tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

REGULAMIN Funduszu Świadczeń Socjalnych w Muzeum Północno – Mazowieckim w Łomży

Załącznik Nr 1

do Zarządzenia Nr .6./2009

Dyrektora Muzeum Północno

Mazowieckiego w Łomży

z dnia 18.11.2009 r.

 

REGULAMIN

Funduszu Świadczeń Socjalnych

w Muzeum Północno – Mazowieckim w Łomży

 

 

Podstawa prawna:

 

  1. Ustawa z dnia 4 marca1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych /Dz. U. Nr 70 z 1996 roku, poz. 335 z późn. zm./.

 

  1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1994 r. nr 43, poz. 168 z późn. zm.).

 

 

 

§1

Regulamin określa:

  1. szczegółowe zasady oraz warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych
    z funduszu;

  2. zasady przeznaczenia środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej;

  3. osoby uprawnione do korzystania z funduszu.

 

§2

  1. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

  2. Środki zwiększające Fundusz to:

  1. odpis podstawowy,

  2. zwiększenie odpisu podstawowego,

  3. wpływy z opłat pobieranych od osób korzystających z działalności socjalnej,

  4. darowizny,

  5. odsetki od środków funduszu,

  6. wpływy z oprocentowania pożyczek,

  7. wierzytelności likwidowanych funduszy socjalnego i mieszkaniowego,

  8. inne środki określone w odrębnych przepisach (np. kary pieniężne art.108 § 4 KP)

  1. Środki funduszu nie wykorzystane w danym roku przechodzą na rok następny.

  2. Środki funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku.

 

 

§ 3

  1. Środkami funduszu administruje Pracodawca, który podejmuje ostateczne decyzje
    w sprawie podziału i gospodarowania funduszem na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.

  2. Obsługę organizacyjną wykonuje Komisja socjalna.

  3. Podstawą prowadzenia działalności socjalnej jest roczny plan dochodów i wydatków, stanowiący każdorazowo załącznik do Regulaminu.

 

 

§4

Uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są:

  1. Pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy.

  2. Pracownicy będący emerytami lub rencistami – byli pracownicy Muzeum.

  3. Członkowie rodzin po zmarłych pracownikach oraz emerytach i rencistach – byłych pracownikach, będących na ich utrzymaniu (dzieci).

  4. Pracownicy, którzy odeszli z muzeum na świadczenia przedemerytalne.

  5. Członkowie rodzin osób wymienionych w pkt 1.

 

 

§ 5

Za członków rodzin, o których mowa w § 4 pkt 5, uważa się:

  1. Współmałżonków i inne osoby pozostające w faktycznym pożyciu, prowadzące wspólne gospodarstwo domowe.

  2. Dzieci własne, przysposobione i przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia 18 roku życia lub w sytuacji, gdy pobierają naukę do ukończenia 25 roku życia.

  3. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych.

 

6 §

Środki wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, działającego w Muzeum, przeznacza się na dofinansowanie lub finansowanie:

  1. Pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe. Pracownik składa wniosek o udzielenie pożyczki – wzór w załączeniu. Pracodawca wydaje decyzję o jej udzieleniu w określonej wysokości.

  1. pożyczki ze środków ZFSS są udzielane do kwoty 3.000,00 zł. Maksymalny okres spłaty wynosi 3 lata. Wymagane dokumenty: wniosek o przyznanie pożyczki, w przypadku emerytów lub rencistów odcinek emerytury lub renty z ostatniego miesiąca, w tym również zaświadczenie o przychodach współmałżonka lub odcinek emerytury lub renty współmałżonka. Pożyczka może być przyznana po 12 miesiącach pracy w muzeum.

  1. Pomocy rzeczowej (w formie zakupu konkretnych towarów, bądź bonów towarowych niewymiennych na pieniądze uprawniających do zakupu towarów) i finansowanej oraz zapomogi pieniężnej bezzwrotnej przyznawanej w przypadkach losowych lub trudnej sytuacji materialnej.

  2. Dofinansowanie krajowych i zagranicznych wczasów pracowniczych, leczniczych, profilaktyczno-leczniczych.

  3. Dofinansowanie krajowego i zagranicznego wypoczynku dzieci i młodzieży zorganizowanego w formie wczasów, kolonii, zimowisk, obozów, biwaków, warsztatów, letnich lub zimowych szkół oraz wypoczynku we własnym zakresie (przyjęta granica wieku od 6 do 25 lat).

    1. z kolonii, obozów, zimowisk i wycieczek organizowanych w okresie letnich wakacji, ferii zimowych, mogą korzystać dzieci pracowników, emerytów, rencistów,

    2. skierowanie na kolonie, obozy, zimowiska, wycieczki zakupione przez pracownika mogą być dofinansowane po uprzednim imiennym zakwalifikowaniu. Wysokość dopłaty do powyższych form wypoczynku zakupionych przez pracownika nie może przekraczać kwoty dopłaty, którą uzyskałby pracownik zgodnie z tabelą dopłat przy koloniach, obozach, zimowiskach i wycieczkach wykupionych przez zakład pracy, wysokość dopłaty uzależniona jest od dochodów na l osobę w rodzinie – tabela w załączeniu.

    3. dopłata z ZFŚS przysługuje raz w roku, z tym, że tylko do jednej z w/w form wypoczynku wybranej przez pracownika.

    4. podstawę do obliczenia ulgowych usług i świadczeń stanowi dochód przypadający na osobę w rodzinie (oświadczenie pracownika o dochodach - wynagrodzenie brutto osiągane przez obojga współmałżonków) – w stosunku do najniższego wynagrodzenia za pracę,

    5. odpłatność za świadczenia wymienione w pkt 4 określa tabela odpłatności w załączeniu.

  1. Dofinansowanie krajowego i zagranicznego wypoczynku urlopowego pracownika organizowanego we własnym zakresie.

  2. Imprez kulturalno-oświatowych:

    1. zakup biletów wstępu do kin, teatrów, oper, na koncerty muzyczne, występy estradowe, imprezy sportowe, imprezy rekreacyjne (pływalnia, zajęcia gimnastyczne), itp.

  3. Dopłaty do imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych:

    1. wypoczynek w dni wolne od pracy może być realizowany w formie turystyki grupowej takiej jak: krótkie wycieczki, majówki, kuligi, rajdy, biwaki, spływy, spartakiady, itp.,

    2. wysokość dofinansowania do tej formy wypoczynku ustalana jest każdorazowo w zależności od potrzeb i możliwości finansowych pracodawcy,

    3. organizowanie wycieczek krajowych: dla pracownika i współmałżonka.

  4. Dopłaty do imprez sportowo-rehabilitacyjnych i wydatków za korzystanie z obiektów i urządzeń sportowych.

  5. Finansowanie imprez okolicznościowych.

  1. choinki noworocznej dla dzieci od l roku do lat 14 (według roku urodzenia), połączonej z programem artystycznym, poczęstunkiem i zakupem paczek, o wartości ustalanej corocznie na posiedzeniu Komisji Socjalnej, w ramach limitu ustalonego w planie rocznym wydatków z FŚS,

  2. do otrzymania jednej paczki uprawnione jest dziecko, bez względu na to, czy w muzeum pracuje jedno, czy oboje rodziców.

  3. Dnia Muzealnika, Dnia Kobiet, itp.

§ 7

  1. Prowadzenie działalności socjalnej w pełnym zakresie oraz wysokości dopłat uzależnione jest od sytuacji finansowej pracodawcy i wielkości funduszu.

  2. Przyznanie i wysokość świadczeń finansowanych z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej, a w przypadku pomocy mieszkaniowej (pożyczki) również od sytuacji mieszkaniowej uprawnionego.

 

 

  1. Przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z funduszu socjalnego przysługuje pracownikowi bez względu na staż pracy w Muzeum.

  2. Świadczenia socjalne finansowane z funduszu mają charakter uznaniowy i uprawniony nie może dochodzić z tego tytułu żadnych roszczeń.

  3. Decyzję o przyznaniu ulgowych usług i świadczeń ze środków przyznaje się na pisemny wniosek osoby uprawnionej, zawierający oświadczenie o sytuacji życiowej i rodzinnej oraz wielkości dochodu przypadającego na członka rodziny.

 

§ 8

Podstawę do przyznania świadczeń stanowi dochód przypadający na osobę w rodzinie, uwzględniający łączne dochody brutto wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z okresu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dane świadczenie.

 

§ 9

  1. Pożyczka na cele mieszkaniowe wymaga poręczenia dwóch osób zatrudnionych na czas nie krótszy niż czas spłaty pożyczki.

  2. W przypadku zatrudnienia na czas określony pożyczkę udziela się na okres do dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

  3. Jednocześnie można być poręczycielem nie więcej niż dwóch pożyczek.

  4. Warunkiem przyznania następnej pożyczki jest całkowita spłata pożyczki poprzednio uzyskanej.

  5. Oprocentowanie pożyczki wynosi 1 % rocznie.

  6. Pożyczkę udziela się na okres wskazany przez uprawnionego we wniosku, nie dłuższy niż 3 lata.

  7. W razie niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę obowiązek jej spłaty przechodzi na osoby, o których mowa w pkt. 1

  8. Pożyczka podlega całkowitej spłacie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pożyczkobiorcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz za zgodą osób, o których mowa w pkt. 1, pożyczka może zostać spłacana przez pożyczkobiorcę po rozwiązaniu stosunku pracy.

  9. Szczegółowe warunki przyznania i spłaty pożyczki określa umowa.

  10. Pracownik otrzymujący pożyczkę zobowiązany jest do wyrażenia pisemnej zgody na potrącanie przypadających od niego rat z tytułu spłaty pożyczki – z wynagrodzenia za pracę, zasiłku z ubezpieczenia społecznego lub świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

 

§ 10

  1. Pomoc rzeczową i pieniężna przyznaje się:

  1. W przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, długotrwałej choroby, klęsk żywiołowych, śmierci (zapomoga losowa do kwoty 2.280,00 zł rocznie – wzory w załączeniu),

  2. Uprawnionym osobom do korzystania z Funduszu, ze szczególnym uwzględnieniem osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej,

  1. Zapomóg udziela się na indywidualny wniosek osoby uprawnionej, według tabeli wskaźników dochodu na członka rodziny, w odniesieniu do kwoty najniższego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

 

 

 

§ 11

Kwoty dofinansowania do różnych form wypoczynku określa corocznie Komisja Socjalna, w zależności od dochodu na członka rodziny, oraz kwot przewidzianych w rocznym planie wydatków.

 

§ 12

  1. Podstawą do dopłaty na wypoczynek zorganizowany w formie wczasów lub we własnym zakresie jest skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego obejmującego, co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

  2. Warunkiem dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez pracownika w formie wczasów jest załączenie dowodu potwierdzającego pobyt (tj. rachunku, faktury lub zaświadczenia w przypadku gospodarstwa agroturystycznego potwierdzającego okres i kwotę wydatku itp.).

  3. Wypoczynek dziecka powinien być potwierdzony rachunkiem lub innym dokumentem (dowód wpłaty) wraz z zaświadczeniem potwierdzającym uczestnictwo dziecka w zorganizowanej formie wypoczynku wystawionym prze uprawnionego organizatora.

 

§ 13

Decyzje o przyznaniu świadczenia oraz jego wysokości w przypadku, gdy nie jest określona w załączniku do regulaminu, podejmuje dyrektor Muzeum.

 

§ 14

  1. W Muzeum działa komisja socjalna.

  2. Skład komisji zostaje podany do wiadomości uprawnionych przez Dyrektora Muzeum.

  3. Do zadań komisji socjalnej należy zaopiniowanie wniosku i ewentualne wezwanie wnioskującego do przedstawienia dodatkowych dokumentów oraz przekazanie wniosku z opinią Dyrektorowi Muzeum.

  4. Propozycję zmian osobowych w Komisji socjalnej zgłaszają pracownicy Muzeum.

 

§ 15

W sprawach nie uregulowanych w regulaminem stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy.

 

§ 16

Uprawnieni maja prawo wglądu do Regulaminu.

 

§ 17

  1. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 3.12. 2009 roku.

  2. Traci moc Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z dnia 15.05.2001 roku wraz z aneksami.

 

 

 

W uzgodnieniu z:

 

 

 

................................................... …………………………..

/podpis przedstawiciela pracowników/ /podpis i pieczęć imienna dyrektora/

 

 

Załącznik nr. l

 

Do Regulaminu Funduszu Świadczeń Socjalnych Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży – obowiązuje od dnia wejścia w życie Regulaminu.

Tabela odpłatności za kolonie zimowiska, obozy dzieci i młodzieży, leczenie sanatoryjne, wczasy stacjonarne i wycieczki obowiązująca od w 2009 i 2010r.

Dochód brutto na 1 osób? w rodzinie

 

Odpłatność od pracownika w % od kosztu skierowania

 

Do 700 zł

 

10%

 

Od 700 zł do 900 zł

 

20 %

 

Od 901 zł do 1 100 zł

 

30 %

 

Od 1 101 zł do 1 300 zł

 

40 %

 

Od 1 301 zł do 1 500 zł

 

50 %

 

Powyżej 1 500 zł

 

60 %

 

Kwota dofinansowania do wczasów stacjonarnych nie może przekroczyć dwukrotnej, maksymalnej sławki dofinansowania za wczasy turystyczne w danym roku.

 

 

Załącznik nr 2

 

Do Regulaminu Funduszu Świadczeń Socjalnych Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży obowiązujący od dnia wejścia w życie Regulaminu.

Tabela dofinansowania do wczasów turystycznych obowiązująca w roku 2009 i 2010r.

 

 

 

Dochód brutto na l osobę w rodzinie

Kwota dofinansowania w % dla pracownika

Do 900 zł

100 %

Od 901 zł do 1.100 zł

90 %

Powyżej 1.100 zł

 

80%

 

 

Stawka za wczasy turystyczne w 2009 i 2010 r. wynosi maksymalnie 400 zł (słownie złotych czterysta)

Prawo do ubiegania się o dopłatę do wczasów turystycznych przysługuje co dwa lata.

Wczasy powinny trwać co najmniej 14 dni (łącznie z sobotą i niedzielą).

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Grzegorz Gwizdon
Odpowiada:Paulina Waszelewska - Dyrektor Muzeum Północno Mazowieckiego
Wytworzył:Grzegorz Gwizdon
Data ostatniej zmiany:2022-02-07 13:30:16

Archiwum

Data Autor
2022-02-07 13:25 Grzegorz Gwizdon zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 452