tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Informacja o realizacji planu pracy Muzeum Północno-Mazowieckiego w 2016 roku

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan był realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji, a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c i oddziałach : Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży ul. Długa 13 i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku

I.  wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

 W roku 2016  rozpoczęto   skontrum w dziele  etnografii Muzeum w Łomży.

W 2015 roku zakupiono nowy serwer do obsługi  elektronicznego programu ewidencji muzealiów „Musnet” w budynku muzeum w Łomży. W 2016 zakupiono  sprzęt komputerowy   7 stanowisk  - pięć w budynku Muzeum, po jednym w Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowski w Nowogrodzie do obsługi paragramu Musnet. W Muzeum funkcjonują dwa rodzaje programu Musnet  tj. Musnet Niebieski program sieciowy w budynku Muzeum przy ul. Dwornej 22 c- pięciostanowiskowy, w którym w   ubiegłym roku wymieniony został serwer, oraz Musent Biały jednostanowiskowy w Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

Pozyskano 989 nowych  muzealiów  w tym 905  to dary, a 84 to zakupy. Stan muzealiów w całym Muzeum  na koniec 2016 roku przedstawia się następująco : pod 25 367

 numerami  inwentarzowymi znajduje się  34 583 muzealia.  Wprowadzono  838   muzealiów  do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomży, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie razem jest w  ewidencji 19 717 muzeliów.

W pracowni fotograficznej  wykonano ponad 3900  zdjęć  cyfrowych  wraz z opisem – do kart ewidencyjnych poszczególnych działów, do wystaw stałych i czasowych, dokumentacja  badań archeologicznych  i bieżąca dokumentacja wydarzeń muzealnych itp. Na portalu internetowym  umieszczono  11 nowych  prezentacji „Skarbów Muzeum”  które były otwierane 25 tysięcy razy.

 - pozyskanie muzealiów :

  Muzeum w Łomży – pozyskano  muzealia etnograficzne, związane  z historią miasta i regionu, archeologiczne  i numizmaty   jako uzupełnienia istniejących kolekcji i niezbędne  do realizacji wystaw czasowych .

Muzeum złożyło w wniosek w ramach  PROGRAMÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 2017  priorytet Kolekcje muzealne na zakup lamp naftowych w celu poszerzenia istniejącej już kolekcji.

  - konserwacja  i remonty obiektów  muzealnych:

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży i pracownicy stolarni  w Nowogrodzie  prowadzili  zabezpieczanie i konserwacje muzealiów  do wystaw czasowych i stałych. Pracownia  konserwatorska w Łomży poddała  konserwacji 96 obiektów archeologicznych,  12 muzealiów etnograficznych, 4 eksponat z działu historii,  razem  112  obiektów.

 Zakończono   badania oporności i rezystencji instalacji elektrycznej i instalacji odgromowej w budynku Muzeum przy ul Dwornej 22c. Wykonano dwa zadaszenia nad wejściami zewnętrznymi od strony podwórka i zakonserwowano schody zewnętrzne prowadzące do budynku.

Ze względu na zawilgocenie, zasolenie  i odpadający tynk ( opinia techniczna  sierpień 2013r.) konieczne jest wykonanie: w celu zabezpieczenia przed dalszą degradacją ścian, iniekcji muru wewnętrznego w piwnicy (od strony ul. Giełczyńskiej) w  budynku Muzeum, a następnie  wykonanie tynków  renowacyjnych. Wykonanie powyższych prac nie było uwzględnione w projekcie remontu budynku przy ul Dwornej 22c. Muzeum składało wnioski o środki na remont ale ich nie uzyskało.

II. Działalność wystawiennicza i merytoryczna:

W 2016  roku w Muzeum Łomży  zrealizowano  następujące wystawy  czasowe :

I. Wystawy czasowe -  duże sale

1. Wystawa „  Chińskie hafty i latawce” styczeń - luty

2. Wystawa grafiki „ Ryciny biblijne w kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz „ marzec - maj

3. Wystawa  „Bursztyn Polska i Świat’ z kolekcji Muzeum Ziemi w Warszawie – maj - sierpień           

4. Wystawa „ Wszystkie barwy muzyki” zbiory prywatne , wrzesień 2016 r. – styczeń 2017 r.

 

II. Wystawy czasowe – sale edukacyjno - wystawowe.

 Wystawy realizowane są w tych salach jako wystawy samodzielne lub towarzyszące innym wydarzeniom  oraz warsztaty, lekcje muzealne, spotkania, prelekcje m.in. dla Klubu Seniora, z  IPN  , współpraca  z  organizacjami  pozarządowymi oraz realizacja programu edukacyjnego.

Zrealizowane  wystawy:

1. Wystawa” W Krzywym Zwierciadle  Archeologii” , Muzeum Lubelskie – styczeń – luty

2. Wystawa „Pamiątka z pielgrzymki”- czerwiec - sierpień

3. Wystawa związana z Europejskim Festiwalem Filmowym Stowarzyszenie SLAN w Łomży „ Na  szklanym ekranie’ wrzesień

4. „Żydzi łomżyńscy- Judaika ze zbirów łomżyńskich kolekcjonerów” wrzesień 2016 – styczeń 2017 r.

 W holu Muzeum  w Łomży rozpoczęliśmy realizacje  projektu „ Spotkanie z zabytkami” prezentujące wybrane muzealia  niedostępne dla zwiedzających.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce do marca 2016 r. prezentowana była przygotowana przez nasze Muzeum wystawa „ Chętnik znany i nieznany” , obejrzało ją 850 osób. W  Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w dniu 14 kwietnia  została otwarta wystawa przygotowana przez nasze Muzeum pt.” Z kurpiowskich borów- pasje Adama Chętnika”, wystawa była czynna do końca sierpnia i obejrzało ją 4000 osób.

W oparciu o wystawy muzealne  Telewizja Białystok  w ramach cyklu Świadkowie czasu zrealizowała filmy telewizyjne z wystaw „Wszystkie barwy muzyki” i „ Żydzi łomżyńscy” natomiast Fundacja MUZART zrealizowała film „Bursztyniarze kurpiowscy’ w oparciu o zbiory i wystawę stałą „Bursztyn w dorzeczu Narwi”.

 

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje  wystaw edukacyjnych i okolicznościowych, prelekcji, spotkań itp. w salach wystawowo-edukacyjnych na parterze.

       Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi   i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna, edukacyjna i atrakcyjna. Muzeum podpisało porozumienie z Oddziałem  IPN w Białymstoku  w zakresie  prowadzenia badań naukowych i popularyzacji ich wyników i prowadzenia działań edukacyjnych, wystawienniczych i wydawniczych.  Realizacja tych zadań odbywa się w ramach Przystanku Historia IPN  w Łomży. W 2016 r. odbyły się cztery spotkanie w tym prezentacja ksiązki „Poczet  Prezydentów RP na Uchodźstwie w latach 1939 – 1990” i  wykład „ Zastosowanie badań genetycznych w pracy historyka”. W dniu 9 czerwca w ramach festiwalu  „Teatru w walizce „ odbyła się w Muzeum promocja  albumu poświęconego twórczości Adama Kiljana. W dniach 24 -25.09 Muzeum włączyło się w ogólnopolską akcje 60+Kultura. Kampania „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.
       W XIV edycji Konkursu „NA NAJCIEKAWSZE WYDARZENIE MUZEALNE 2015 ROKU W REGIONIE PODLASKIM”, organizowanego przez Oddział Podlaski Stowarzyszenia Muzealników Polskich, I nagrodą w kategorii WYSTAWA uhonorowano ekspozycję stałą Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży„BURSZTYN W DORZECZU NARWI”, której autorem dyrektor Muzeum.

      27 edycja konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera, organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" w Łomży, okazała się pomyślna dla naszego muzeum. Zostało ono laureatem wyróżnienia honorowego przyznanego przez Kapitułę obradującą pod przewodnictwem prof. dr hab. Henryka Samsonowicza „za godny pochwały trud krzewienia tożsamości ziemi łomżyńskiej".

     Natomiast Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zajął drugiego miejsca w  ogólnopolskim rankingu na najciekawszy skansen w Polsce.

   W miarę posiadanych środków  prowadzimy  działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami i działaniami edukacyjnymi. Materiały i składy komputerowe naszych wydawnictw- zaproszenia, składanki, ulotki przygotowywane są przez pracowników muzeum. Wydawnictwa:  4 katalogi: 500 egz., 5 foldery: 750 egz., afisze: 154 egz. Afisz na Noc Muzeów: 150 egz. i  ulotki: 300 egz.   Afisz na „Niedziela na św. Rocha” 150 egz. Plakat do wystawy Żyd niemalowany – 60 sztuk.

      Z 14 na 15 maja odbyła się bezpłatana impreza, „Noc Muzeów” w Łomży, której Muzeum było głównym organizatorem, przy wsparciu finansowym miasta. W Muzeum miał miejsce koncert Filharmonii Kameralnej z udziałem Henryka Gały zatytułowany „Kobiety Poety”.

    W marcu muzeum, jak co roku,  było współorganizatorem  imprezy „Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna 2016” oraz braliśmy udział  w komisjach oceniających wyniki konkursów „Sztuka obrzędowa w okresie Wielkanocy” , „ Wiem  wszystko o  Kurpiowszczyźnie’ w GOK w Turośli. Współpracowaliśmy z GOK w Turośli przy konkursie „Tradycje wielkanocne na Kurpiach” . Odbyły się   spotkania z Klubem Seniora przy MOPS w Łomży, z  członkami Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych , Stowarzyszenia Katolickiego „Pokój i dobro”, Uniwersytetu Złotego Wieku w Łomży . 12.06. odbyła się prelekcja Elżbiety Piskorz-Brenekovej podczas otwarcia wystawy– „Pamiątki z pielgrzymki”, natomiast 17.11 spotkanie z dr Nirit Krakowem (Izrael) – „Historia Żydów łomżyńskich i ich potomków w Izraelu”. W dniu 18.09 miał miejsce występ Studia Wokalnego eMDek z Łomży , a 27.10. warsztaty muzyczne z Adamem Strugiem w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury.  Muzeum w współpracy ze Szkołą Podstawową nr 7 w Łomży, złożyło wniosek do projektu Podlaski Pomost Kultury, w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury koordynatorem projektu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

       Muzeum złożyło wniosek do   PROGRAMU MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 2017  Kultura ludowa i tradycyjna –„Mistrz Tradycji”. Konkurs ten związany jest w sposób bezpośredni z międzypokoleniowym przekazem unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych, adresowany do „mistrzów tradycji”, będących depozytariuszami wiedzy lokalnej i regionalnej. Cykl warsztatów adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczycieli, animatorów kultury, instruktorów zatrudnionych w instytucjach kultury, a także dla seniorów zrzeszonych w Uniwersytecie III Wieku i łomżyńskim Klubie Seniora.

 

      Pracownicy muzeum brali udział w szeregu konferencjach jako uczestnicy i prelegenci -  konferencja  zorganizowana przez  Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Małego  Miasta w Bieżuniu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, przez Stowarzyszenie  Historyków Sztuki i Katedrę, Kultury  Artystycznej   UKSW w Warszawie, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Miejską Bibliotekę Publiczna w Łomży, Łomżyńskie  Towarzystwo  Naukowe, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Wojewódzki Ośrodek Animacji w Białymstoku, Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”, Bibliotekę  Gminy  Łomża z siedzibą w  Podgórzu, szkoły podstawowe, średnie.

     Przy muzeum  działa klub „Tempus Fugit” zbierający pasjonatów  historii gdzie odbywają się spotkania, dyskusje i wycieczki  śladami zabytków  łomżyńskich.  Muzeum udostępniło swoje zbiory Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu, Muzeum Przyrody w Drozdowie,  Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Historycznemu w Przasnyszu, Państwowemu Muzeum Etnograficznemu w Warszawie.

W roku 2016  w związku ze zmiana przepisów wykonany został nowy plan „Planu Ochrony Muzeum Północno-Mazowieckiego”.

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i  płac pracowników.  W dotacji  nie uwzględniono kosztów realizacji wystaw czasowych i zwiększonych kosztów związanych z wzrostem kosztów utrzymania i obsługi  budynku – klimatyzacja, wentylacja, winda, oświetlenie ekspozycyjne, itp.     W związku z poszerzaniem  działalności wystawienniczej o wystawy stałe i działalności edukacyjno-promocyjną w muzeum   konieczne jest zatrudnienie pracowników  do działów merytorycznych etnografia, numizmaty i   do działu edukacji i promocji.

 

 

III. Edukacja i promocja

 Realizowano  następujące stałe tematy warsztatów  i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych i w  salach wystawowych  w budynku Muzeum:

I . Z historii Łomży i  regionu

Archeologia Łomży   

Moje miasto. Opowieść o Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Książe Janusz I Mazowiecki

Historia w pomnikach ukryta

Orzeł czy reszka

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

Bursztyn w dorzeczu Narwi

III. Edukacja plastyczna

Style w malarstwie

Tematy w malarstwie

Style w sztuce

Czy każdy może być artystą

Portret bez tajemnic

Sylwetki twórców łomżyńskich

Historia lampy naftowej

IV. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych.

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków  wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych  zabytków, formowanie  z miedzianego drutu pierścionków, zawieszek, bransolet.

Garnki, miski, kubki – różnorodne  zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

Zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone były także w oparciu o wystawy czasowe. W związku z wystawą „  Chińskie hafty i latawce” odbyły się w styczniu i lutym warsztaty kaligrafii i robienia latawców „ W środku zimy poznajemy Chiny” prowadzone przez  Henryka Brandysa. Wystawa grafiki biblijnej  XV – XVII wiek  była  okazja do warsztatów zatytułowanych „Historia jednej grafiki”, „Grafika – nie tylko ilustracja”, „Zwiedzanie z Biblią”. Przy wystawie  „Wszystkie barwy muzyki” realizowane były następujące tematy  warsztatowe „ Motyw  muzyki w literaturze polskiej’, „Muzyka w malarstwie”, „talentem świata obywatel- o Fryderyku Chopinie”. Muzeum w związku z wystawą „Żydzi łomżyńscy – Judaika ze zbiorów łomżyńskich kolekcjonerów”
zorganizowało  warsztaty poświęcone historii społeczności żydowskiej w Łomży.

4 i 5 marca  spotkania dzieci i młodzieży z panią Ewą Cywińska na warsztatach zatytułowanych „Gdzie kobiety z tamtych lat”. W dniach 7 – 18 marca odbyły się w Muzeum  Warsztaty „Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach i u sąsiadów” dla dzieci, a 19 marca Muzeum było współorganizatorem  Międzynarodowych warsztatów rzemiosła artystycznego w Parku Przemysłowym w Łomży. 9 listopada odbył się w Muzeum etap powiatowy konkursu recytatorskiego „Pod syberyjskim niebem” organizowany wspólnie  Biblioteką Gminną w Podgórzu, a 10 listopada odbył się zajęcia warsztatowe dla uczniów  gimnazjum nr 8 na temat szabli i jej historii prowadzone przez pasjonatów tej broni z Łomży, a w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – zwyczaje  andrzejkowe. Natomiast   17 grudnia zaprosiliśmy na  warsztaty o tematyce bożonarodzeniowej. W programie odbyło się wspólne kolędowanie z zespołem muzycznym z GOK-u w Śniadowie oraz zajęcia plastyczne, w czasie których powstawały choinkowe ozdoby i dekoracje. Pracownicy Muzeum wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych w Restauracji RETRO. Z okazji „Dnia dziecka” 4.06.  zorganizowaliśmy „Piknik Muzealny” na placu przy budynku Muzeum, warsztaty edukacyjne „Akademia  Pana Adama”.

W 167  warsztatach muzealnych  prowadzonych w wszystkich placówkach muzeum wzięły udział 3954 osoby w różnych kategoriach wiekowych -  rekordowa ilość uczestników.

W dniach  28 listopada do 9 grudnia odbywały się jak co roku „Spotkania Mikołajkowe” dla dzieci z przedszkoli i szkól podstawowych w których uczestniczyło 600 dzieci. Spotkania realizowane są przy wsparciu sponsorów. W 2016 roku  muzeum odwiedziło 47 317  zwiedzających w tym  Muzeum w Łomży – 22 385  osób, Galeria Sztuki Współczesnej 2568  osób, Skansen w Nowogrodzie 22 364 osoby.

 

 Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13, oddział muzeum

Wystawy czasowe jako prezentacje dorobku kultury  polskiej i regionalnej.

 

1. Wystawa  ceramiki Marity Benke-Gajdy , styczeń – luty 2016 r.

   

2. Wystawa zbiorowa „Ludzie  Wieczności „  marzec  2016 r.

   

3. Wystawa grafiki Sławomira Ćwieka, kwiecień  2016 r.

    

4. Wystawa rzeźby i rysunku Michała Selerowskiego, maj - czerwiec  2016 r.

   

5. Wystawa malarstwa i rysunku Jana Biczysko czerwiec - lipiec 2016 r.

   

6. Wystawa Grażyny Kędzielawskiej i Macieja Kędzielawskiego, sierpień – wrzesień 2016 r.

 

7.Wystawa „Fajans zdobny” ze zbiorów prywatnych,  październik 2016 r.

      

8. Wystawa malarstwa Wiktorii Tołłoczko  - Tur, listopad 2016 r.

 

9. Wystawa malarstwa  Małgorzaty Kapłan, grudzień 2016 r.- 4 styczeń 2017 r.

 

 Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie.

Pogadanki na wystawach - cel: przekazywanie wiedzy o zjawiskach w sztuce, kształtowanie wrażliwości i potrzeb estetycznych . 

 Lekcje muzealne: ”Techniki malarskie”, „Pejzaż”, „Portret bez tajemnic”,  „Sylwetki twórców łomżyńskich”, „Tematy w malarstwie” -  cel: popularyzacja sztuki i edukacja estetyczna, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

 

     „Niedziela na św. Rocha” –  14 sierpień . 

Impreza   ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej .  Odbyły się   pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponowaliśmy   także  zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim . Uczestnicy mieli  możliwość  udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.  Wystąpiły dwie kapele: znana Kapela Brodów i Kapela Kurpiowska.

    W czerwcu muzeum było  współorganizatorem „Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.

       1 .  Pokazy wytwórczości ludowej  z  zakresu wycinankarstwa, garncarstwa ,       plecionkarstwa, kowalstwa  i rzeźby.

       2.  Zajęcia muzealne  na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach,         według    zapotrzebowania

        3.  Warsztaty muzealne  wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych – dwa warsztaty z zakresu wyrobu kwiatów z bibuły 100 osób

        4.Wypelnianie dokumentacji muzealnej i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu inwentarzowego Musnet

        5. Realizacja wystawy ” Transport na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej’ w stodole  z Dobrego Lasu.

 

Prace remontowe, konserwatorskie

 

1. Remont sieni  w dworze z Brzózek

2.  Remont dwóch wiat ekspozycyjnych   na terenie skansenu- pokrycie nowych wiat słomą i dranicami

3.  Zakup drewna i środków konserwujących do prowadzenia prac remontowych  w obiektach na terenie skansenu, zakup i przetarcie drewna  osikowego na gonty,

4. Wymiana jednej połaci  gontowego poszycia dachu na dworze z Brzózek,

5. Zakończenie remontu zabytkowych bryczek, wykonanie  nowych siedzisk

6. Remonty i konserwacja  8 wystków, 4 firanek

7. Przeniesienie kapliczki św. Jana Nepomucena połączone z generalnym remontem kapliczki

8. Wycinka chorych drzew i cięcia pielęgnacyjne  na terenie skansenu, nasadzenia młodych drzew i krzewów

9. Bieżące naprawy i wymiany części w ciągniku – 30 lat !

10. Prace ratownicze nad osuwającymi się w wyniku erozji skarpami, niwelacja i odbudowywanie.

11. Wykonano pomiary rezystencji i izolacji elektrycznej w obiektach na terenie skansenu.

 

Prowadzono  prace  przy  porządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczanie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z  terenu miasta, wycięcie krzaków  na skarpie poniżej placu bartnego .

          Pilna jest wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego / słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana kabla elektrycznego pomiędzy rozdzielnią przy karczmie, a  stolarnią, pomiędzy rozdzielnią, a chałupą z Witowego Mostu , podłączenie dworu z Brzózek do nowego kabla zasilającego oraz zasilającego oświetlenie zewnętrzne na terenie Skansenu. Pilną koniecznością jest zakup nowego ciągnika niezbędnego do prowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych na terenie Skansenu.

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

           

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Odpowiada:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2017-01-17 15:08:00

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1360