tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

2020 sprawozdanie z działalności Muzeum

Sprawozdanie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży za 2020 rok.

Obejmuje zadania zrealizowane w Muzeum w Łomży i jego oddziałach: Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży oraz Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

 

 

Funkcjonowanie Muzeum w roku 2020 było zdeterminowane przez pojawienie się
i rozwój epidemii choroby COVID – 19 . Zagrożenia i szereg zaostrzeń wprowadzonych przez władze centralne, łącznie z zamknięciem instytucji dla zwiedzających, zmusiły naszą instytucję od realizacji swoich zadań w ograniczony sposób i wprowadzenie poważnych zmian
w funkcjonowaniu placówki.

W związku z tym przygotowano szczególne zasady postępowania dla pracowników, a po wznowieniu działalności nowe regulaminy zwiedzania zaakceptowane przez Sanepid.

Dodatkowe utrudnienie w funkcjonowaniu instytucji sprawiał, w przypadku budynku Muzeum przy ul. Dwornej 22c , remont ulic: Giełczyńskiej i Dwornej. Prace te, i zamknięcie ulic, zdecydowanie uniemożliwiły dostęp zwiedzających do budynku Muzeum . W związku
z użyciem, przy prowadzonych pracach remontowych na ulicy Giełczyńskiej i Dwornej, ciężkiego sprzętu budowlanego, zabytkowy budynek Muzeum został poddany ciężkiej próbie. Drgania wytwarzane przez różnego typu urządzenia, maszyny i unoszący się kurz spowodował konieczność przeprowadzania prac konserwatorsko – porządkowych na wszystkich wystawach stałych oraz w pomieszczeniach magazynowych. Przy okazji prac porządkowych przeprowadzono modernizację wystawy stałej „Łomża. Wędrówka przez wieki”, wymieniono oryginały dokumentów na kopie i dodano 8 nowych eksponatów i zmieniono podpisy.

W trakcie prowadzonych prac remontowych na ulicy Giełczyńskiej została uszkodzona w kilku miejscach elewacja i ogrodzenie budynku Muzeum od strony ul. Giełczyńskiej i skrzyżowaniu ulic Giełczyńskiej i Dwornej. Obecnie dobiegają końca prace na ulicy Dwornej i niestety mamy tu też uszkodzenia elewacji budynku. Sprawę tę zgłosiliśmy do odpowiedniego wydziału
w Urzędzie Miasta.

W tym roku zostały przeprowadzone, lub zakończone przez zespoły spisowe, inwentaryzacje – spisy z natury muzealiów w dziale etnografii oraz w dziełach archeologii
i numizmatów.

Przeprowadzono także remont systemu klimatyzacji na salach wystaw stałych, kontroli dostępu do pomieszczeń ekspozycyjnych, naprawę i konserwację systemu telewizji dozorowej
i sprzętu audiowizualnego na wystawach stałych. Wykonane zostały także pomiary oporności
i rezystencji w budynku Muzeum przy ul. Dwornej 22c i w pomieszczeniach Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13.

 

 

Wystawy czasowe zrealizowane w Muzeum w Łomży:

1. „Artyści z kręgu Cepelii”, styczeń – luty 2020 roku

2. „Świat toruńskiego piernika”, marzec- grudzień – 2020 roku

3. „Czas Jagiellonów” – wystawa numizmatów, maj – lipiec 2020 roku

4. „ Łomża 1920” – wystawa rocznicowa , sierpień – grudzień 2020 roku

 

W I kwartale Muzeum i Galeria prowadziły ożywioną działalność edukacyjną. Zostały przygotowane i zrealizowane takie projekty, jak „Zima na ludowo”, wypieki ozdobnych pierników (w muzeum) oraz warsztaty ceramiczne i „Ferie z Dwurnikiem” (w galerii).

W efekcie zdalnej pracy zostało wykonane m.in. następujące zadanie: przygotowanie merytoryczne i złożenie wniosku do programu dotacyjnego NCK finansowanego przez MKiDN pt. “Kultura w sieci” . W efekcie Muzeum otrzymało 9000 zł na realizację spacerów wirtualnych po wystawach stałych i mieście w ramach projektu „Tajemnice Łomży – opowieści znad Narwi”. Cztery filmy-wirtualne spacery, popularyzujące historię i zabytki Łomży, przygotowali pracownicy Muzeum Północno-Mazowieckiego. Zostały one zrealizowane w zaawansowanej technologii VR, z wykorzystaniem zdjęć z drona oraz kamery sferycznej 360°. Zostały one umieszczenie w sieci, czyli na naszym facebooku, stronie internetowej i YouTube . Można je było również obejrzeć w specjalnych goglach w siedzibie naszego muzeum, a także w restauracji przy ulicy Nowogrodzkiej.

Poza tym prowadzono kwerendy zasobów cyfrowych i materialnych służące do przygotowania scenariuszy nowych wystaw. W pracowni fotograficznej wykonano 2800 zdjęć dotyczących archeologii, numizmatyki, historii i etnografii. Na portalu 4lomza w zakładce „Skarby Muzeum” umieszczono 7 nowych odcinków i odnotowano 17 tyś. wizyt.

Ponadto opracowywano dane do kart ewidencyjnych muzealiów do programu Musnet,
a także przygotowywano posty i zdjęcia na facebook Muzeum, skansenu i galerii. Archiwizowano dokumentację wydawniczą i fotograficzną. Do programu Musnet - elektronicznej ewidencji muzealiów wprowadzono 709 eksponatów. Ogólna liczna wprowadzonych pozycji to 23504 muzealia. Muzeum pozyskało 622 nowe eksponaty w tym 78 pochodzi z zakupów. Stan inwentarzowy muzealiów na koniec roku wyniósł w całym Muzeum 27693 numery, pod którymi wpisane są 37142 przedmioty. Pracownia konserwatorska wykonała dla działu historii kompleksową konserwację 22 obiektów metalowych, dla działu etnografii wykonano kompleksową konserwacje 39 obiektów metalowych i metalowo-drewnianych. Przeprowadzono przegląd i wykonano konserwację bieżącą 30 eksponatów na wystawie stałej działu etnografii. Pracownicy brali czynny udziel w konferencjach naukowych organizowanych m.in. przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Muzeum w Drozdowie, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów oraz wykładach – szkoleniach organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, Muzeum POLIN i IPN.

 

Muzeum Północno - Mazowieckie złożyło wniosek do programu Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego: Kultura Ludowa i Tradycyjna 2021. Suma o jaką aplikujemy to 20.000 zł. Wniosek zakłada realizację filmów dokumentalnych dotyczących materialnego
i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wyprodukowane filmy będą stanowiły pomoc dydaktyczną i zostaną wykorzystane do  programu edukacyjnego realizowanego przez dział etnografii i dział edukacji i promocji. Wystawa stała " Bursztyn w dorzeczu Narwi" oraz  "Kurpiowskie osóbki" stanowią, przez swoje zasoby, punkt odniesienia do scenariuszy planowanych projekcji.

Frekwencja w Muzeum wyniosła 3807 osób. Z tego 883 osób uczestniczyło w zwiedzaniu połączonym z zajęciami warsztatowymi - 47 grup.

 

Wystawy zorganizowane w Galerii Sztuki Współczesnej:

1. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika, 15 stycznia – 5 marca 2020 r.

2. Wystawa grafiki Witolda Warzywody z Łodzi, 12 maja -16 lipca 2020 r.

3. Wystawa zbiorowa „Inklinacje”– malarstwo, rysunek, rzeźba, animacja 21 lipca – 20 sierpnia 2020 r.

4. Wystawa twórczości Jerzego Swoińskiego (w 15. rocznicę śmierci), 4 – 30 września 2020 r

5. Wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej „Vanitas” 21 październik - styczeń 2021 r.

 

Frekwencja wyniosła 1419 osób . Z tego 512 stanowią widzowie indywidualni, natomiast 724 – uczestnicy wizyt grupowych. Na liczbę 724 składają się 493 osoby - 25 grup, które zwiedziły wystawy oraz 249 osób, które wzięły udział w zwiedzaniu połączonym z zajęciami warsztatowymi -21 grup.

 

W Skansenie Kurpiowski w Nowogrodzie, w którym sezon rozpoczął się pod koniec maja, zwiedzanie odbywało się zgodnie z istniejącymi obostrzeniami pandemicznymi. Skansen
w tym roku odwiedziło 11357 osób.

Pracownicy Skansenu Kurpiowskiego zajmowali się pracami remontowymi, konserwatorskimi i porządkowymi. Zakończyli remont chatki rybaka, wykonali nowe pokrycie słomiane na zadaszeniu wozowni przy stodole z Dobrego Lasu oraz nowy płot pletniak przy chałupie z Gawrych oraz schody do chałupy i spichlerza z Kadzidła. Poza tym z zakupionego materiału wykonano 303 kopy gontów osikowych dobrej jakości o grubości 20 mm, do pokrycia dachu na dworze z Brzózek i rozpoczęto wymianę połaci dachowej na budynku dworu z Brzózek. Przeprowadzono konserwację eksponatów nabytych w 2019 roku oraz wymianę drewnianych tabliczek informacyjnych do obiektów na terenie Skansenu. Ponadto odbył się niezbędny remont wyciągu do trocin przy stolarni i remont ciągnika „Zetor”. Oprócz bieżących napraw płotów, schodów, poręczy i ścieżek wykonano jeszcze nasadzenia kwiatów w ogródkach przydomowych, na gazonie i rabatach. Spływająca wąwozem na terenie Skansenu woda z miasta Nowogród spowodowała zerwanie mostka przy chałupie „Cepelii”. Resztki mostka zostały rozebrane, a w najbliższym czasie istnieje konieczność jego odtworzenia. Poza tym pracownicy brali udział przy odtwarzaniu Pomnika Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim (konsultacja merytoryczna oraz wykonanie, z powierzonych materiałów, dachu nad pomnik). Wykonali także regały na tkaniny do magazynu Działu Etnografii w Muzeum w Łomży.

 

Ogólna frekwencja zwiedzających Muzeum w 2020 roku to 16583 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży za 2020 rok.

Obejmuje zadania zrealizowane w Muzeum w Łomży i jego oddziałach: Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży oraz Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

Osoby odpowiedzialne

Autor:Grzegorz Gwizdon
Odpowiada:Grzegorz Gwizdon
Wytworzył:Grzegorz Gwizdon
Data ostatniej zmiany:2022-02-07 14:23:07

Archiwum

Data Autor
2021-01-14 12:02 Grzegorz Gwizdon zobacz
2021-01-14 11:40 Grzegorz Gwizdon zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 639