tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Informacja o planie pracy Muzeum Północno-Mazowieckiego na 2016 rok

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan będzie realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji, a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c i oddziałach : Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13 i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku

I. poprawa stanu bazy i infrastruktury technicznej

.

Na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie przeniesienie i remont kapliczki św. Jana Nepomucena, remonty dachów - dwór z Brzózek i chałupa „Cepelia”.

 

II. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- roku 2016 planujemy rozpoczęcie skontrum w dziale w dziale etnografii Muzeum w Łomży . Zakupienie nowego serwera wraz z osprzętem i przeniesienie do niego programu Musnet niebieski wraz z przeniesieniem bazy danych.

Planujemy :

- dział edukacji i promocji, Galeria Sztuki Współczesnej – zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem ze względu na stary program operacyjny

- dział archeologii i bursztynu zakup dwóch mikroskopów (lup) stereoskopowych .

Pozyskanie nowych muzealiów i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomzy, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

- pozyskanie muzealiów :

Muzeum w Łomży - muzealia z zakresu rzemiosła artystycznego, muzealia etnograficzne, związane z historią miasta i regionu, bursztyn - uzupełnienia istniejących kolekcji.

 

- konserwacja i remonty obiektów muzealnych:

1. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie „Cepelia”

2. Wymiana jednej połaci dachu na dworze z Brzózek

3. Remont kapliczki św. Jana Nepomucena

4. Remont wnętrza chałupy z Gawrych i Baranowa

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży i pracownicy stolarni w Nowogrodzie będą prowadzili zabezpieczanie i konserwacje muzealiów do wystaw czasowych i stałych .

W 2016 roku zostanie wykonane badania oporności i rezystencji instalacji elektrycznej i instalacji odgromowej w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c i w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

 

Ze względu na zawilgocenie, zasolenie i odpadający tynk ( opinia techniczna sierpień 2013r.) konieczne jest wykonanie:

- w celu zabezpieczenia przed dalszą degradacją ścian, iniekcji muru wewnętrznego w piwnicy (od strony ul. Giełczyńskiej) w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c – wartość kosztorysowa 11 500 zł.

- wykonanie tynków renowacyjnych ścian, po przeprowadzeniu iniekcji muru, w piwnicy – wartość kosztorysowa 5000 zł.

Wykonanie powyższych prac nie było uwzględnione w projekcie remontu budynku przy ul Dwornej 22c. Muzeum złożyło wniosek do Urzędu Miasta jako inwestora remontu, o ujecie tych prac remontowych w dotacji na 2016 rok jednak nie przyznano nam tych środków.

 

III. Działalność wystawiennicza i merytoryczna:

W 2015 roku planujemy w Muzeum Łomży realizację następujących wystaw czasowych :

I. Wystawy czasowe - duże sale

1. Wystawa „ Chińskie hafty i latawce” styczeń - luty

2. Wystawa grafiki „ Ryciny biblijne w kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz „ marzec - maj

3. Wystawa bursztynu z kolekcji Muzeum Ziemi w Warszawie – maj - sierpień

4. Wystawa „Muzyka w polskim domu” zbiory prywatne , wrzesień 2016 r. – styczeń 2017 r.

 

II. Wystawy czasowe – sale edukacyjno - wystawowe.

Wystawy realizowane są w tych salach jako wystawy samodzielne lub towarzyszące innym wydarzeniom średnio jest to pięć wystaw w roku oraz warsztaty, lekcje muzealne, spotkania, prelekcje m.in. dla Klubu Seniora, z IPN , współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz realizacja programu edukacyjnego.

Planowane wystawy:

1. Wystawa” W Krzywym Zwierciadle Archeologia” , Muzeum Lubelskie – styczeń – luty

2. Żydzi powiat łomżyński- zbiory kolekcjonerskie – marzec – czerwiec

3. Wystawa „Pamiątka z pielgrzymki”- czerwiec - sierpień

4. Wystawa związana z Europejskim Festiwalem Filmowym Stowarzyszenie SLAN w Łomży

5. Wystawa „Cmentarze w różnych kulturach i religiach w Polsce i na świecie”- październik – listopad

W holu Muzeum w Łomży planujemy projekt „ Spotkanie z zabytkami” prezentujący wybrane muzealia niedostępne dla zwiedzających.

 

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje wystaw edukacyjnych i okolicznościowych, prelekcji, spotkań itp. salach wystawowo-edukacyjnych na parterze.

Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna, edukacyjna i atrakcyjna. Muzeum podpisało porozumienie z Oddziałem IPN w Białymstoku w zakresie prowadzenia badań naukowych i popularyzacji ich wyników i prowadzenia działań edukacyjnych, wystawienniczych i wydawniczych. Realizacja tych zadań odbywać się będzie w ramach Przystanku Historia IPN w Łomży.

W miarę posiadanych środków będziemy prowadzili działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami. Materiały i składy komputerowe naszych wydawnictw- zaproszenia, składanki, ulotki przygotowywane są przez pracowników muzeum. Planujemy opracowanie i wydrukowanie informatora do wystawy stałej prezentującej lampy naftowe i rzeźbę ludową. Planujemy także zabezpieczenie zdjęć z zbiorów działu historii eksponowanych na wystawie stałej i zastąpienie ich kopiami. Do działu historii zakupimy specjalistyczny papier, obwoluty i pudła do zabezpieczenia muzealiów , a do Archiwum zakładowego bezkwasowe teczki i pudla. Planowane jest także porządkowanie i ewidencja archiwum zakładowego.

W marcu muzeum będzie, jak co roku, współorganizatorem imprezy „Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna 2016”.

Na noc z 14 na 15 maja planujemy, o ile na to pozwolą środki finansowe i inne uwarunkowania, organizację imprezy „Noc Muzeów” w Łomży. Planujemy imprezę okolicznościową z okazji Dnia Kobiet – Weekend z Bielicką”, Dnia Dziecka oraz warsztaty związane tematycznie prezentowanym wystawami czasowymi. Planujemy współpracę z Łomżyńską Filharmonią Kameralną i Szkołą Muzyczną- mini koncert i prezentacja instrumentów w związku z wystawą czasową „Muzyka w polskim domu”.

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i płac pracowników. W dotacji nie uwzględniono kosztów realizacji wystaw czasowych i zwiększonych kosztów związanych z wzrostem kosztów utrzymania i obsługi budynku – klimatyzacja, wentylacja, winda, oświetlenie ekspozycyjne, itp. W roku 2016 przewidziana jest aktualizacja „Planu Ochrony Muzeum Północno-Mazowieckiego”.

W związku z poszerzaniem działalności wystawienniczej o kolejne wystawy stałe i działalności edukacyjnej w muzeum w Łomży – wystawy czasowe i planowane udostępnienie wystaw stałych konieczne jest zatrudnienie dwóch pomocy muzealnych i jednej osoby do działu edukacji i promocji.

 

IV. Edukacja i promocja

Przewidujemy realizacje następujących warsztatów i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych w budynku Muzeum:

I . Z historii Łomży i regionu

Archeologia Łomży

Moje miasto. Opowieść o Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Książe Janusz I Mazowiecki

Wrzesień 1939 na Ziemi Łomżyńskiej

Historia w pomnikach ukryta

Bursztyn z dorzecza Narwi

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

Strój ludowy Kurpiowskiej Puszczy Zielonej

III. Edukacja plastyczna

Techniki malarskie i graficzne z wykorzystaniem zbiorów własnych

Tematy w malarstwie

Obraz jako książka

Czy każdy może być artystą

Portret bez tajemnic

Sylwetki twórców łomżyńskich

Historia lampy naftowej

IV. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych.

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych zabytków, formowanie z miedzianego drutu pierścionków , zawieszek, bransolet

Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

Paski i krajki – surowce do wykonywania tkanin, tkanie pasków i krajek przy użyciu deseczki tkackiej, prezentacja rekonstrukcji stroju.

W grudniu planujemy tradycyjne „Spotkania Mikołajkowe” przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych . Spotkania realizowane są przy wsparciu sponsorów.

 

 

 

 

 

Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13 - Oddział muzeum

Wystawy czasowe jako prezentacje dorobku kultury polskiej i regionalnej

 

1. Wystawa ceramiki Marity Benke-Gajdy , styczeń 2016 r.

 

2. Wystawa zbiorowa Ludzie Wieczności luty – marzec 2016 r.

 

3. Wystawa grafiki Sławomira Ćwieka, kwiecień 2016 r.

 

4. Wystawa rzeźby Michała Selerowskiego, maj - czerwiec 2016 r.

 

5. Wystawa malarstwa Jana Biczysko, lipiec - sierpień 2016 r.

 

6. Wystawa ceramiki Kazimierza Kalkowskiego, wrzesień 2016 r.

 

7. Wystawa poplenerowa SSP „Stopka” październik 2016 r.

 

8. Wystawa malarstwa Wiktorii Tołłoczko - Tur, listopad 2016 r.

 

9. Wystawa malarstwa Małgorzaty Kapłan, grudzień 2016 r.

 

Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie.

Pogadanki na wystawach - cel: przekazywanie wiedzy o zjawiskach w sztuce, kształtowanie wrażliwości i potrzeb estetycznych .

Lekcje muzealne: ”Techniki w sztuce”, „Słownik pojęć plastycznych”, „ Sylwetki artystów”, „zagadnienia z historii sztuki”. Cel: popularyzacja sztuki i edukacja estetyczna, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Zakres i terminy planowanych do wykonania zadań

 

Niedziela na św. Rocha” – 14 sierpień .

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej. Odbędą się też pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponujemy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim oraz mlekiem prosto od krowy. Dajemy możliwość także udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.

W czerwcu muzeum jest współorganizatorem „Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – spotkania odbywają się w salonie dworku z Brzózek, październik – czerwiec

3. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

4. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj – czerwiec

5.Wypelnianie dokumentacji muzealnej i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu inwentarzowego Musset

6. Wykonie nowej aranżacji wystaw w chałupie Gawrych i Baranowa.

7. Wykonanie gontów z drewna osikowego do pokrycia dachu na dworze z Brzózek.

 

Prace remontowo – konserwatorskie

1. Remont dachu na chałupie „Cepelia”.

2. Remont dwóch wiat ekspozycyjnych na terenie skansenu

3. Zakup drewna i środków konserwujących do prowadzenia prac remontowych w obiektach na terenie skansenu

4. Wymiana jednej połaci gontowego poszycia dachu na dworze z Brzózek,

5. Remont wnętrza chałupy z Gawrych

6. Remont wnętrza chałupy z Baranowa

7. Przeniesienie kapliczki św. Jana Nepomucena

8. Prace naprawcze i prace remontowe w łazienkach dla zwiedzających.

Planujemy uporządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczenie i pogłębienie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z terenu miasta, wycięcie krzaków na skarpie poniżej placu bartnego i drzew zagrażających obiektom skansenowskim.

Planujemy rozpoczęcie wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego/ słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana kabla elektrycznego pomiędzy rozdzielnią przy karczmie a stolarnią, pomiędzy rozdzielnią a chałupą z Witowego Mostu , podłączenie dworu z Brzózek do nowego kabla zasilającego oraz zasilającego oświetlenie zewnętrze na terenie Skansenu. Koniecznością staje się zakup nowego ciągnika do prowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych na terenie skansenu.

Terminy realizacji prac remontowo – konserwatorskich uzależnione są od możliwości zakupu drewna , środków konserwujących itp. oraz od warunków klimatycznych które zdecydowanie wpływają na możliwości prowadzenia prac na otwartym terenie i w drewnianych obiektach zabytkowych. Prace te planujemy w miesiącach od kwietnia do października..

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Odpowiada:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2016-02-08 11:16:00

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1823