tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Zakładowy Regulamin Wynagradzania Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży

Na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. „Kodeks Pracy” (Dz. U. Nr 24
z późniejszymi zmianami), ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu
i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz.406) ustawy
o muzeach z dnia 21 listopada 1996 r. (Dz. U. Nr 5 z 1997 r. tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 987) oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1105) i regulaminu pracy Muzeum z dnia 9 grudnia 1996 r. ustalam co następuje.

 

  1. Postanowienia wstępne

§ 1.

  1. Regulamin Wynagradzania stosuje się do pracowników zatrudnionych w Muzeum Północno – Mazowieckim w Łomży.

  2. Postanowienia niniejszego Regulaminu dotyczą wszystkich pracowników bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i zajmowane stanowisko.

§ 2.

Każdy, nowo przyjęty do pracy w Muzeum pracownik przed przystąpieniem do pracy powinien zapoznać się z Regulaminem i na tę okoliczność składa oświadczenie zaopatrzone w podpis i datę, które zostaje dołączone do akt osobowych.

§ 3.

  1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

  1. pracownikach” – rozumie się przez to wszystkie osoby zatrudnione w Muzeum w trybie nawiązania stosunku pracy

  2. pracodawcy” – rozumie się przez to dyrektora Muzeum

  3. minimalnej stawce” – rozumie się przez to minimalną stawkę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania w załączniku Nr 1.

 

  1. Wynagradzanie

 

§ 4.

1. Wynagrodzenie pracownika instytucji kultury składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla danego stanowiska pracy oraz dodatku za wieloletnią pracę. Pracownik pełniący funkcje kierownicze otrzymuje dodatek funkcyjny.

  1. Stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego określa załącznik Nr 1

§ 5.

  1. Stanowiska pracy i kategorie ich zaszeregowania oraz wysokość dodatku funkcyjnego określa załącznik Nr 2

  2. Pracownikom zarządzającym i pracownikom pełniącym funkcje kierowania zespołem przysługuje dodatek funkcyjny

 

 

§ 6.

  1. Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego uwzględnia się:

  1. zakres wykonywanych zadań

  2. zakres odpowiedzialności na danym stanowisku

  3. zakres uprawnień do podejmowania decyzji

  4. poziom samodzielności niezbędnej do wykonywania zadań

  5. liczbę podległych pracowników

  1. Dodatek funkcyjny wypłacany jest w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia w kwocie nie przekraczającej 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.

 

§ 7.

  1. Pracownikom przysługuje dodatek za wieloletnią pracę zwany dalej „dodatkiem” w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastający o 1% za każdy następny rok aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 latach pracy.

  2. Pracownikom legitymującym się 30 – letnim lub dłuższym stażem pracy przysługuje dodatek w wysokości 30% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – jeżeli w Muzeum przepracowali co najmniej ostatnie 10 lat do czasu osiągnięcia 30 – letniego stażu pracy.

3 . Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

4. Jeżeli pracownik pozostawał równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego do dodatku wlicza się jeden z tych okresów

5. Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

6. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie ,oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

 

§ 8.

 

1. Pracownik instytucji kultury może otrzymać dodatek specjalny za wykonywanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, na okres wykonywania tych zadań albo za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

 

 

2.. Warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika:

1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych;

2) dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności;

3) pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

 

3. Przy ustalaniu wysokości dodatku specjalnego uwzględnia się zakres i stopień trudności powierzonych zadań lub obowiązków oraz specyfikę i poziom uciążliwości warunków, w jakich świadczona jest praca.

 

4. Dodatek specjalny wypłacany jest za okres wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany.

 

5. Dodatek specjalny wypłacany jest w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nie przekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.

 

§ 9

Pracownikowi wykonującemu prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego nie niższy jednak od dodatku ustalonego na podstawie art. 151 par. 1 Kodeksu Pracy

 

 

§ 10

  1. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

  2. Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką miesięczną ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania
    w danym miesiącu.

 

 

§ 11.

  1. W ramach środków na wynagrodzenia osobowe może być tworzony fundusz premiowy.

  2. Wysokość funduszu premiowego oraz zasady przyznawania i wypłacania premii ustala regulamin premiowania, załącznik Nr

  3. Pracownicy mogą otrzymać nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy z utworzonego funduszu nagród.

  4. W ramach posiadanych środków może być tworzony fundusz nagród w wysokości do 3% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe. Zasady przyznawania i wypłacania nagród ustala regulamin, załącznik Nr

  5. Nagrodę z funduszu nagród przyznaje dyrektorowi Muzeum Prezydent Miasta w ramach posiadanych środków własnych Muzeum.

  6. Wypłata , wysokość nagród i premii uzależniona jest od możliwości finansowych muzeum

 

 

  1. Świadczenia pieniężne związane z pracą

 

§ 12.

1.Za wieloletnią pracę pracownicy otrzymują nagrodę jubileuszową w wysokości:

1) po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;

2) po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;

3) po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;

4) po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;

5) po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego.

 

2. Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1–3, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

 

3. W przypadku ustania stosunku pracy pracownika instytucji kultury w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę jubileuszową wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

4. Nagrodę jubileuszową oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

5. Zasady nabycia praw i wypłaty nagród jubileuszowych określa § 8. Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3.10.2012 r. (Dz. U. z dnia 8.10.2012 r. poz. 1105).

§ 13.

 

1. Pracownikowi instytucji kultury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 15 lat;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 20 lat.

 

2. Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

3. Odprawę, o której mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

4. Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest udokumentowanie przez pracownika prawa do tej odprawy.

 

5. Jeżeli pracownik pozostawał równocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do jednorazowej odprawy pieniężnej wlicza się jeden z tych okresów.

 

3. Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.

 

4. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

 

§ 14.

  1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

  2. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia do obliczenia wynagrodzenia chorobowego
    i zasiłku chorobowego z ZUS wlicza się płacę zasadniczą z pochodnymi (oprócz dodatku stażowego) oraz premię.

§ 15.

  1. Wynagrodzenie za podróże służbowe wypłacane jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.

  2. Wypłaty ekwiwalentu za używanie pojazdu pracownika do celów służbowych i ryczałtu na jazdy lokalne pracowników dokonuje się zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami.

 

  1. Szczegółowe unormowania w zakresie świadczeń związanych z pracą

 

§ 16.

  1. Czas pracy i zasady jego rozliczania reguluje rozdział IV. Regulaminu Pracy Muzeum

  2. Zarządzenie dyrektora Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży z dnia
    16.11.1999 r. ustala normy oraz reguluje zasady przydziału i rozliczania ochron indywidualnych odzieży i obuwia roboczego i ochronnego dla stanowisk pracy
    w Muzeum – załącznik Nr .

 

  1. Sposób, terminy wypłat wynagrodzeń i pozostałych należności

§ 17.

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę odpowiednie do wykonywanej pracy
i kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu, a także ilości i jakości wykonywanej pracy oraz stażu pracy.

§ 18.

  1. Przysługujące pracownikowi wynagrodzenie (wraz z dodatkami) płatne jest raz
    w miesiącu z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym pracownik wykonywał pracę. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy wówczas wynagrodzenie za pracę wypłacane jest w dniu poprzednim.

  2. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych naliczanymi zgodnie z Kodeksem Pracy, wypłaca się nie później niż w ciągu miesiąca po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

  3. Premię uznaniową wypłaca się z dołu w ostatnim miesiącu danego kwartału lub
    w pierwszym miesiącu następnego kwartału.

 

§ 19.

  1. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

  2. Za czas niewykonywania pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią.

§ 20.

  1. Wypłata wynagrodzenia i innych należności dokonywana jest poprzez przekazanie środków na rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy pracownika lub w kasie Muzeum.

  2. Wypłatę wynagrodzenia i innych należności w kasie dokonywana jest do rąk własnych pracownika albo osoby przez niego upoważnionej lub współmałżonka pracownika,
    w razie gdy nie może on osobiście odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody i nie złożył pisemnego sprzeciwu co do dokonywania wypłaty wynagrodzenia do rąk współmałżonka.

§ 21.

Muzeum, na wniosek pracownika jest obowiązane do udostępnienia mu dokumentacji płacowej do wglądu oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.

§ 22.

Wypłaty należności dokonuje kasa Muzeum w godzinach pracy.

 

  1. Postanowienia końcowe

§ 23.

We wszystkich sprawach nie uregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie przepisy obowiązującego ustawodawstwa pracy.

§ 24.

Niniejszy regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty podania go do wiadomości pracowników.

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 1.

 

Tabela stawek wynagrodzenia zasadniczego

 

Kategoria zaszeregowania

Stawki miesięczne w złotych

I

1650 – 2200

II

1670 – 2300

III

1690 – 2400

IV

1710 – 2500

V

1730 – 2600

VI

1750 – 2700

VII

1770 – 2800

VIII

1790 – 2900

IX

1810 – 3000

X

1830 – 3100

XI

1850 – 3200

XII

1870 – 3300

XIII

1890 – 3400

XIV

1910 – 3600

XV

1930 – 3800

XVI

1950 – 4100

XVII

1970 – 4400

XVIII

1990 – 4700

XIX

2010 – 5500

XX

do 6000

XXI

do 6500

 

Załącznik wchodzi w życie z dniem 01.04.2018 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 1.

 

Tabela stawek wynagrodzenia zasadniczego

 

Kategoria zaszeregowania

Stawki miesięczne w złotych

I

2600 – 2800

II

2600 – 3000

III

2600 – 3100

IV

2600 – 3200

V

2600 – 3300

VI

2600 – 3400

VII

2600 – 3500

VIII

2600 – 3600

IX

2600 – 3700

X

2600 – 3800

XI

2600 – 3900

XII

2600 – 4000

XIII

2600 – 4100

XIV

2600 – 4200

XV

2600 – 4300

XVI

2600 – 4500

XVII

2600 – 4700

XVIII

2600 – 5000

XIX

2600 – 5500

XX

do 6000

XXI

do 6500

 

Załącznik wchodzi w życie z dniem 01.09.2019 roku

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Grzegorz Gwizdon
Odpowiada:Paulina Waszelewska - Dyrektor Muzeum Północno Mazowieckiego
Wytworzył:Grzegorz Gwizdon
Data ostatniej zmiany:2022-02-07 12:59:42

Archiwum

Data Autor
2022-02-07 12:55 Grzegorz Gwizdon zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 532