.

Wystawy realizowane są w tych salach jako wystawy samodzielne lub towarzyszące innym wydarzeniom średnio jest to pięć wystaw w roku oraz warsztaty, , spotkania, prelekcje oraz realizacja programu edukacyjnego pod nazwą” Akademia Pana Adama”.

Wystawy czasowe:

1. Wystawa studniówkowa uczniów Liceum Plastycznego w Łomży – styczeń – luty

2. Pieniądz zastępczy – ze zbiorów członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddział w Łomży – marzec – kwiecień

3. Wystawa plastyczna „Matka wieczności” artyści krakowscy –lipiec

4. Wystawa związana z Europejskim Festiwalem Filmowym Stowarzyszenie SLAN w Łomży – wrzesień – fotografia Iwo Świątkowski i grafowa Marek Turkot

 

W 2015 roku także w ramach obchodów Roku Adama Chętnika udostępniliśmy z tej okazji wystawy stałe „Kurpiowskie osóbki” - wystawa rzeźby i „Bursztyn w dorzeczu Narwi”.

Z tej tez okazji muzeum nasze przygotowało wystawę czasowa „Chętnik znany i nieznany” którą prezentowaliśmy w marcu i kwietniu w naszych salach wystawowych, a następnie w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu- 3500 zwiedzających i Muzeum Kultury Ludowej w Ostrołęce od 20 .12. 2015 r. do końca lutego 2016 r.

 

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje wystaw edukacyjnych i okolicznościowych, prelekcji, spotkań itp. w salach wystawowo-edukacyjnych na parterze.

Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna, edukacyjna i atrakcyjna. Muzeum podpisało porozumienie z Oddziałem IPN w Białymstoku w zakresie prowadzenia badań naukowych i popularyzacji ich wyników i prowadzenia działań edukacyjnych, wystawienniczych i wydawniczych. Realizacja tych zadań odbywa się w ramach Przystanku Historia IPN w Łomży. W 2015 r. był to przegląd filmów pt. ”Echa Katynia”, prezentacja gier historycznych wydanych przez IPN oraz promocja książki „Wojna mocarstw. Podlaskie 1914 - 1915 „. Odbyło się też spotkanie organizowane wspólnie z ŁTN dotyczące stanu tłumaczenia i możliwościom wydania „Księgi Pamięci Gminy Łomża”. W muzeum odbyło się spotkanie w sprawie powołania „Stowarzyszenia Północno-Mazowieckiego w Łomży” – stowarzyszenie czeka na rejestracje w Sądzie.

W miarę posiadanych środków będziemy prowadzili działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami. Materiały i składy komputerowe naszych wydawnictw- zaproszenia, składanki, ulotki przygotowywane są przez pracowników muzeum. W 2015 roku ukazał się jeden folder w nakładzie 150 egz., 6 informatorów- folderów w nakładzie 900 egz., afisze-plakaty 400 egz., 5 pocztówek w nakładzie 1500 egz.

Z 16 na 17 maja odbyła się impreza, „Noc Muzeów” w Łomży, której Muzeum było głównym organizatorem, przy wsparciu finansowym miasta.

W marcu muzeum, jak co roku, było współorganizatorem imprezy „Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna 2015” oraz braliśmy udział w komisjach oceniających wyniki konkursów „Sztuka obrzędowa w okresie Wielkanocy” , „ Wiem wszystko o Kurpiowszczyźnie” w GOK w Turośli. Współpracowaliśmy z GOK w Turośli przy konkursie „Tradycje wielkanocne na Kurpiach” i organizacji i prowadzeniu konferencji naukowej „Działalność społeczna i naukowa Adama Chętnika”. Dział etnografii zakończył badania terenowe i inwentaryzację fotograficzną i opisową starych kapliczek na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Odbyły się spotkania z Klubem Seniora przy MOPS w Łomży i spotkanie z członkami Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych pt. „ Spacerkiem po dawnej Łomży”.

Kierownik Skansenu w Nowogrodzie, był członkiem komitetu honorowego obchodów „Roku Adama Chętnika w 2015r.”, odbyła szereg spotkań i wygłosił szereg wykładów na temat życia i działalności Adama Chętnika . Pracownicy muzeum brali udział w szeregu konferencjach jako uczestnicy i prelegenci - konferencja zorganizowana przez Nadleśnictwo w Rucianym Nidzie, przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Katedrę, Kultury Artystycznej UKSW w Warszawie, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Bibliotekę Pedagogiczną w Łomży. Miejską Bibliotekę Publiczna w Łomży, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Przyrody w Drozdowie, szkoły podstawowe , średnie. Przedstawiciele naszego Muzeum wzięli także udział w I Kongresie Muzealników Polskich w Łodzi.

Przy muzeum działa klub „Tempus Fugit” zbierający pasjonatów historii gdzie odbywają się spotkania, dyskusje i wycieczki śladami zabytków łomżyńskich. Fotograf muzealny brał udział w szkoleniu zorganizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) w zakresie fotografii cyfrowej i jej archiwizacji. Pracownik działu edukacji i promocji brał udział w szkoleniu zorganizowanym przez NIMOZ w na temat wypełniania wniosków do programów ministerialnych . Muzeum udostępniło swoje zbiory Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Fabryce Sztuki w Tczewie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

 

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i płac pracowników. W dotacji nie uwzględniono kosztów realizacji wystaw czasowych i zwiększonych kosztów związanych z wzrostem kosztów utrzymania i obsługi budynku – klimatyzacja, wentylacja, winda, oświetlenie ekspozycyjne, itp. W związku z poszerzaniem działalności wystawienniczej o kolejne wystawy stałe i działalności edukacyjnej w muzeum w Łomży – wystawy czasowe i planowane udostępnienie wystaw stałych konieczne jest zatrudnienie dwóch pomocy muzealnych i jednej osoby do działu edukacji i promocji.

 

IV. Edukacja i promocja

Przewidujemy realizacje następujących warsztatów i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych w budynku Muzeum:

I . Z historii Łomży i regionu

Archeologia Łomży

Moje miasto. Opowieść o Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Książe Janusz I Mazowiecki

Historia w pomnikach ukryta

Orzeł czy reszka

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

III. Edukacja plastyczna

Style w malarstwie

Tematy w malarstwie

Style w sztuce

Czy każdy może być artystą

Portret bez tajemnic

Sylwetki twórców łomżyńskich

Historia lampy naftowej

IV. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych.

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych zabytków, formowanie z miedzianego drutu pierścionków , zawieszek, bransolet

Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

W 146 warsztatach muzealnych prowadzonych w wszystkich placówkach muzeum wzięło udział 3247 osób w różnych kategoriach wiekowych.

W dniach 30 listopada do 11 grudnia odbywały się jak co roku „Spotkania Mikołajkowe” dla dzieci z przedszkoli i szkól podstawowych w których uczestniczyło 678 dzieci . Spotkania realizowane są przy wsparciu sponsorów. W 2015 roku muzeum odwiedziło 49 909 zwiedzających w tym Muzeum w Łomży – 23061 osób, Galeria Sztuki Współczesnej 4470 osób, Skansen w Nowogrodzie 22378 osób.

Zorganizowaliśmy festyn z okazji „Dnia dziecka”, oraz spotkanie związane z setna rocznicą urodzin Hanki Bielickiej. W ramach obchodów 130 rocznicy urodzin Adama Chętnika prowadzona były zajęcia z dziećmi w ramach projektu edukacyjnego „ Akademii Pana Adama „. Braliśmy też udział w Pikniku Rodzinnym u Kapucynów, w Niedzieli na św. Rocha w Nowogrodzie i Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez wójta gminy Łomża w Jednaczewie.

 

Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13, oddział muzeum

Wystawy czasowe jako prezentacje dorobku kultury polskiej i regionalnej w roku 40 lecia Galerii

 

1. Wystawa grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka, styczeń - luty 2015 r.

 

2. Wystawa malarstwa Andrzeja Cwaliny, luty- marzec 2015 r.

 

3. „Perły i perełki w zbiorach Galerii”, marzec- kwiecień 2015 r.

 

4. Wystawa malarstwa Heleny Zadrejko, kwiecień- maj 2015 r.

 

5. Wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej, (Noc Muzeów), maj-czerwiec 2015 r.

 

6. I Ogólnopolskie Biennale Grafiki Wklęsłodrukowej (dla uczniów liceów

plastycznych )– wystawa pokonkursowa , czerwiec-sierpień 2015.

 

7. Wystawa malarstwa Jolanty Caban, wrzesień- październik 2015 r.

 

8. Wystawa poplenerowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka”

(malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba), październik – listopad 2015 r.

9.Wystwa rysunku „Z pamięci” Stanisława Kędzielawskiego listopad – grudzień 2015 r

 

10. Wystawa ceramiki artystycznej Sylwii Wierzbowskiej, grudzień 2015 r.- styczeń 2016 r.

 

Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie.

Pogadanki na wystawach - cel: przekazywanie wiedzy o zjawiskach w sztuce, kształtowanie wrażliwości i potrzeb estetycznych .

Lekcje muzealne: ”Techniki malarskie”, „Pejzaż”, „Portret bez tajemnic”, „Sylwetki twórców łomżyńskich”, „Tematy w malarstwie” - cel: popularyzacja sztuki i edukacja estetyczna, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

 

 

 

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Zakres i terminy planowanych do wykonania zadań

 

Niedziela na św. Rocha” – 16 sierpień .

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej szczególnie w Roku Adama Chętnika. Odbyły się pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponowaliśmy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim . Uczestnicy mieli możliwość udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych. Wystąpiły dwie kapele Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła i Kapela Kurpiowska z Łomży oraz solistka Apolonia Nowak

W czerwcu muzeum było współorganizatorem „Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Tegoroczna impreza połączona była z inauguracja Roku Adama Chętnika w woj. Podlaskim która odbywała się na terenie Skansenu.

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – spotkania odbywają się w salonie dworku z Brzózek, październik – czerwiec

3. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

4. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj – czerwiec

5.Wypelnianie dokumentacji muzealnej i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu inwentarzowego Musset

6. Renowacja stałej wystawy biograficznej „Adam Chętnik 1885 -1967”.

7. Nowe posadowienie słupów reklamowych na ternie Nowogrodu

8. Naprawa i konserwacja eksponatów z działów etnograficznego (elementy stroju) i artystyczno-historycznego (zabytkowe meble).

 

Prace remontowo – konserwatorskie

1. Remont słomianego dachu na oborze z Wyku.

2. Remont spichrza z Piątkowizny – wykonanie nowego pokrycia dachu z dranic

3. Zakup drewna i środków konserwujących do prowadzenia prac remontowych w obiektach na terenie skansenu

4. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie z Kadzidła,

5. Remont pomieszczenia biurowego i wykonanie nowych biurek i szaf we dworze z Brzózek

6. Remont i przeniesienie spichlerz z Cięćka – wymiana posadowienia, wymiana konstrukcji dachu, wykonanie nowego poszycia .

7. Rozebranie i konserwacja kapliczki św. Jana Nepomucena

8.Remont ratowniczy spichlerza z Dylewa Starego – konieczność wymiany podwaliny w podcieniu

9. Prace naprawcze i prace remontowe w wielu obiektach skansenowskich m.in. wymiana podwaliny w chałupie z Myszyńca Starego, wykonanie nowego trapu przy młynie w Dobrego Lasu, remont ratowniczy jednej ze ścian w stolarni.

10. Zakup i zwiezienie drewna osikowego na gonty na pokrycie jednej połaci dworu z Brzózek.

11. Kolejny remont ciągnika Zetor – ciągnik ma prawie 30 lat !

Prowadzono prace przy porządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczanie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z terenu miasta, wycięcie krzaków na skarpie poniżej placu bartnego ..

Pilna jest wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego/ słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana kabla elektrycznego pomiędzy rozdzielnią przy karczmie a stolarnią, pomiędzy rozdzielnią a chałupą z Witowego Mostu , podłączenie dworu z Brzózek do nowego kabla zasilającego oraz zasilającego oświetlenie zewnętrzne na terenie Skansenu. Pilną koniecznością staje się zakup nowego ciągnika niezbędnego do prowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych na terenie Skansenu.

 

 

I. poprawa stanu bazy i infrastruktury technicznej

.

W 2015 roku nastąpiło otwarcie wystawy stałej rzeźby ludowej pt. „Kurpiowskie osóbki” i wystawy stałej „Bursztyn z dorzecza Narwi” na zakończenie obchodów Roku Adama Czetnik w województwie podlaskim.

W ramach kontynuacji prac wyposażeniowych, prowadzonych bezpośrednio przez Muzeum, zakończano przystosowywania pomieszczeń do pełnionych funkcji – pracowni bursztynu, pracowni fotograficznej, pomieszczeń administracyjnych. Wykonano zabudowę w holu muzeum prezentująca historyczne widoki Łomży.

 

Na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie przeniesiono i zestawiono spichrz z Cięćka, rozebrano i zakonserwowano kapliczkę św. Jana Nepomucena, remonty dachów - chałupa z Kadzidła, obora z Wyku. Wykonano renowacja wystawy stałej poświęconej Adamowi Chętnikowi oraz kontynuacja prac wyposażeniowe w części biurowej w dworku z Brzózek oba te zadanie wykonywane były na miarę możliwości finansowych muzeum.

 

II. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- roku 2015 zakończono skontrum w Galerii Sztuki Współczesnej i skontrum w dziale sztuki i rzemiosła artystycznego. Przeprowadzono także inwentaryzacje zbiorów bibliotecznych.

Zakupiono do księgowości sprzęt komputerowy z oprogramowaniem ze względu na stary program operacyjny. Zakupiono nowy serwer do obsługi elektronicznego programu ewidencji muzealiów „Musnet” w budynku muzeum w Łomży.

Pozyskano nowe muzealia w liczbie 883 w tym 781 to dary a 102 to zakupy i wprowadzono 1998 muzealiów do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomży, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Stan muzealiów całym Muzeum na koniec 2015 roku przedstawia się następująco : pod

24 416 numerami inwentarzowymi znajduje się 33 151 muzealiów. W pracowni fotograficznej wykonano ponad 3 tysiące zdjęć cyfrowych wraz z opisem – do kart ewidencyjnych poszczególnych działów, do wystaw stałych i czasowych, dokumentacja badan archeologicznych i bieżąca dokumentacja wydarzeń muzealnych. Na portalu 4lomza umieszczono 17 nowych prezentacji „Skarbów Muzeum” które były otwierane 28 tysięcy razy.

- pozyskanie muzealiów :

Muzeum w Łomży – pozyskano muzealia etnograficzne, związane z historią miasta i regionu, archeologia i numizmatami jako uzupełnienia istniejących kolekcji i niezbędne do realizacji wystaw stałych . Do pracowni fotograficznej za pośrednictwem działu historii zostały przekazie zbiory fotograficzne przekazane w darze do Muzeum.

- konserwacja i remonty obiektów muzealnych:

1. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie z Kadzidła

2. Wymiana dachu słomianego na oborze a Wyku

3. Remont i przeniesienie spichlerza z Cięćka i kapliczki św. Jana Nepomucena

4. Remont dwóch wiat ekspozycyjnych na terenie skansenu

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży i pracownicy stolarni w Nowogrodzie prowadzili zabezpieczanie i konserwacje muzealiów do wystaw czasowych i stałych. Pracownia konserwatorska w Łomży poddała konserwacji 421 obiektów archeologicznych i 68 muzealiów etnograficznych razem 489 obiektów.

Rozpoczęto badania oporności i rezystencji instalacji elektrycznej i instalacji odgromowej w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c.

 

Wykonano projekt, dostawę i montaż zestawu podnoszącego ciśnienie w istniejącej instalacji hydrantowej w obiekcie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przy ul Dwornej 22c. Remont instalacji hydratowej wynika z decyzji Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży z terminem realizacji 30.09.2015 rok .

Ze względu na zawilgocenie, zasolenie i odpadający tynk ( opinia techniczna sierpień 2013r.) konieczne jest wykonanie:

- w celu zabezpieczenia przed dalszą degradacją ścian, iniekcji muru wewnętrznego w piwnicy (od strony ul. Giełczyńskiej) w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c – wartość kosztorysowa 11 500 zł.

- wykonanie tynków renowacyjnych ścian, po przeprowadzeniu iniekcji muru, w piwnicy – wartość kosztorysowa 5000 zł.

Wykonanie powyższych prac nie było uwzględnione w projekcie remontu budynku przy ul Dwornej 22c. Muzeum złożyło wniosek do Urzędu Miasta jako inwestora remontu, o ujecie tych prac remontowych w dotacji na 2015 rok jednak nie przyznano nam tych środków.

 

III. Działalność wystawiennicza i merytoryczna:

W 2015 roku w Muzeum Łomży prezentowaliśmy następujące wystawy czasowe :

I. Wystawy czasowe - duże sale

1. Wystawa „ Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej” NCK Warszawa, styczeń – marzec 2015r.

2. Wystawa ze zbiorów własnych „Adam Chętnik” w ramach obchodów Roku Adama Chętnika, marzec – kwiecień 2015 r.

3. Wystawa interaktywna „ Świat zmysłów” Uniwersytet Jagielloński Kraków, maj – sierpień 2015 r.

4. Wystawa „Malarstwo polskie z zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy” , sierpień – listopad 2015 r. – „ Od Matejki do Witkacego”

5. Wystawa „Tradycyjne hafty chińskie” Ambasada Chińska w Polsce, listopad 2015 – luty 2016 r.

 

II. Wystawy czasowe – sale edukacyjno - wystawowe.

Wystawy realizowane są w tych salach jako wystawy samodzielne lub towarzyszące innym wydarzeniom średnio jest to pięć wystaw w roku oraz warsztaty, , spotkania, prelekcje oraz realizacja programu edukacyjnego pod nazwą” Akademia Pana Adama”.

Wystawy czasowe:

1. Wystawa studniówkowa uczniów Liceum Plastycznego w Łomży – styczeń – luty

2. Pieniądz zastępczy – ze zbiorów członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddział w Łomży – marzec – kwiecień

3. Wystawa plastyczna „Matka wieczności” artyści krakowscy –lipiec

4. Wystawa związana z Europejskim Festiwalem Filmowym Stowarzyszenie SLAN w Łomży – wrzesień – fotografia Iwo Świątkowski i grafowa Marek Turkot

 

W 2015 roku także w ramach obchodów Roku Adama Chętnika udostępniliśmy z tej okazji wystawy stałe „Kurpiowskie osóbki” - wystawa rzeźby i „Bursztyn w dorzeczu Narwi”.

Z tej tez okazji muzeum nasze przygotowało wystawę czasowa „Chętnik znany i nieznany” którą prezentowaliśmy w marcu i kwietniu w naszych salach wystawowych, a następnie w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu- 3500 zwiedzających i Muzeum Kultury Ludowej w Ostrołęce od 20 .12. 2015 r. do końca lutego 2016 r.

 

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje wystaw edukacyjnych i okolicznościowych, prelekcji, spotkań itp. w salach wystawowo-edukacyjnych na parterze.

Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna, edukacyjna i atrakcyjna. Muzeum podpisało porozumienie z Oddziałem IPN w Białymstoku w zakresie prowadzenia badań naukowych i popularyzacji ich wyników i prowadzenia działań edukacyjnych, wystawienniczych i wydawniczych. Realizacja tych zadań odbywa się w ramach Przystanku Historia IPN w Łomży. W 2015 r. był to przegląd filmów pt. ”Echa Katynia”, prezentacja gier historycznych wydanych przez IPN oraz promocja książki „Wojna mocarstw. Podlaskie 1914 - 1915 „. Odbyło się też spotkanie organizowane wspólnie z ŁTN dotyczące stanu tłumaczenia i możliwościom wydania „Księgi Pamięci Gminy Łomża”. W muzeum odbyło się spotkanie w sprawie powołania „Stowarzyszenia Północno-Mazowieckiego w Łomży” – stowarzyszenie czeka na rejestracje w Sądzie.

W miarę posiadanych środków będziemy prowadzili działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami. Materiały i składy komputerowe naszych wydawnictw- zaproszenia, składanki, ulotki przygotowywane są przez pracowników muzeum. W 2015 roku ukazał się jeden folder w nakładzie 150 egz., 6 informatorów- folderów w nakładzie 900 egz., afisze-plakaty 400 egz., 5 pocztówek w nakładzie 1500 egz.

Z 16 na 17 maja odbyła się impreza, „Noc Muzeów” w Łomży, której Muzeum było głównym organizatorem, przy wsparciu finansowym miasta.

W marcu muzeum, jak co roku, było współorganizatorem imprezy „Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna 2015” oraz braliśmy udział w komisjach oceniających wyniki konkursów „Sztuka obrzędowa w okresie Wielkanocy” , „ Wiem wszystko o Kurpiowszczyźnie” w GOK w Turośli. Współpracowaliśmy z GOK w Turośli przy konkursie „Tradycje wielkanocne na Kurpiach” i organizacji i prowadzeniu konferencji naukowej „Działalność społeczna i naukowa Adama Chętnika”. Dział etnografii zakończył badania terenowe i inwentaryzację fotograficzną i opisową starych kapliczek na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Odbyły się spotkania z Klubem Seniora przy MOPS w Łomży i spotkanie z członkami Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych pt. „ Spacerkiem po dawnej Łomży”.

Kierownik Skansenu w Nowogrodzie, był członkiem komitetu honorowego obchodów „Roku Adama Chętnika w 2015r.”, odbyła szereg spotkań i wygłosił szereg wykładów na temat życia i działalności Adama Chętnika . Pracownicy muzeum brali udział w szeregu konferencjach jako uczestnicy i prelegenci - konferencja zorganizowana przez Nadleśnictwo w Rucianym Nidzie, przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Katedrę, Kultury Artystycznej UKSW w Warszawie, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Bibliotekę Pedagogiczną w Łomży. Miejską Bibliotekę Publiczna w Łomży, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Przyrody w Drozdowie, szkoły podstawowe , średnie. Przedstawiciele naszego Muzeum wzięli także udział w I Kongresie Muzealników Polskich w Łodzi.

Przy muzeum działa klub „Tempus Fugit” zbierający pasjonatów historii gdzie odbywają się spotkania, dyskusje i wycieczki śladami zabytków łomżyńskich. Fotograf muzealny brał udział w szkoleniu zorganizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) w zakresie fotografii cyfrowej i jej archiwizacji. Pracownik działu edukacji i promocji brał udział w szkoleniu zorganizowanym przez NIMOZ w na temat wypełniania wniosków do programów ministerialnych . Muzeum udostępniło swoje zbiory Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Fabryce Sztuki w Tczewie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

 

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i płac pracowników. W dotacji nie uwzględniono kosztów realizacji wystaw czasowych i zwiększonych kosztów związanych z wzrostem kosztów utrzymania i obsługi budynku – klimatyzacja, wentylacja, winda, oświetlenie ekspozycyjne, itp. W związku z poszerzaniem działalności wystawienniczej o kolejne wystawy stałe i działalności edukacyjnej w muzeum w Łomży – wystawy czasowe i planowane udostępnienie wystaw stałych konieczne jest zatrudnienie dwóch pomocy muzealnych i jednej osoby do działu edukacji i promocji.

 

IV. Edukacja i promocja

Przewidujemy realizacje następujących warsztatów i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych w budynku Muzeum:

I . Z historii Łomży i regionu

Archeologia Łomży

Moje miasto. Opowieść o Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Książe Janusz I Mazowiecki

Historia w pomnikach ukryta

Orzeł czy reszka

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

III. Edukacja plastyczna

Style w malarstwie

Tematy w malarstwie

Style w sztuce

Czy każdy może być artystą

Portret bez tajemnic

Sylwetki twórców łomżyńskich

Historia lampy naftowej

IV. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych.

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych zabytków, formowanie z miedzianego drutu pierścionków , zawieszek, bransolet

Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

W 146 warsztatach muzealnych prowadzonych w wszystkich placówkach muzeum wzięło udział 3247 osób w różnych kategoriach wiekowych.

W dniach 30 listopada do 11 grudnia odbywały się jak co roku „Spotkania Mikołajkowe” dla dzieci z przedszkoli i szkól podstawowych w których uczestniczyło 678 dzieci . Spotkania realizowane są przy wsparciu sponsorów. W 2015 roku muzeum odwiedziło 49 909 zwiedzających w tym Muzeum w Łomży – 23061 osób, Galeria Sztuki Współczesnej 4470 osób, Skansen w Nowogrodzie 22378 osób.

Zorganizowaliśmy festyn z okazji „Dnia dziecka”, oraz spotkanie związane z setna rocznicą urodzin Hanki Bielickiej. W ramach obchodów 130 rocznicy urodzin Adama Chętnika prowadzona były zajęcia z dziećmi w ramach projektu edukacyjnego „ Akademii Pana Adama „. Braliśmy też udział w Pikniku Rodzinnym u Kapucynów, w Niedzieli na św. Rocha w Nowogrodzie i Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez wójta gminy Łomża w Jednaczewie.

 

Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13, oddział muzeum

Wystawy czasowe jako prezentacje dorobku kultury polskiej i regionalnej w roku 40 lecia Galerii

 

1. Wystawa grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka, styczeń - luty 2015 r.

 

2. Wystawa malarstwa Andrzeja Cwaliny, luty- marzec 2015 r.

 

3. „Perły i perełki w zbiorach Galerii”, marzec- kwiecień 2015 r.

 

4. Wystawa malarstwa Heleny Zadrejko, kwiecień- maj 2015 r.

 

5. Wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej, (Noc Muzeów), maj-czerwiec 2015 r.

 

6. I Ogólnopolskie Biennale Grafiki Wklęsłodrukowej (dla uczniów liceów

plastycznych )– wystawa pokonkursowa , czerwiec-sierpień 2015.

 

7. Wystawa malarstwa Jolanty Caban, wrzesień- październik 2015 r.

 

8. Wystawa poplenerowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka”

(malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba), październik – listopad 2015 r.

9.Wystwa rysunku „Z pamięci” Stanisława Kędzielawskiego listopad – grudzień 2015 r

 

10. Wystawa ceramiki artystycznej Sylwii Wierzbowskiej, grudzień 2015 r.- styczeń 2016 r.

 

Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie.

Pogadanki na wystawach - cel: przekazywanie wiedzy o zjawiskach w sztuce, kształtowanie wrażliwości i potrzeb estetycznych .

Lekcje muzealne: ”Techniki malarskie”, „Pejzaż”, „Portret bez tajemnic”, „Sylwetki twórców łomżyńskich”, „Tematy w malarstwie” - cel: popularyzacja sztuki i edukacja estetyczna, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

 

 

 

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Zakres i terminy planowanych do wykonania zadań

 

Niedziela na św. Rocha” – 16 sierpień .

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej szczególnie w Roku Adama Chętnika. Odbyły się pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponowaliśmy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim . Uczestnicy mieli możliwość udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych. Wystąpiły dwie kapele Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła i Kapela Kurpiowska z Łomży oraz solistka Apolonia Nowak

W czerwcu muzeum było współorganizatorem „Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Tegoroczna impreza połączona była z inauguracja Roku Adama Chętnika w woj. Podlaskim która odbywała się na terenie Skansenu.

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – spotkania odbywają się w salonie dworku z Brzózek, październik – czerwiec

3. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

4. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj – czerwiec

5.Wypelnianie dokumentacji muzealnej i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu inwentarzowego Musset

6. Renowacja stałej wystawy biograficznej „Adam Chętnik 1885 -1967”.

7. Nowe posadowienie słupów reklamowych na ternie Nowogrodu

8. Naprawa i konserwacja eksponatów z działów etnograficznego (elementy stroju) i artystyczno-historycznego (zabytkowe meble).

 

Prace remontowo – konserwatorskie

1. Remont słomianego dachu na oborze z Wyku.

2. Remont spichrza z Piątkowizny – wykonanie nowego pokrycia dachu z dranic

3. Zakup drewna i środków konserwujących do prowadzenia prac remontowych w obiektach na terenie skansenu

4. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie z Kadzidła,

5. Remont pomieszczenia biurowego i wykonanie nowych biurek i szaf we dworze z Brzózek

6. Remont i przeniesienie spichlerz z Cięćka – wymiana posadowienia, wymiana konstrukcji dachu, wykonanie nowego poszycia .

7. Rozebranie i konserwacja kapliczki św. Jana Nepomucena

8.Remont ratowniczy spichlerza z Dylewa Starego – konieczność wymiany podwaliny w podcieniu

9. Prace naprawcze i prace remontowe w wielu obiektach skansenowskich m.in. wymiana podwaliny w chałupie z Myszyńca Starego, wykonanie nowego trapu przy młynie w Dobrego Lasu, remont ratowniczy jednej ze ścian w stolarni.

10. Zakup i zwiezienie drewna osikowego na gonty na pokrycie jednej połaci dworu z Brzózek.

11. Kolejny remont ciągnika Zetor – ciągnik ma prawie 30 lat !

Prowadzono prace przy porządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczanie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z terenu miasta, wycięcie krzaków na skarpie poniżej placu bartnego ..

Pilna jest wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego/ słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana kabla elektrycznego pomiędzy rozdzielnią przy karczmie a stolarnią, pomiędzy rozdzielnią a chałupą z Witowego Mostu , podłączenie dworu z Brzózek do nowego kabla zasilającego oraz zasilającego oświetlenie zewnętrzne na terenie Skansenu. Pilną koniecznością staje się zakup nowego ciągnika niezbędnego do prowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych na terenie Skansenu.

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Odpowiada:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2016-02-08 11:11:13

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1554