tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Sprawozdanie z realizacji Planu Pracy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży za 2010 rok

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan był realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji , a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c, Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13 jak i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2010 roku.

Celem w 2010 roku była:

I. poprawa stanu bazy i infrastruktury technicznej

 

W 2005 roku Muzeum otrzymało w użyczenie budynek po Gimnazjum Publicznym przy ul. Dwornej 22c w Łomży. W związku z powyższym prowadzone były w tym obiekcie prace dokumentacyjno – inwentaryzacyjne, prace projektowe dotyczące zabezpieczenia, zagospodarowania i adaptacji budynku na cele muzealne. W 2007 roku została opracowana dokumentacja techniczna dotycząca remontu i adaptacji budynku na cele muzealne. Realizacja prac remontowych wynikających z dokumentacji uzależniona była od możliwości pozyskania środków finansowych przez Urząd Miasta. W lipcu 2009 roku rozpoczął się remont i modernizacja budynku muzeum , protokół odbioru końcowego podpisano 23.11.2010 roku. Ponieważ remont odbywa się w funkcjonującym obiekcie z obecnością pracowników i ze zgromadzonymi w obiekcie muzealiami, sprzętami, urządzeniami wiele czasu poświęciliśmy na zabezpieczenie, nadzór, przenoszenie w razie konieczności sprzętów i wyposażenia , prowadząc jednocześnie prace wynikające z naszej działalności statutowej i administracyjnej. Po zakończeniu remontu prowadzone były prace porządkowe i uzupełniające wyposażenie – instrukcja i sprzęt ppoż., system kontroli dostępu, rozbudowa systemu telewizji dozorowej., oznaczenie pomieszczeń itd.

II. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- roku 2010 kontynuowaliśmy inwentaryzację zdawczo-odbiorczą w dziale archeologii , ukończono inwentaryzacje pomocy muzealnych.

- dział etnografii – wykonano 156 zdjęć dokumentujących twórców ludowych i plastykę obrzędową, założono 74 kart archiwum fotograficznego

- pracownia fotograficzna – wykonano 3900 zdjęć cyfrowych

W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie , w ramach programu Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego „Mecenat” , wykonano konserwacje 8 uli kłodowych znajdujących się na terenie Muzeum.

- pozyskanie muzealiów :

Ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i środków własnych Muzeum zakupiliśmy muzealia związane do działu sztuki i rzemiosła – jako uzupełnienia istniejących kolekcji i nieodzowne do planowanych wystaw stałych . Muzeum otrzymało w zapisie testamentowym po Jadwidze Barbarze Chylińskiej 9 grafik i 1 fotografie – matki ofiarodawczyni, są to prace autorstwa Marii Hiszpańskiej- Neumann, Konstantego Sopoćko, Stanisława Ostoi- Chrostowskiego, Mieczysława Jurgielewicza, Aleksandra Sułtana.

Zbiory muzeum powiększyły się o 417 muzealiów z czego dary to 316 , a 105 to zakupy. Ogólna liczba numerów inwentarzowych na koniec grudnia 2010 roku to 20786, po tymi numerami zaewidencjonowanych jest 29060 muzealiów , 11627 numerów inwentarzowych wprowadzonych zostało do systemu Musnet – komputerowej ewidencji zbiorów muzealnych w 2010 r. – opracowano 1681 numerów inwentarzowych. W czerwcu , w Muzeum w Łomży, uległ awarii serwer do którego podłączone są sieciowo komputery umożliwiające wprowadzanie muzealiów do programu Musnet. Na szczęście udało się odzyskać dane wprowadzone do serwera dotyczące ewidencji muzealiów. Zakupiony został dysk zewnętrzny na który będą zgrywane dane z serwera w celu zabezpieczenia ewidencji zgromadzonej w programie Musnet. W tym samym celu zakupiono dyski zewnętrzne do Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

 

- realizacja wystaw czasowych

Muzeum w 2010 roku nie organizowało wystaw czasowych .Do realizacji wystaw czasowych zakupione zostały :

fotoramy – 100 sztuk

dwa rzutniki multimedialne

gabloty 500 x 900 x 250 – 10 sztuk

gabloty 500 x 900 x 400 – 5 sztuk

gabloty 500 x 500 x 250 – 10 sztuk

gabloty 500 x 500 x 400 – 5 sztuk

Kopuły szklane gablot wykonane ze szkła bezpiecznego , z własnym oświetleniem i zamykane na zamki.

Ścianki wystawiennicze - 15 sztuk o wymiarach 2000 x 1200 x 60, samo stojące z możliwością łączenia ich miedzy sobą.

Na salach wystawowych zainstalowano kamery dozorowe z podglądem i rejestracją obrazu i podglądem telewizyjnym, sale są klimatyzowane i wentylowane co daje możliwość utrzymania określonej temperatury i wilgotności. Wstęp do sal wystawowych ograniczony jest poprzez kontrolę dostępu dla określonych osób.

W 2010 roku prowadzone były negocjacje dotyczące realizacji wystaw czasowych w 2011 roku oraz prace nad scenariuszami wystaw stałych i projektami realizacyjnymi stałej wystawy archeologicznej.

 

.

Edukacja i promocja

Do biblioteki muzeum przybyło pozycji 14 - zakupy 3 , dary 11 – stan na koniec roku 4976 pozycji inwentarzowych.

Wypożyczono eksponaty na wystawę „Leluje i bursztyny czyli sztuka kurpiowska” w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz muzealia z działu bursztynu do Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz zbiory związane ze szkolnictwem do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Publikacja w Głosie Katolickim kilkunastu recenzji wystaw czasowych organizowanych w muzealnej Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej.

Muzeum wydało 10 zaproszeń (2500 egz.) 1 katalog (400 egz.), 7 informatorów (2500 egz.), zakładka do książki nakład 1500 egz. i plakat w nakładzie 150 egz.

Pracownicy muzeum brali udział w pracach Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce oraz Rady Muzeum przy Muzeum budownictwa Ludowego w Olsztynku. Udział w konferencji „ Krzemień północno- wschodni w pradziejach” wraz z referatem w Mądralinie pod Warszawą., w konferencji „Wybitni archiwiści łomżyńscy w służbie społeczeństwa „ wraz z referatem w Łomży , w konferencji „Nie iyny z naszi dzichty” w Jabłonkowie w Czechach z wygłoszeniem referatu z okazji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Gorolski Święto”, udział w Ogólnopolskiej konferencji Skansenowskiej pt.” Konserwacja zabytkowego drewna” w Gnieźnie . Współpraca z Miejską Biblioteka Publiczną w realizacji projektu „Skarby bursztynowej krainy” – wygłoszono pogadanki i warsztaty – Bursztynowym szlakiem- krótka historia złota północy, Wielkanoc w naszym regionie, Noworoczne zwyczaje na Kurpiach, Tradycyjne ozdoby choinkowe, Smaki miodu, Wróżby andrzejkowe, Powrót do korzeni – rok obrzędowy w tradycji i współczesności - dla dziewięciu klas szkół podstawowych

Udział w komisjach oceniających wyniki konkursów:

Tradycje Wielkanocne na Kurpiach – Turośl

Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna

Regionalny Przegląd Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych – Zbójna

Przegląd twórczości ludowej – Dni Kultury Kurpiowskiej Nowogród

„Co wiem o Kurpiowszczyźnie” GOK Turośń

„Ozdoby choinkowe” konkurs rozpisany przez MBP w Łomży

Pracownia fotograficzna wykonała 3900 zdjęć cyfrowych fotografii – dokumentacja zbiorów , działalności muzeum, przebieg remontu i prac archeologicznych, użyczono i przygotowano do druku zdjęcia . Prowadzono archiwizację zbiorów analogowych i cyfrowych – opis, segregowanie, obróbka cyfrowa, skanowanie.

Na portalu internetowym 4lomza prezentowany jest cykl „Skarby Muzeum Łomży” – umieszczono 88 odcinków i odnotowano ponad 74000 odsłon- według licznika wizyt.

 

 

Wystawy czasowe w Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13

1. Karolina Kiljańska – wystawa grafiki pt. „Kadry” – styczeń - luty

2. Małgorzata Dmitruk- wystawa grafiki pt. Kochać” – luty - marzec

3. „Ceramiczny świat Bronisława Wolanina” marzec - kwiecień

4. „Sursum” wystawa rysunku Władysława Szczepańskiego , kwiecień - maj

5. „Pamiątka z Polski” wystawa pokonkursowa Fundacji „Cepelia”, maj - czerwiec

6. Teresa Adamowska – wystawa malarstwa, scenografii i grafiki wydawniczej , czerwiec- wrzesień

7. Przemysław Karwowski – „Dualne” wystawa malarstwa i projektów scenografii- wrzesień

8. Wystawa obrazów Romana Borawskiego, październik - listopad

9. Kędzierawscy wystawa rodzinna – grudzień

Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie - 9 zaproszeń, 1 katalog, 7 folderów, zakładka do ksiązki z okazji 35 lecia Galerii. Miało miejsce 9 wernisaży , wygłoszono 68 pogadanek i odbyło się 7 lekcji muzealnych. Wystawy realizowane były przy wsparciu Urzędu Miasta i innych instytucji spoza Łomży.

 

 

 

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

– Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

 

 

„Niedziela na św. Rocha” – 15 sierpień .

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej poprzez ukazanie jej w kontekście innego regionu etnograficznego , różniącego się strojem, gwarą, folklorem, sztuką czy instrumentami muzycznymi. W roku bieżącym obok Kapeli Kurpiowskiej wystąpiły kapele – Kapela orawska z Lipnicy Wielkiej i Kapela „Kamraty” z Sanoka. Odbywały się też pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponowaliśmy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim oraz mlekiem prosto od krowy. Była też możliwość udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.

Realizacja tej imprezy została wsparta środkami finansowymi Urzędu Marszałkowskiego. Starostwa Powiatowego w Łomzy oraz złożyliśmy wniosek o środki z Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – Lider Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Frekwencja wyniosła 8000 osób.

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – cały rok, spotkania odbywają się w ciągu roku w salonie dworku z Brzózek

3. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

4. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj –

czerwiec – zorganizowano 16 lekcji dla szkół podstawowych i gimnazjów

  1. Konsultacje merytoryczne udzielane nauczycielom z Szkoły Podstawowej Nr 9 w Łomzy przy realizacji programu „Dziedzictwo Kulturowe Ziemi łomżyńskiej”

6. Przeprowadzenie dwutygodniowych praktyk muzealnych dla 4 studentów II roku Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu.

  1. Współpraca z Łomżyńską Organizacją Turystyczną przy wyznaczeniu i tworzeniu szlaków turystycznych na terenie powiatu łomżyńskiego w oparciu o zachowaną tradycyjną kulturę ludową.

  2. Udział w organizacji imprezy „Dni kultury kurpiowskiej” organizowanej przez ROK

Prace remontowo – konserwatorskie

1.Kontynuacja remontu sztachetowego płotu zewnętrznego na Placu Ziemowita

2.Wykonanie nowej wiaty do przechowywania drewna i muzealiów kubaturowych koło stolarni

3 . Remont i konserwacja eksponatów działu etnografii – rower i żarna

4. Remont pomieszczenia socjalnego w stolarni – dostosowanie do obowiązujących wymagań

5.Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej w chałupie „Cepelia”

6. Uzupełnienie ubytków w kalenicy dachu w olejarni z Witowego Mostu, remont pieca do podgrzewania siemienia lnianego

7. Remont pomieszczeń w chałupie z Łysych- dla dozorców

7. Remontu płotu pletniaka przy zagrodzie z Gawrych

8. Renowacja i remont kierunkowskazów na terenie Nowogrodu

9. Wykonanie nowych stałych ławek na placu przy wiatraku.

10. Naprawa i pomalowanie koszy na śmieci i ławek parkowych

11. Przeniesienie słupa oświetleniowego na Wzgórzu Ziemowita oraz montaż złącza kablowego wraz z aparatami, wykonanie zasilania złącza kablowego, montaż rozdzielni budowlanej, montaż kabla zasilającego budynek dozorcówki, podłączenie nowej instalacji elektrycznej w chałupie z Łysych i podłączenie grzejnika– w części przeznaczonej dla dozorców.

 

Nieodzowny jest zakupu dużej ilości drewna minimum 20 metrów sześciennych (zakup dłużycy, transport, tarcie). Konieczna jest też dalsza wymiana kabli elektrycznych i opraw do oświetlenia strażniczego , ekspozycyjnego oraz w obiektach i na terenie Skansenu.

Realizacja prac remontowo – konserwatorskich uwarunkowana jest możliwościami zakupu drewna , środków konserwujących itp. oraz od warunkami klimatycznymi które zdecydowanie wpływają na możliwości prowadzenia prac na otwartym terenie i w drewnianych obiektach zabytkowych. W roku bieżącym prace te były realizowane od maja do grudnia.

Frekwencja w Muzeum Północno-Mazowieckiem w roku 2010 wyniosła 29386 zwiedzających.

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Odpowiada:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2011-05-13 12:31:00

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 2540