tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

2020 - Planowane zamierzenia

Planowane zamierzenia Muzeum Północno-Mazowieckiego na 2020 rok

 

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan będzie realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji, a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c i oddziałach : Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13 i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2020 roku

 

I. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- kontynuacja spisu z natury w dziale w dziale etnografii , planowane jest też skontrum w dziale bursztynu Muzeum w Łomży . W związku z zakupieniem nowych zestawów komputerowych do obsługi programów Musnet niebieski i biały będą prowadzone prace związane z przeniesieniem bazy danych do nowych komputerów.

Planujemy :

- dział edukacji i promocji – zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem do prowadzenie działalności edukacyjnej i promocyjnej

- dział archeologii i bursztynu zakup dwóch mikroskopów (lup) stereoskopowych .

- zakup komputera stacjonarnego i kserokopiarki do Galerii Sztuki Współczesnej

Pozyskanie nowych muzealiów i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomży, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

- pozyskanie muzealiów :

Muzeum w Łomży - muzealia etnograficzne, związane z historią miasta i regionu, bursztyn - uzupełnienia istniejących kolekcji.

- konserwacja i remonty obiektów muzealnych:

W 2020 roku planujemy wymianę klimatyzatora do wystawy stałej historia miasta w budynku Muzeum przy ul Dwornej oraz zamontowanie dwóch daszków zewnętrznych w budynku od strony podwórza . Konieczna jest naprawa schodów zewnętrznych do klatki schodowej, sali wystawowej i edukacyjnej. Planujemy też zakup regałów magazynowych do magazynów muzealiów, zakończenie wymiany kamer w systemie telewizji dozorowej.

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży i pracownicy stolarni w Nowogrodzie będą prowadzili zabezpieczanie i konserwacje muzealiów do wystaw czasowych i stałych oraz w miarę możliwości konserwację bieżąca.

 

 

II. Działalność wystawiennicza i merytoryczna

 

Wystawy planowane do realizacji przez Muzeum:

 

Sale duże

1. Artyści z kręgu Cepelii – 70 lat Cepelii, listopad 2019 r. – luty 2020 r.

2. „Świat Toruńskiego Piernika „ Muzeum Okręgowe w Toruniu luty- czerwiec

3. „ Zamki i miasta w Polsce” Muzeum Narodowe w Kielcach lipiec – wrzesień

4. „Sztuka wędrująca” wystawa z Muzeum KUL w Lublinie październik – styczeń 2021 r.

 

 

Sale małe

Wystawy czasowe – sale edukacyjno - wystawowe.

Wystawy realizowane w tych salach są wystawami samodzielnymi lub towarzyszą innym wydarzeniom oraz prowadzone są warsztaty, lekcje muzealne, spotkania, prelekcje.

1. Wystawa numizmatyczna ze zbiorów kolekcjonerskich marzec- czerwiec

2. Wystawa z okazji 100 rocznicy wojny polsko-sowieckiej sierpień - wrzesień

3. Spotkania Mikołajkowe – przełom listopada i grudnia

 

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje innych wystaw edukacyjnych i okolicznościowych, prelekcji, spotkań itp. salach wystawowo-edukacyjnych na parterze.

 

III. Edukacja i promocja

Realizowane będą stałe tematy warsztatów i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych i w salach wystawowych w budynku Muzeum oraz tematy wynikające z bieżącego zapotrzebowania nauczycieli , seniorów itd.

I . Z historii Łomży i regionu

Archeologia Łomży

Ulicami dawnej Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Książe Janusz I Mazowiecki

Barwy i symbole miasta Łomży

Historia w pomnikach ukryta

 

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

III. Edukacja muzealna

Arcydzieła malarstwa polskiego

Tematy w malarstwie

Giganci renesansu

Sztuka cenniejsza niż złoto

Zagadki kustosza

Kaligrafia

Sylwetki twórców łomżyńskich

Historia lampy naftowej: „Poszukiwanie zaginionej lampy”, „Lampa jak malowana”

IV. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

W grudniu planujemy tradycyjne „Spotkania Mikołajkowe” przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych . Spotkania realizowane są przy wsparciu sponsorów. Zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone są także w oparciu o wystawy czasowe i wystawy stałe. W hollu budynku będzie realizowany cykl prezentacji muzealiów „Spotkanie z zabytkami”.

Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna, edukacyjna i atrakcyjna.

W miarę posiadanych środków będziemy prowadzili działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami. Materiały i składy komputerowe naszych wydawnictw- zaproszenia, składanki, ulotki przygotowywane są przez pracowników muzeum. Planujemy także wymianę zdjęć z zbiorów działu historii eksponowanych na wystawie stałej i zastąpienie ich kopiami oraz uzupełnienie materiałami multimedialnymi wystawy stałej dziejów Łomży. Do działu historii zakupimy specjalistyczny papier, obwoluty i pudła do zabezpieczenia muzealiów, a do archiwum zakładowego bezkwasowe teczki i pudla. Planowane jest także porządkowanie i ewidencja archiwum zakładowego.

W marcu muzeum będzie, jak co roku, współorganizatorem imprezy „Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna 2020”.

Na noc z 16 na 17 maja planujemy, o ile na to pozwolą środki finansowe i inne uwarunkowania, organizację imprezy „Noc Muzeów” w Łomży. Planujemy imprezę okolicznościową z okazji Dnia Dziecka oraz warsztaty związane tematycznie prezentowanym wystawami czasowymi i stałymi.

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i płac pracowników.

W związku z poszerzaniem działalności wystawienniczej, edukacyjnej i promocyjnej w muzeum w Łomży oraz potrzebami działalności merytorycznej konieczne jest zatrudnienie pracowników merytorycznych w dziale etnografii, numizmatów o archeologii, i jednej osoby do działu edukacji i promocji . Ze względu na niskie wynagrodzenie jest duży problem z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. W roku 2019 udało się zatrudnić historyka sztuki w dziale sztuki i rzemiosła , ale po kilku miesiącach przeniósł się do innego miasta gdzie mu zaproponowano wyższe wynagrodzenie. Niestety w ramach przyznawanych dotacji, nie możemy podnieść wynagrodzeń do wysokości która by zachęcała do pracy w Muzeum.

 

 

Galeria Sztuki Współczesnej :

WYSTAWY

 

1. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika, 15 stycznia – 5 marca 2020 r.

2. Wystawa grafiki Witolda Warzywody z Łodzi, marzec

3. Wystawa malarstwa Waldemara Marszałka, kwiecień

4. . NOC MUZEÓW 2020 – wystawa malarstwa, rysunku i innych mediów „Wspólny mianownik”, maj-czerwiec

5. Wystawa zbiorowa „Inklinacje”– malarstwo, rysunek, rzeźba, animacja

lipiec-sierpień

6. Wystawa grafiki Jerzego Swoińskiego (w 15. rocznicę śmierci), wrzesień

7. Wystawa malarstwa Teresy Adamowskiej, październik

8. Wystawa grafiki, listopad 2020 r.

9. Wystawa ceramiki artystycznej Marity Benke-Gajdy z okazji 40 lecia pracy twórczej, grudzień 2020 r.

 

Spotkania autorskie na wystawach: 6

Cel: poznanie twórczości artysty

Pogadanki na wystawach: 32

Cel: poznanie różnych „wypowiedzi plastycznych” w powiązaniu z analizą kierunków i stylów w sztuce, przybliżenie pojęć z zakresu plastyki, kształtowanie umiejętności odbioru sztuki współczesnej, rozwijanie potrzeb kulturalnych.

Inne wydarzenia edukacyjne: 13

Tematy: „Sztukamy” - spotkania ze sztuką współczesną (zajęcia praktyczne z terminologią pojęć z zakresu plastyki, analiza dzieł, techniki plastyczne).

Cel: popularyzacja sztuki, kształtowanie wyobraźni, rozwijanie umiejętności plastycznych i postawy twórczej

 

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Zakres i terminy planowanych do wykonania zadań

Niedziela na św. Rocha” – 16 sierpień 2020 r.

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej, a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej. Odbędą się też pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponujemy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim oraz mlekiem prosto od krowy. Dajemy możliwość także udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.

W czerwcu muzeum będzie jak co roku współorganizatorem „Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Planujemy także:

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

3. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj – czerwiec

4. Wykonanie nowej aranżacji wystawy „Wyposażenie wnętrza chałupy z Kadzidła”

 

Prace remontowo – konserwatorskie:

1. Remont wnętrza chałupy z Kadzidła

2. Wymiana podwalin w spichrzu z Kadzidła

3. Wymiana drugiej połaci gontowego poszycia dachu na dworze z Brzózek

4. Wymiana podwaliny w chałupie „Cepelia”

8. Zakup drewna i środków konserwujących do prowadzenia prac remontowych w obiektach na terenie skansenu.

 

Praca ciągła to porządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczenie i pogłębienie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z terenu miasta, kontynuacja porządkowania zieleni na terenie Skansenu.

Planujemy rozpoczęcie wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego / słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana ze względów technicznych kabla elektrycznego pomiędzy Placem Ziemowita, a rozdzielnią przy karczmie, pomiędzy rozdzielnią a chałupą z Witowego Mostu. Koniecznością jest zakup nowego ciągnika do prowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych na terenie skansenu.

Terminy realizacji prac remontowo – konserwatorskich uzależnione są od możliwości zakupu drewna, środków konserwujących itp. od warunków klimatycznych oraz uzupełnia zatrudnia w brygadzie rzemieślniczej te czynniki zdecydowanie wpływają na możliwości prowadzenia prac na otwartym terenie i w drewnianych obiektach zabytkowych. Prace te planujemy w miesiącach od kwietnia do października.

 

 

 

 

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Grzegorz Gwizdon
Odpowiada:Grzegorz Gwizdon
Wytworzył:Grzegorz Gwizdon
Data ostatniej zmiany:2020-01-24 12:21:54

Archiwum

Data Autor
2020-01-24 12:18 Grzegorz Gwizdon zobacz

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1003