tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży sp. z o. o.
drukuj

Archwium - Przetargi

Ogłoszenie nr 638823-N-2018 z dnia 2018-10-19 r.

 

  

SPECYFIKACJA

ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

na wykonanie zadania:

 „Dostawa 2 używanych autobusów miejskich niskowejściowych klasy mini, z silnikiem minimum

EURO V, o długości całkowitej w przedziale 5500 mm - 6000 mm, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych.”

 

  Spis treści

Rozdział I - NAZWA I ADRES ZAMAWIAJĄCEGO.. 3

Rozdział II - TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA.. 3

Rozdział III - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA.. 3

Rozdział IV - TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA.. 3

Rozdział V - WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU.. 3

Rozdział VI - WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, 4

Rozdział VII - INFORMACJE O SPOSOBIE POROZUMIEWANIA SIĘ.. 8

Rozdział VIII - WYMAGANIA DOTYCZĄCE WADIUM.. 9

Rozdział IX - TERMIN ZWIĄZANIA OFERTĄ.. 9

Rozdział X - OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA OFERT. 10

Rozdział XI - MIEJSCE ORAZ TERMIN SKŁADANIA i OTWARCIA OFERT. 11

Rozdział XII - OPIS SPOSOBU OBLICZENIA CENY.. 12

Rozdział XIII - OPIS KRYTERIÓW, 12

Rozdział XIV - INFORMACJA O FORMALNOŚCIACH, 13

Rozdział XV - ISTOTNE DLA STRON POSTANOWIENIA, 14

Rozdział XVI - POUCZENIE O ŚRODKACH OCHRONY PRAWNEJ. 14

Rozdział XVII - POZOSTAŁE INFORMACJE.. 14

 

 

 

Rozdział I - NAZWA I ADRES ZAMAWIAJĄCEGO

Zamawiającym jest Miasto Łomża, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży, w imieniu którego postępowanie prowadzi Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży (na podstawie upoważnienia z dnia 18.10.2018 roku, udzielonego przez Prezydenta Miasta Łomża):

 

ulica: Spokojna 9

Kod: 18-400,

Miejscowość: Łomża

Telefon (86) 216 03 34

Fax (86) 216 03 34

Godziny pracy: pn – pt. 7.00 -15.00

Strona BIP: http://mpk.biplomza.pl/,  http://www.um.lomza.pl/bip

Rozdział II - TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

  1. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego w procedurze dla zamówień o wartości nieprzekraczającej kwoty określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1579 z późn. zm), zwanej dalej „ustawą" lub „uPzp".
  2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia zwanej dalej „specyfikacją" lub „SIWZ" obowiązują przepisy „ustawy” i aktów wykonawczych do „ustawy”.
    1. Oznaczenie przedmiotu zamówienia według klasyfikacji Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):

Rozdział III - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

34121400-5         Autobusy niskopodłogowe

 

  1. Przedmiotem zamówienia jest „Dostawa 2 używanych autobusów miejskich niskowejściowych klasy mini, z silnikiem minimum EURO V, o długości całkowitej
    w przedziale 5500 mm - 6000 mm, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych”
    – sprawnych technicznie

Szczegółowy opis techniczny przedmiotu zamówienia określa Załącznik nr 5: „Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia”.

 

 

Rozdział IV - TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA

Termin realizacji zamówienia: 20 dni od dnia podpisania umowy.

Rozdział V - WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU

ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW.

  1. 1.   O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu
    z postępowania na podstawie art. 24 ustawy Pzp oraz spełniają nw. warunki, określone zgodnie z wymogami art. 22 ust. 1 ustawy dotyczące:

1.1.  Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.

Zamawiający nie precyzuje w powyższym zakresie wymagań, których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny.

1.2.  Wiedza i doświadczenie:

          Warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę, jeżeli Wykonawca wykaże, że w okresie 3 lat licząc wstecz przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – to w tym okresie-  zrealizował dostawę jednego autobusu, odpowiadającą swoim rodzajem przedmiotowi zamówienia, o wartości brutto, co najmniej w kwocie 150 000,00 zł. i przedstawi  referencje, że dostawa ta została należycie zrealizowana.

 

1.3.  Potencjał techniczny oraz osoby zdolne do wykonania zamówienia

Zamawiający nie precyzuje w powyższym zakresie  wymagań, których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny.

1.4.  Sytuacja ekonomiczna i finansowa.

Wykonawca znajduje się w sytuacji finansowej zapewniającej wykonanie przedmiotu zamówienia. Zamawiający nie precyzuje w powyższym zakresie  wymagań, których spełnianie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny.

 

  1. 2.   Ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu zostanie dokonana wg formuły: spełnia / nie spełnia w oparciu o informacje zawarte w złożonych oświadczeniach
    i dokumentach, o których mowa w Rozdziale VI SIWZ. Nie wykazanie spełniania chociażby jednego warunku skutkować będzie wykluczeniem Wykonawcy z postępowania. Ofertę Wykonawcy wykluczonego uznaje się za odrzuconą.
  2. 3.   UWAGI:

3.1.  Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić Zamawiającemu, iż będzie dysponował tymi zasobami w trakcie realizacji zamówienia.

3.2.  W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
i wspólników spółek cywilnych, żaden z nich nie może podlegać wykluczeniu na podstawie art. 24 ust.  ustawy, natomiast warunki udziału w postępowaniu określone w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy, muszą spełniać łącznie.

Rozdział VI - WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW,

JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY, W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU  oraz INNE WYMAGANE DOKUMENTY.

  1. W celu oceny spełniania przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy i których opis sposobu oceny spełniania przedstawiony jest
    w rozdziale V niniejszej SIWZ należy złożyć:

1.1.  Oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne
z art. 22 ust. 1 ustawy, z wykorzystaniem wzoru – Załącznik nr 2 do SIWZ.

  1. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie  zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 12-23, ust. 5  ustawy, należy złożyć:

2.1.  Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia, z wykorzystaniem wzoru – Załącznik nr 3 do SIWZ ;

2.2.  Aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji

o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert;

2.3.  Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert;

2.4.  Aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert;

2.5.  Wykaz dostaw, wraz z dokumentami potwierdzającymi ich należyte wykonanie – wykaz ten ma być zawarty w Formularzu oferty (zał. nr 1).

2.6.  Zgodnie z art. 24 ust. 11  ustawy Pzp, w celu wykazania braku podstaw wykluczenia Zamawiający żąda aby Dostawca w terminie 3 dni od daty zamieszczenia na stronie internetowej Zamawiającego http://bip-lomza.pl/mpk o których mowa w art. 86 ust. 5 ustawy, przekazał Zamawiającemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23 ustawy, zgodnie z wzorem oświadczenia zawartym w Załączniku nr 6 do SIWZ. Wraz ze złożonym oświadczeniem, Dostawca może przedstawić dowody, że powiązania z innym Dostawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Od Dostawców składających ofertę wspólną Zamawiający żąda złożenia oświadczeń osobno dla każdego z Dostawców.

2.7.  Podstawy wykluczenia o których mowa w art. 24 ust. 5 ustawy.

Zamawiający nie przewiduje wykluczenia Wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy.

  1. Zasoby innych podmiotów

3.1.  Zgodnie z art. 26 ust. b) ustawy Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów (w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza) do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.

3.2.  Wobec powyższego Zamawiający wymaga - w celu oceny, czy Wykonawca będzie dysponował zasobami innych podmiotów w stopniu niezbędnym dla należytego wykonania zamówienia oraz oceny, czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do ich zasobów – złożenia:

3.2.1.    W przypadku warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy (tj. dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej podmiotów trzecich) – dokumentów, o których mowa w pkt. 1 ppkt 4 oraz dokumentów o solidarnej odpowiedzialności wykonawcy z  podmiotem, na potencjał którego wykonawca się powołuje

3.2.2.    Dokumentów, dotyczących w szczególności:

  • zakresu dostępnych Wykonawcy zasobów innego podmiotu,
  • sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez Wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,
  • charakteru stosunku, jaki będzie łączył Wykonawcę z innym podmiotem,
  • zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia.

3.3.  Podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów zgodnie z ww. zapisem, odpowiada solidarnie z Wykonawcą za szkodę wyrządzoną Zamawiającemu powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba że za nieudostępnienie zasobów nie ponosi winy.

3.4.  Kopie dokumentów, dotyczących tych podmiotów, muszą być poświadczone za zgodność
z oryginałem przez te podmioty.

 

 

 

  1. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia

4.1.  Oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu i braku podstaw do wykluczenia (wymienione jako załączniki nr 2 i 3 do SIWZ oraz oświadczenie o braku przynależności do grupy kapitałowej albo lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowe) mogą być złożone w imieniu wszystkich Wykonawców, przez ich Pełnomocnika – posiadającego uprawnienie do reprezentowania każdego z członków oddzielnie - lub przez każdego Wykonawcę oddzielnie.

4.2.  Dokumenty dotyczące potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu (wymienione w pkt 1 ppkt 2 - 4 niniejszego Rozdziału) mogą być złożone przez jednego
z Wykonawców lub łącznie przez kilku wspólników.

4.3.  Dokumenty dotyczące potwierdzenia nie podlegania wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy (wymienione w pkt. 2 ppkt 2 - 4 niniejszego Rozdziału) muszą być złożone przez każdego z Wykonawców (wspólników).

4.4.  Kopie dokumentów dotyczące Wykonawcy muszą być poświadczone za zgodność
z oryginałem przez Wykonawcę.

 

  1. Informacja – odnośnie wymaganych dokumentów – dla Wykonawców mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza  terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

      Do formy i treści dokumentów, składanych przez wykonawców, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosuje się odpowiednio § 4.1. Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich dokumenty mogą być składane (Dz. U. z  19.02. 2013 r., poz.231) – co oznacza, że:

5.1.  Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

5.1.1.    Zamiast dokumentów,  o których mowa w pkt. 2 ppkt 2, 3 i 4 składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

a)    nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono  upadłości,

b)    nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie
w całości wykonania decyzji właściwego organu,

5.1.2.    Dokument, o którym wyżej mowa (5.1.1.a) powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy, a dokument (5.1.2.b)  powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed terminem składania ofert.

5.2.  Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się ww. dokumentów, zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji wykonawcy, złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem. Dokumenty, zawierające ww. oświadczenia muszą być wystawione w analogicznych terminach do odpowiadających im dokumentów.

5.3.  W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu złożonego przez wykonawcę mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamawiający zastrzega sobie prawo do zwrócenia się do właściwych organów odpowiednio kraju miejsca zamieszkania  osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, z wnioskiem o udzielenie niezbędnych informacji dotyczących przedłożonego dokumentu.

 

 

  1. Pozostałe wymagane dokumenty jako załączniki do oferty:

6.1.     Oświadczenie, że oferowany autobus nie jest pojazdem prototypowym.

6.2.     Przedstawienie referencji na dostawę pojazdu o parametrach zgodnych z przedmiotem zamówienia.

6.3.     Wykaz autoryzowanych punktów serwisowych typu otwartego na terenie Polski.

6.4.     Dokument potwierdzający wniesienie wadium. Potwierdzenie wpłaty w pieniądzu oraz inne dokumenty wniesienia wadium w pozostałych formach (np. gwarancje ubezpieczeniowe) należy wpiąć do oferty w formie kserokopii poświadczonej za zgodność
z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentowania firmy. Oryginały dokumentów (oprócz przelewów bankowych) należy załączyć do oferty bez trwałego ich spięcia
z pozostałymi dokumentami oferty.

6.5.     Dokumenty potwierdzające posiadanie aktualnych badań technicznych pojazdów (dopuszczających do eksploatacji) – wymagane w dniu dostawy autobusów.

6.6.     W przypadku składania oferty przez Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (np. w formie konsorcjum, spółki cywilnej lub innego porozumienia regulującego ich współpracę w celu uzyskania zamówienia) do oferty musi być dołączone pełnomocnictwo, udzielone przez Wykonawców do reprezentowania ich w postępowaniu lub do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy. Pełnomocnictwo musi być podpisane przez osoby umocowane do reprezentowania poszczególnych Wykonawców (podmiotów występujących wspólnie) – złożone w formie oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii.

  1. UWAGI: 

7.1.  Wszelka korespondencja w postępowaniu oraz w trakcie realizacji umowy będzie dokonywana wyłącznie z pełnomocnikiem.

7.2.  Płatności będą wnoszone na specjalnie założony w tym celu przez konsorcjum rachunek bankowy, którego dysponentem z upoważnienia uczestników będzie podmiot wiodący - lider konsorcjum.

7.3.  Wykonawcy występujący wspólnie (konsorcjum) ponoszą solidarną odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia. Uczestnik konsorcjum nie może złożyć oferty odrębnej.

7.4.  Jeżeli oferta Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia zostanie wybrana, Wykonawcy, przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego przedstawią Zamawiającemu umowę regulującą ich współpracę.

  1. RODO: 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku         z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 r., str. 1) dalej zwanym RODO, informuję, że:

 

1)    Administratorem danych osobowych Pani/Pana jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży, ul. Spokojna 9;

2)    Inspektorem ochrony danych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji Zakład Budżetowy
w Łomży jest Marek Chojnowski – mail: iod@mpklomza.pl;

3)    Dane osobowe są przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b), c) i f) RODO, tj. w oparciu
o niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora, a w szczególności do realizacji celów marketingowych
w zakresie własnych produktów i usług, a także w celu realizacji umów, rozpatrywania reklamacji oraz ustalenia, dochodzenia i obrony wzajemnych roszczeń;

4)    Dane osobowe nie są udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 4 pkt. 9 RODO;

5)    Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej;

6)    Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres w zakresie niezbędnym do realizacji celów przetwarzania danych osobowych, a w szczególności w czasie trwania działań
w zakresie marketingu własnych produktów i usług oraz przez okres trwania umów zawartych przez Panią/Pana z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży
ul. Spokojna 9, w tym okres niezbędny do realizacji roszczeń wynikających z tej umowy;

7)    Przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przeniesienia danych osobowych;

8)    Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych;

9)    Przetwarzane dane osobowe są niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora;

10) Pani/Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez administratora, w tym profilowaniu przy realizacji wyżej określonych celów.

11) Informujemy również, że administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

 

Rozdział VII - INFORMACJE O SPOSOBIE POROZUMIEWANIA SIĘ

ZAMAWIAJĄCEGO Z WYKONAWCAMI ORAZ PRZEKAZYWANIA OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, A TAKŻE WSKAZANIE OSÓB UPRAWNIONYCH DO POROZUMIEWANIA SIĘ Z WYKONAWCAMI

  1. Zamawiający wymaga, żeby wszelkie pisma związane z postępowaniem, w tym ewentualne zapytania lub kopie odwołania były kierowane wyłącznie na adres: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Zakład Budżetowy, ul. Spokojna 9, 18-400 Łomża.
  2. Jakiekolwiek inne zaadresowanie może wpłynąć na złe skierowanie pisma, co może spowodować niezachowanie ustawowych terminów z winy wnoszącego.
  3. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej.
    1. Zamawiający dopuszcza możliwość wymiany korespondencji faksem (z jednoczesnym potwierdzeniem w formie pisemnej), nr faxu: 86 216 03 34.
    2. Oświadczenia, wnioski, zawiadomienia, informacje, uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów przekazane za pomocą faksu uważa się za złożone w terminie, jeżeli ich treść dotarła do adresata przed upływem terminu i została niezwłocznie potwierdzona pisemnie. W przypadku braku możliwości wymiany korespondencji faxem zamawiający dopuszcza przesyłanie zeskanowanych dokumentów pocztą elektroniczną. W takich okolicznościach korespondencję należy przesyłać jednocześnie na n/w adresy poczty elektronicznej:

a.petkowski@mpklomza.pl   oraz   m.chojnowski@mpklomza.pl

  1. Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż na 2 dni przed upływem terminu składania ofert - pod warunkiem, że wniosek
    o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert (tj. wyznaczonego w dniu ogłoszenia o zamówieniu, a nie takiego, który może zostać wyznaczony - zmieniony na późniejszy).
  2. Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zostanie przekazana wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania, oraz zamieszczona na stronie internetowej, na której dostępna jest niniejsza SIWZ.
  3. Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął po upływie terminu składania wniosku lub dotyczy udzielonych wyjaśnień, zamawiający może udzielić wyjaśnień albo pozostawić wniosek bez rozpoznania.
  4. Zamawiający nie przewiduje zebrania wszystkich wykonawców w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
  5. Przedłużenie terminu składania ofert nie wpływa na bieg terminu składania wniosku,                  o którym mowa w punkcie 6.
  6. Osobami uprawnionymi do bezpośredniego kontaktowania się z wykonawcami są:
  • Marek Chojnowski - tel. (86)  2160162 w. 30 - w zakresie merytorycznym,
  • Andrzej Petkowski - tel. (86)  2160162 w. 23 - w zakresie formalno-prawnym

Rozdział VIII - WYMAGANIA DOTYCZĄCE WADIUM

  1. Wykonawca wnosi wadium w wysokości: 10.000 zł.
    1. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.
    2. Wadium musi obejmować okres związania ofertą.
    3. Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku formach określonych w art.45 ust. 6 uPzp.
    4. Wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy MPK ZB
      w Łomży  nr:  67 1560 0013 2876 9047 1000 0001
      z dopiskiem: „Wadium - Dostawa używanego autobusu miejskiego klasy mini, 2 szt.”.Musi ono znaleźć się na w/w rachunku przed terminem określonym w Rozdziale XI ust. 1 pkt 2 (odnosi się to do daty i godziny wpływu na rachunek MPK ZB).
      1. Wadium wnoszone w gwarancjach i poręczeniach nie może zawierać żadnych warunków do spełnienia przez Zamawiającego, oprócz przewidzianych ustawą Prawo zamówień publicznych. Zamawiający będzie uprawniony do żądania dokonania wpłaty wadium na jego rachunek
        w terminie 30 dni od daty dostarczenia pisemnego żądania zapłaty, zawierającego oświadczenie sporządzone na podstawie art. 46  ustawy.
      2. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, pełnomocnictw, listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, lub informacji
        o tym, że nie należy do grupy kapitałowej, lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3, co powodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej.
      3. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca którego oferta została wybrana:

a)  odmówi podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie

b)  zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy .

  1. Wykonawcy biorący udział w przetargu otrzymują zwrot wadium na warunkach określonych
    w art. 46 Ustawy Prawo zamówień publicznych.
  2. Wykonawca, który wniesie wadium w pieniądzu winien podać nr rachunku bankowego, na który należy zwrócić wniesione wadium.
  3. Wykonawca będzie związany złożoną ofertą przez 30 dni. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.
  4. Wykonawca samodzielnie lub na wniosek Zamawiającego może przedłużyć termin związania ofertą, z tym że Zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni.
  5. Przedłużenie okresu związania ofertą jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium albo, jeżeli nie jest to możliwe, z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą. Jeżeli przedłużenie terminu związania ofertą dokonywane jest po wyborze oferty najkorzystniejszej, obowiązek wniesienia nowego wadium lub jego przedłużenia dotyczy jedynie wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza.
  6. W przypadku wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia przez Izbę orzeczenia.
  7. Oferta musi być przygotowana zgodnie z wymaganiami specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz ustawy.
  8. Oferta musi być sporządzona w języku polskim, w formie pisemnej na komputerze lub inną trwałą i czytelną techniką.
  9. Oferta musi być podpisana przez osobę(y) uprawnioną(e) do reprezentowania firmy na zewnątrz i zaciągania zobowiązań w wysokości odpowiadającej cenie oferty albo upełnomocnionego przedstawiciela Wykonawcy. Upoważnienie (pełnomocnictwo) do podpisania oferty powinno być dołączone do oferty, jeśli nie będzie ono wynikało z innych dokumentów załączonych do oferty. Należy je dołączyć w formie oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii.
  10. Dokumenty należy składać w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę.
  11. Potwierdzenie za zgodność z oryginałem winno być sporządzone w sposób umożliwiający identyfikację podpisu (np. wraz z imienną pieczątka osoby poświadczającej kopię dokumentu za zgodność z oryginałem).
  12. Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii dokumentu, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości. Dokumenty sporządzone w języku obcym należy składać wraz z tłumaczeniem na język polski.
  13. Każda strona oferty musi być ponumerowana kolejnymi numerami, a numeracja stron powinna rozpoczynać się od numeru 1, umieszczonego na pierwszej stronie oferty. Zamawiający nie wymaga numerowania stron nie zapisanych. Dokumenty składające się na ofertę należy spiąć w sposób uniemożliwiający ich rozkompletowanie.
  14. Ofertę należy sporządzić na formularzu o treści zgodnej z określoną we wzorze stanowiącym załącznik nr 1 do SIWZ. Wszelkie poprawki lub zmiany w tekście oferty muszą być parafowane własnoręcznie przez osobę podpisującą ofertę.
  15. W przypadku składania oferty wspólnej - wypełniając formularz ofertowy oraz pozostałe dokumenty powołujące się na „Wykonawcę” w miejscu np. „nazwa i adres Wykonawcy” należy wpisać dane dotyczące konsorcjum, a nie pełnomocnika konsorcjum.
  16. Oferta winna zawierać informacje Wykonawcy oraz stosowne uzasadnienie - która część oferty i które dokumenty (z wyłączeniem informacji podlegających odczytaniu zgodnie art. 86 ust. 4 ustawy) stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Dokumenty te oraz uzasadnienie zastrzeżenia informacji przez Wykonawcę, należy oznakować na pierwszej stronie "zastrzeżone" i zapakować do oddzielnej koperty wewnętrznej.
  17. Ofertę należy złożyć w miejscu i terminie określonym w rozdziale XI niniejszej SIWZ
    w nienaruszonym opakowaniu :

Rozdział IX - TERMIN ZWIĄZANIA OFERTĄ

Rozdział X - OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA OFERT

Zaleca się, żeby Wykonawca zamieścił ofertę w dwóch kopertach.

  • Koperta zewnętrzna nie oznakowana nazwą Wykonawcy powinna być zaadresowana na Zamawiającego i oznakowana następująco:

Oferta w postępowaniu na zadanie pn. „Dostawa 2 używanych autobusów miejskich niskowejściowych klasy mini, z silnikiem minimum EURO V,

  • o długości całkowitej w przedziale 5500 mm - 6000 mm, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych”
  • Koperta wewnętrzna oprócz opisu j.w. winna zawierać nazwę i adres Wykonawcy oraz uwagę: „ Nie otwierać przed terminem i godziną otwarcia ofert”.
  1. Do oferty należy dołączyć komplet dokumentów, wymienionych w rozdziale VI specyfikacji wraz z ich szczegółowym wykazem (w wykazie podać numery stron poszczególnych dokumentów). Wykonawca winien we własnym zakresie wybrać taki sposób dostarczenia oferty, żeby przesyłka była zabezpieczona przed zniszczeniem i dotarła do Zamawiającego przed określonym terminem na składanie ofert.
  2. Na kopercie „zewnętrznej – transportowej” należy wskazać miejsce dostarczenia – sekretariat (pokój 1) oraz dopisać „OFERTA”.
  3. Wykonawca ponosi wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty – Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu.
    1. Składanie ofert:

Rozdział XI - MIEJSCE ORAZ TERMIN SKŁADANIA i OTWARCIA OFERT

1.1.  Oferty należy składać w siedzibie Zamawiającego, adres:

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży

ul. Spokojna 9, 18-400 Łomża - Sekretariat.

1.2.  Termin składania ofert upływa w dniu:  29.10.2018 r. o godz. 11:00.

1.3.  Formalne warunki oznaczenia oferty do złożenia zgodnie z rozdziałem X SIWZ.

1.4.  Oferta otrzyma pisemne potwierdzenie złożenia z odnotowaniem terminu złożenia (data
i godzina).

1.5.  Dla ofert przesyłanych pocztą / kurierem liczy się data i godzina dostarczenia do w/w pokoju (Sekretariatu MPK).

1.6.  Złożone oferty mogą być wycofane lub zmienione przed ostatecznym upływem terminu ich składania. Wniosek o wycofanie lub zmianę oferty powinien być złożony w formie pisemnej
w kopercie zaadresowanej i oznakowanej, jak w rozdziale X SIWZ z dopiskiem WYCOFANIE OFERTY lub ZMIANA OFERTY w miejscu i czasie opisanym wyżej, przez osobę posiadającą pisemne upoważnienie od wykonawcy do dokonania powyższego. Zwrot wycofanej oferty nastąpi po terminie otwarcia ofert bez otwierania koperty wewnętrznej.

1.7.  Oferta złożona po terminie zostanie zwrócona Wykonawcy. Zamawiający niezwłocznie zawiadamia Wykonawcę o złożeniu oferty po terminie oraz zwraca ofertę po upływie terminu do wniesienia odwołania.

 

  1. Otwarcie ofert

2.1.  Otwarcie ofert jest jawne i nastąpi  29.10.2018 r. o godzinie 11:15 w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży, ul. Spokojna 9, 18-400 Łomża – Sala konferencyjna.

2.2.  Oferty będą otwierane w kolejności składania i zgodnie z nią nadana będzie im numeracja.

2.3.  Bezpośrednio przed otwarciem ofert Zamawiający poda kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

2.4.  Podczas otwarcia ofert zostaną podane dane z ofert, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy.

2.5.  Oferty są jawne od chwili ich otwarcia w części nie zastrzeżonej przez Wykonawcę i mogą być udostępnione w uzgodnionym z Zamawiającym terminie, na pisemny wniosek zainteresowanego .

Rozdział XII - OPIS SPOSOBU OBLICZENIA CENY

  1. 1.    W cenie oferty należy uwzględnić:

1.1.  Wartość autobusów.

1.2.  Wszystkie koszty przyprowadzenia autobusów do siedziby Zamawiającego, w tym:

1.2.1.    Koszty wymaganego ubezpieczenia pojazdów w celu przyprowadzenia autobusów do siedziby Zamawiającego. 

1.2.2.    Koszty paliwa, opłat drogowych, celnych, badań technicznych itp.

1.2.3.    Koszty pracy kierowców zamawianych pojazdów.

1.3.   Koszt wszystkich innych czynności nie wymienionych wyżej, a związanych z dostawą przedmiotu zamówienia.

  1. Cena oferty musi gwarantować pełne wykonanie zakresu rzeczowego objętego przedmiotem postępowania.
  2. Cena oferty jest ceną łączną i uwzględnia wszystkie zobowiązania. Cena musi być podana
    w PLN cyfrowo i słownie z wyodrębnieniem należnego na dzień składania ofert podatku VAT. Cena podana w ofercie powinna obejmować wszystkie koszty i składniki związane
    z wykonaniem zamówienia. Cena nie ulega zmianie przez okres trwania umowy w sprawie zamówienia publicznego.
  3. Ceny brutto ofert zamawiający ustali z uwzględnieniem wymogów art. 91 ust. 3a ustawy Prawo zamówień publicznych tj. jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania
    u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami.
  4. Wykonawca, składając ofertę, informuje zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania oraz wskazując ich wartość bez kwoty podatku.

Rozdział XIII - OPIS KRYTERIÓW,

KTÓRYMI ZAMAWIAJACY BĘDZIE SIĘ KIEROWAŁ PRZY WYBORZE OFERTY WRAZ Z PODANIEM ZNACZENIA TYCH KRYTERIÓW ORAZ SPOSOBU OCENY OFERT

  1. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający będzie kierował się niżej podanymi
    kryteriami i ich wagami procentowymi.

Lp.

Nazwa kryterium

Waga (pkt)

1.

Cena brutto (całkowity koszt wykonania zadania)

90

2.

Okres gwarancji całopojazdowej

10

Razem:

100

 

Sposób obliczania wartości punktowej ocenianego kryterium:

 

C min.

  1. A.   Kryterium nr 1 – Cena:                Cn =   -------------  x 90 (pkt.)

C bad.

gdzie:

Cn     - ilość punktów oferty badanej

C min. - najniższa cena (brutto) spośród wszystkich podlegających ocenie ofert

C bad. - cena (brutto) oferty badanej

  1. B.   Kryterium nr 2 – Okres gwarancji całopojazdowej.

 

W kryterium okres gwarancji i rękojmi punkty (G) zostaną przyznane punkty kolejno ocenianym ofertom w następujący sposób:

 

Okres udzielonej gwarancji całopojazdowej*

Punktacja za okres

udzielonej gwarancji całopojazdowej

(pkt)

24

0

36

5

48 i więcej

10

 

* zaoferowany okres gwarancji nie może być krótszy niż 24 miesiące. Okres gwarancji powinien być podawany w miesiącach (liczba miesięcy powinna być całkowitą wielokrotnością liczby 12) i być jednakowy dla wszystkich elementów wchodzących w skład zamówienia.

Obliczenia kryteriów oceny dokonywane będą z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ocena kryterium nastąpi w skali punktowej od 0 do 100 pkt.

Za ofertę najkorzystniejszą uznana zostanie ofert, która uzyska najwyższą liczbę punktów wyliczoną jako sumę punktów uzyskanych w powyższych kryteriach wg wzoru:

Pn = Cn + Gn

gdzie:

Pn       – końcowa ilość punktów przyznana n-tej ofercie

Cn     – ilość punktów w kryterium nr 1 – cena przyznana ofercie n

Gn      – ilość punktów w kryterium nr 2 – okres gwarancji całopojazdowej przyznana ofercie n.

  1. Jeżeli nie można wybrać oferty najkorzystniejszej, ponieważ dwie lub więcej ofert przedstawia taki sam bilans punktowy ceny i gwarancji/rękojmi, Zamawiający spośród tych ofert  wybierze ofertę z niższą ceną.
  2. Niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający zawiadomi o tym fakcie Wykonawców, którzy złożyli oferty, podając informacje, o których mowa w art. 92 ust.1 ustawy.
  3. Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty - z podaniem nazwy (firmy) i adresu wykonawcy, którego ofertę wybrano i uzasadnienia jej wyboru zostanie zamieszczona niezwłocznie również na stronie internetowej Zamawiającego oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Zamawiającego.

Rozdział XIV - INFORMACJA O FORMALNOŚCIACH,

JAKIE POWINNY ZOSTAĆ DOPEŁNIONE PO WYBORZE OFERTY W CELU ZAWARCIA UMOWY

  1. Wybrany wykonawca ma obowiązek w terminie 3 dni od momentu powiadomienia go
    o wybraniu oferty uzgodnić z Zamawiającym kwestie konieczne do sprawnego zawarcia umowy.
    1. Umowa zostanie zawarta zgodnie z wzorem stanowiącym Załącznik nr 4 do SIWZ.
  2. Umowa winna być zawarta w terminie nie krótszym niż 5 dni od dnia przesłania faksem zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty albo 10 dni – jeżeli zostało przesłane wyłącznie drogą pisemną, nie później niż przed upływem terminu związania ofertą
    z zastrzeżeniem art. 94 ust.2 pkt 1a i art. 183 ustawy. Termin na podpisanie umowy będzie określony w zawiadomieniu o wyborze oferty.
  3. Wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy zobowiązany jest do:

4.1.  Wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy,

4.2.  Złożenia informacji o osobach umocowanych do zawarcia umowy i okazania ich pełnomocnictwa, jeżeli taka konieczność zaistnieje.

4.3.  Przedłożenia umowy regulującej współpracę wykonawców wspólnie ubiegających się
o udzielenie zamówienia (konsorcjum, umowa spółki cywilnej) - w przypadku udzielenia zamówienia wykonawcy, określonemu  w art. 23 ust,1 ustawy pzp.

4.4.  Złożenia dokumentów, potwierdzających umocowanie osób, podpisujących zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia zasobów (np. Odpis z KRS, pełnomocnictwo) -
w przypadku udzielenia zamówienia wykonawcy, korzystającemu z potencjału innych podmiotów (wiedzy i doświadczenia, osób zdolnych do wykonania zamówienia czy zdolności finansowych).

 

Rozdział XV - ISTOTNE DLA STRON POSTANOWIENIA,

KTÓRE ZOSTANĄ WPROWADZONE DO TREŚCI ZAWIERANEJ UMOWY W SPRAWIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO, OGÓLNE WARUNKI UMOWY ALBO WZÓR UMOWY

  1. Umowa winna być zawarta wg wzoru dołączonego do SIWZ ( Zał. Nr 4).

 

Rozdział XVI - POUCZENIE O ŚRODKACH OCHRONY PRAWNEJ

PRZYSŁUGUJĄCYCH WYKONAWCY W TOKU POSTĘPOWANIA O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

Wykonawcy, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych przysługują środki ochrony prawnej (odwołanie i skarga do sądu), które mogą być wnoszone i są rozpatrywane na zasadach, określonych w dziale VI (art. 179 – 198g) ustawy.

 

Rozdział XVII - POZOSTAŁE INFORMACJE

  1. Zamawiający:

1.1.  Nie dopuszcza składania ofert częściowych,

1.2.  Nie przewiduje udzielenia zamówień uzupełniających,

1.3.  Nie dopuszcza złożenia oferty wariantowej,

1.4.  Dopuszcza porozumiewanie się drogą elektroniczną,

1.5.  Nie przewiduje rozliczenia w walutach obcych,

1.6.  Nie przewiduje wyboru oferty najkorzystniejszej z zastosowaniem aukcji elektronicznej

1.7.  Nie przewiduje zwrotu kosztów postępowania

  1. Informacja o podwykonawcach:

2.1.     Wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcy /podwykonawcom.

2.2.     Dopuszcza się zmianę lub rezygnację z podwykonawcy. Jeżeli zmiana taka dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu,
o których mowa w art. 22 ust. 1 Ustawy, Wykonawca jest zobowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie niniejszego zamówienia.

 

Załączniki do SIWZ, stanowiące integralną jej część:

 

  1. Wzór oferty ( Załącznik nr 1)
  2. Oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu ( Załącznik nr 2)
  3. Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia ( Załącznik nr 3)
  4. Wzór umowy ( Załącznik nr 4)
  5. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia ( Załącznik nr 5)
  6. Oświadczenie o grupie kapitałowej (Załącznik nr 6)

 

 

 

 

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Marek Chojnowski
Odpowiada:Marek Chojnowski
Wytworzył:2018-07-19 13:35:14
Data ostatniej zmiany:2018-10-19 17:19:47
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 56369