tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Plan pracy Muzeum Północno-Mazowieckiego na 2012 rok

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan będzie realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji , a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c, Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13 jak i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2012 roku

I. poprawa stanu bazy i infrastruktury technicznej.

W ramach kontynuacji prac wyposażeniowych, prowadzonych bezpośrednio przez Muzeum, w pracowniach muzealnych planujemy kontynuację wyposażania pracowni merytorycznych w odpowiednie meble służące do właściwego przechowywania kart ewidencyjnych, ksiąg inwentarzowych, muzealiów i innych materiałów nieodzownych do prac dokumentacyjnych i ewidencyjnych – w roku 2012 planujemy realizację tego zadania w pracowni działu numizmatycznego i archeologicznego oraz pomieszczeniach administracyjnych, magazynowych i archiwum w Muzeum i w Galerii Sztuki Współczesnej – według indywidualnych projektów. Planujemy zakup regałów do wyposażenia pomieszczeń magazynowych oraz archiwum w budynku muzeum , zakup żaluzji oraz wymianę systemu wysłaniania okien na salach wystawowych w Galerii Sztuki Współczesnej.

Kontynuacja działań dotyczących planów przeniesienia Galerii Sztuki Współczesnej do budynku hali targowej po jej remoncie.

Rozpoczęcie prac remontowych stolarni w Skansenie Kurpiowskim – usunięcie eternitowego dachu, ocieplenie stropu, wybudowanie komina , nowe pokrycie dachu szacowany koszt ok. prace przy budowie łazienek i instalacji co lub ogrzewania za pomocą konwertorów elektrycznych.

Rozpoczęcie remontu dworu z Brzózek ocieplenie drugiej części pomieszczeń : pracownia etnograficzna i sala wystawowa, założenie nowej instalacji elektrycznej , zakup i zamontowanie konwertorów do ogrzewania pomieszczeń, wykonanie nowych sprzętów biurowych- biurka , szafy, wyłożenie tarasu posadzką kamienną i remont łazienek

 

II. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- roku 2012 planujemy kontynuację i zakończenie inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej w dziale archeologii, kontynuacje i zakończenie inwentaryzacji działu etnografii w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie

- zakup dysków zewnętrznych do komputerów w działach merytorycznych

- dział edukacji i promocji, Galeria Sztuki Współczesnej – zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem

- dział archeologii i bursztynu zakup dwóch mikroskopów stereoskopowych .

W dziale historii kontynuacja prac związanych ze zwrotem depozytu Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomzy, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

 

- pozyskanie muzealiów :

Muzeum w Łomży - muzealia z zakresu rzemiosła artystycznego, muzealia etnograficzne oraz związane z historią miasta i regionu - uzupełnienia istniejących kolekcji i nieodzowne do planowanych wystaw stałych .

 

- konserwacja i remonty obiektów muzealnych:

1. Wymiana gontowego poszycia dachu na leśniczówce z Zawodzia , malowanie wnętrz- przygotowanie do realizacji ekspozycji stałej

2. Wylepienie i pomalowanie wnętrza chałupy z Baranowa

3. Remont ganku w dworze z Brzózek

4. Remont spichlerza z Cięćka

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży będzie prowadziła zabezpieczanie i konserwacje muzealiów do wystaw czasowych i stałych.

 

- realizacja wystaw czasowych i stałych

W 2011 roku planujemy realizację następujących wystaw czasowych :

1. do 26 lutego wystawa „ Polska biżuteria ludowa”

2. do 18 marca wystawa „Planeta Jantar inspiruje…”

3. styczeń – luty wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Łomży

4. marzec – czerwiec wystawa „Art. Deco” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

5. lipiec – wrzesień „ Chińska wycinanka ludowa i malarstwo nieprofesjonalne” ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce i kolekcji prywatnych

6. lipiec – wrzesień „Wycinanka i inne skarby Kurpiów” ze zbiorów własnych Muzeum

7. październik 2012 – styczeń 2013 wystawa marynistyczna „ W świecie dawnych żaglowców” ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje wystaw czasowych w salach wystaw stałych na pierwszym piętrze.

Na początek 2012 roku planujemy otwarcie stałej wystawy archeologicznej oraz rozpoczęcie realizacji stałej wystawy historycznej , ze względu na szczupłość środków finansowych jej realizacja planowana jest w latach 2012 – 2013. Planujemy też rozpoczęcie , według przygotowanych scenariuszy, realizację / projektowanie , wstępną aranżację , zakup wyposażenia i gablot/ wystawy lamp naftowych lub rzeźby ludowej w zależności od posiadanych środków finansowych.

Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna , edukacyjna i atrakcyjna. W miarę posiadanych środków będziemy prowadzili działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami.

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i płac pracowników. W dotacji nie uwzględniono kosztów realizacji wystaw czasowych i zwiększonych kosztów związanych z wzrostem kosztów utrzymania i obsługi budynku – klimatyzacja, wentylacja, winda, oświetlenie ekspozycyjne, itp.

W związku z wznowieniem działalności wystawienniczej w muzeum w Łomży – wystawy czasowe i planowane udostępnienie wystaw stałych konieczne jest zatrudnienie dwóch pomocy muzealnych i jednej osoby do działu edukacji i promocji.

Opracowanie scenariusza i przygotowanie muzealiów do wystawy stałej „ Bartnictwo i pszczelarstwo na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej” w leśniczówce z Zawodzia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

 

Edukacja i promocja

Przewidujemy realizacje następujących warsztatów i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych w budynku Muzeum:

I . Z historii Łomży i regionu

Archeologia Łomży

Moje miasto. Opowieść o Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Wrzesień 1939 na Ziemi Łomżyńskiej

Historia w pomnikach ukryta

Bursztyn z dorzecza Narwi

Orzeł czy reszka

 

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

Strój ludowy Kurpiowskiej Puszczy Zielonej

Wpływ wynalazków na codzienne życie w ciągu ostatnich 100 lat

 

 

III. Edukacja plastyczna

Techniki malarskie i graficzne z wykorzystaniem zbiorów własnych

Tematy w malarstwie

Obraz jako książka

Czy każdy może być artystą

Portret bez tajemnic

Sylwetki twórców łomżyńskich

 

 

V. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych, przygotowanie ciasta, formowanie podpłomyków, pieczenie na ognisku

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych zabytków, formowanie z miedzianego drutu pierścionków , zawieszek, bransolet

Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

Paski i krajki – surowce do wykonywania tkanin, tkanie pasków i krajek przy użyciu deseczki tkackiej, prezentacja rekonstrukcji stroju.

 

Planujemy włączenie się muzeum w realizację w maju „Nocy Muzeów „ w połączeniu z otwarciem wystawy ze zbiorów Regionalnej Izby Historycznej z Zambrowa, powrót do cyklicznych spotkań „Powroty do przeszłości” – festyn archeologiczny pt. „Cenniejsze niż złoto” w czerwcu – przy czym ich realizacja uzależniana jest od posiadanych środków finansowych.

W grudniu planujemy tradycyjne „Spotkania Mikołajkowe” przeznaczonych dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych .

 

Wystawy czasowe jako prezentacje dorobku kultury polskiej i regionalnej

w Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13

 

 

 

1. Wystawa grafiki Tadeusza Siary „Listy na lewą rękę”,

18 stycznia – 12 lutego 2012 r.

2. Wystawa projektów sztuki użytkowej studentów WSSiP w Łodzi,

20 lutego – 18 marca 2012 r.

  1. Wystawa malarstwa Stanisława Mazusia, 24 marca – 20 kwietnia 2012 r.

4. Wystawa grafiki Marceliny Grabowskiej-Piątek, 25 kwietnia – 15 maja 2012 r.

5. Wystawa malarstwa Andrzeja Cwaliny, 19 maja –10 czerwca 2012 r.

6. “Dyplom 2012” – zbiorowa wystawa absolwentów Liceum Plastycznego w Łomży,

18 czerwca – 31 sierpnia 2012 r.

7. Wystawa malarstwa i tkaniny Ivayli Żivkowej, 7 września –7 października 2012 r.

8. Wystawa poplenerowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka”

(malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba), 12 października – 13 listopada 2012 r.

9. “Przegląd plastyki łomżyńskiej”, 21 listopada – 27 grudnia 2012 r.

 

Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie.

 

 

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Zakres i terminy planowanych do wykonania zadań

 

„Niedziela na św. Rocha” – sierpień .

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej poprzez ukazanie jej w kontekście innego regionu etnograficznego , różniącego się strojem, gwarą, folklorem, sztuką czy instrumentami muzycznymi. Obok kapel kurpiowskich wystąpi zespół z innych regionu Polski. Odbędą się też pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponujemy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim oraz mlekiem prosto od krowy. Dajemy możliwość także udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – cały rok, spotkania odbywają się w salonie dworku z Brzózek, październik – czerwiec

3. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

4. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj – czerwiec

5. Zakończenie inwentaryzacji działu etnografii

6. Wznowienie przewodnika po Skansenie Kurpiowskim

7.Wypelnianie dokumentacji muzealnej i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu inwentarzowego Musnet

 

Prace remontowo – konserwatorskie

1. Wykonanie nowego płotu w zagrodzie z Branowa

2. Wykonanie płotu pletniaka wiklinowego w dolnej części skansenu

3. Wykonanie nowej bramy wjazdowej na teren skansenu przy chałupie z Baranowa

4. Zakup drewna i wykonanie gontu niezbędnego do prowadzenia prac remontowych- dwór z Brzózek, chałupa z Łysych, chałupa „Cepelii”.

5. Kontynuacja prac remontowych dworu z Brzózek- instalacja elektryczna oraz wykonania pokrycia tarasu

6.Rozpoczęcie prac przy łazience w stolarni oraz remont łazienek przy dworze z Brzózek – ściany, podłogi . stolarka, armatura sanitarna, wentylacja

7. Zmiana sposobu zasilania w energię elektryczną obiektów i oświetlenia usytuowanego na Wzgórzu Ziemowita i zasilanych z rozdzielni przy karczmie z Dylewa

8. Wymiana instalacji elektrycznej w Chałupie z Łysych – dozorcówka oraz w chałupie z Witowego Mostu.

Realizacja i zakres wymienionych w punkcie 5-8 prac uzależniona jest od posiadanych środków finansowych.

Planujemy uporządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczenie i pogłębienie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z terenu miasta, wycięcie krzaków na skarpie poniżej placu bartnego i drzew zagrażających obiektom skansenowskim.

Konieczna jest też dalsza wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego/ słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana kabla elektrycznego pomiędzy rozdzielnią przy karczmie a stolarnią , pomiędzy rozdzielnią a chałupą z Witowego Mostu , podłączenie dworu z Brzózek do nowego kabla zasilającego oraz zasilającego oświetlenie zewnętrze na terenie Skansenu.

Do prowadzenia na terenie prac Skansenu konieczny jest zakup nowego ciągnika, stary ciągnik ma już 20 lat.

Terminy realizacji prac remontowo – konserwatorskich uzależnione są od możliwości zakupu drewna , środków konserwujących itp. oraz od warunków klimatycznych które zdecydowanie wpływają na możliwości prowadzenia prac na otwartym terenie i w drewnianych obiektach zabytkowych. Prace te planujemy w miesiącach od kwietnia do października..

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Odpowiada:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2012-03-06 13:46:00

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 2858