tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Archwium - Zamierzenia, Programy, Przebieg i Skutki realizacji zadań


Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży już prawie od 60 lat realizuje zadnia zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego związane z: pozyskiwaniem , gromadzeniem, opracowywaniem , przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów muzealnych. W strukturze Muzeum w Łomży znajdują się następujące działy merytoryczne: archeologia, numizmaty, historia, etnografia, bursztyn, sztuka – w ramach którego działa Galeria Sztuki Współczesnej oraz Oddział Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Pracownicy merytoryczni, grupa bardzo doświadczona, oprócz gromadzenia i opracowywania zbiorów, przygotowują wystawy czasowe, piszą artykuły, opracowania dotyczące dziedzin związanych z ich muzealną działalnością
oraz do lokalnych wydawnictw naukowych i popularnych. Biorą także udział w sesjach i konferencjach naukowych. W miarę posiadanych środków placówka prowadzi działalność wydawniczą związaną z historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami. Muzeum udostępnia wystawę stałą „Bursztyn z dorzecza Narwi Środkowej” oraz organizuje kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi u umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna , edukacyjna i atrakcyjna. Muzeum posiada własną bibliotekę, z księgozbioru której korzystają, oprócz pracowników, uczniowie, studenci i nauczyciele.
Oprócz działalności podstawowej prowadzi również szeroką działalność oświatową. Dział oświatowy proponuje kilkanaście różnorodnych tematów lekcji muzealnych oraz przygotowuje lekcje na tematy zaproponowane czy też zamówione przez nauczycieli. Na lekcjach muzealnych, które prowadzimy od wielu lat, w oparciu o eksponaty archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne, historyczne oraz posiadane dzieła sztuki ukazujemy dzieciom i młodzieży zmiany kulturowe i cywilizacyjne naszego regionu. Forma prowadzenia lekcji jest urozmaicona: wykład połączony z projekcją filmu, prezentacją muzealiów i bezpośrednim do nich dostępem , zajęcia praktyczne np. pieczenie podpłomyków, wyrób ozdób choinkowych, malowanie pisanek czy też własnoręczne wykonanie palmy wielkanocnej czy ozdoby na choinkę.
Na lekcjach o tematyce plastycznej, zaproszeni artyści wprowadzają dzieci i młodzież
w tajniki technik malarskich i graficznych, połączone z próbami ich wykonania. Inną formą działalności edukacyjnej są imprezy o charakterze poznawczo – zabawowym. Ogromnym powodzeniem cieszą się organizowane w grudniu, od wielu lat, „Muzealne Spotkania Mikołajkowe” podczas których Mikołaj oprowadza dzieci po wystawach , często specjalnie przygotowanych na tę okoliczność, a następnie spotykają się na wspólnym śpiewaniu kolęd i rozdaniu prezentów.
W własnej pracowni konserwatorskiej dokonujemy podstawowych zabiegów i czynności konserwatorskich obiektów pochodzących z naszych zbiorów, dzięki czemu możemy udostępniać coraz więcej własnych muzealiów. W roku 2004 został opracowany Plan Ochrony Muzeum zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 15.10.2003 r. obejmujący wszystkie placówki wchodzące w skład instytucji. Realizacja jego będzie rozłożona w czasie głównie ze względu na posiadane środki finansowe.
Podstawowym zadaniem pracowni fotograficznej jest wykonywanie dokumentacji muzealnej, rejestrowanie działalności Muzeum, gromadzenie negatywów, przezroczy, taśm wideo i udostępnianie ich zainteresowanym – szkołom, studentom i badaczom kultury regionu.

Wystawy czasowe :
w lokalu Muzeum przy ul Krzywe Koło 1 w 2005 roku będziemy prezentować:
1.Elwiro Michał Andriolli- ilustrator i obserwator życia, styczeń - luty
2.Od denara do euro , wystawa numizmatyczna , luty - kwiecień
3.Wystawa z okazji 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu , luty – marzec
4.Minerały świata – wystawa ze zbiorów prywatnych - w ramach prezentacji kolekcjonerów łomżyńskich.
5.„Lepione, toczone”, 500 wystawa czasowa w naszym Muzeum, przygotowywana przez działy etnografii i archeologii w ramach tematu: ceramika wczoraj i dziś, maj – sierpień
6. Wystawa prezentująca łomżyńską oświatę na przełomie XIX i XX wieku, sierpień – listopad
7.Łomża – miasto trzech wyznań ( prawosławnego, protestanckiego, katolickiego), listopad – styczeń 2006 r.
8.Rzeźba Józefa Idźkowskiego – prace nieżyjącego rzeźbiarza ludowego ze wsi Kropiwnica Racibory, grudzień – styczeń 2006 r.

w Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13
W roku 2005 Galeria obchodzi swoje 30 –lecie
1.„ Małe opowieści” – wystawa malarstwa Ivayli Żiwkowej-Świtajewskiej -styczeń
2.„Biały Salon Sztuk Pięknych” wystawa środowiskowa Okręgu Białostockiego Związku Polskich Artystów Plastyków – luty
3.Malarstwo na tkaninie, Stanisław Trzeszczkowski – marzec
4.Malarstwo Franciszka Maśluszczaka – kwiecień
5.Malarstwo Andrzeja Strumiłły – maj
6.Wystawa środowiska łomżyńskiego z okazji trzydziestolecia działalności Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży - czerwiec
7. Malarstwo , grafika, fotografia Anity Flejter –lipiec
8.„ Czartowisko 2005” – międzynarodowa wystawa poplenerowa – sierpień
9.Malarski teatr mody „Kobieta” – obrazy Artura Krajewskiego – wrzesień
10. Malarstwo Teresy Adamowskiej –październik
11. Malarstwo, grafika, fotografia, rysunek Grażyny, Macieja i Stanisława Kędzielawskich – listopad
12. „Trzydziestu na trzydziestolecie” – wystawa zbiorowa malarstwa , grafiki, rysunku, rzeźby i ceramiki – grudzień
Prezentować będziemy także w miesiącach luty - kwiecień prace plastyków środowiska łomżyńskiego w Miejskim Domu Kultury Zambrowie.

W roku 2004 Komisja Regulacyjna w Warszawie nie uzgodniła orzeczenia w sprawie wniosku o przywrócenie własności nieruchomości na rzecz parafii ewangelicko –augsburskiej w Piszu. Zatem budynek nie ma nadal właściciela. Mając powyższe na uwadze oraz stan techniczny budynku Muzeum zwróciło się do Prezydenta Miasta z prośbą o rozważenie możliwości adaptacji na potrzeby Muzeum budynku ,w którym znajduje się obecnie Gimnazjum Publiczne Nr 4. Zgodnie z oceną stanu technicznego konieczne będzie monitorowanie pęknięć występujący na ścianach obiektu. Z Planem Ochrony Muzeum wynika ,że powinniśmy założyć system kontroli dostępu w pomieszczeniach Muzeum i Galerii oraz zainstalować system telewizji dozorowej. Na klatce schodowej i korytarzu w pomieszczeniach administracyjnych musimy wymienić wykładzinę podłogową ( z atestem utrudnionego palenia).

Proponowane tematy lekcji muzealnych jako forma działalności edukacyjnej i ochrony dziedzictwa kulturowego:
I . Z historii Łomży i regionu
1.Stara Łomża w świetle wykopalisk
2.Wykopaliska na terenie obecnej Łomży
3.X wieków Łomży
4.Wrzesień 1939 na Ziemi Łomżyńskiej
5.Bursztyn z dorzecza Narwi

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny
1.Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka
2.Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach
3.Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj
4.Kapliczki przydrożne – cuda małej architektury
5.Obrzędowość rodzinna na Kurpiach
6.Strój ludowy Kurpiowskiej Puszczy Zielonej

III. Edukacja plastyczna
1.Techniki malarskie i graficzne z wykorzystaniem zbiorów własnych
2.Tradycyjne ozdoby choinkowe (projektowanie i wykonywanie)

IV. Lekcje z wykorzystaniem wystaw czasowych
1.Ceramika przez wieki – pokazy garncarstwa
2.60 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu
3.Pieniądz na ziemiach polskich
4.Krótkie dzieje łomżyńskiego szkolnictwa

V. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną
1.Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych, przygotowanie ciasta, formowanie podpłomyków, pieczenie na ognisku
2.Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju
3.Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych zabytków, formowanie z miedzianego drutu pierścionków , zawieszek, bransolet
4.Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.
5.Paski i krajki – surowce do wykonywania tkanin, tkanie pasków i krajek przy użyciu deseczki tkackiej, prezentacja rekonstrukcji stroju
6.Biskupin – najstarszy gród
Cykl edukacyjny „Powrotu do przeszłości „ zakończymy mini festynem archeologicznym w dniu 11.06.2005 r na placu muzealnym, z udziałem rycerzy Chorągwi Łomżyńskiej.

Prace zabezpieczające i konserwatorskie obiektów do wystaw czasowych:

1.„Lepione, toczone” konserwacja i przygotowanie muzealiów archeologicznych i etnograficznych do ekspozycji
2.60 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu
3.Przygotowanie muzealiów do wystawy poświęconej łomżyńskiej oświacie na przełomie XIX i XX wieku
4.Przygotowanie rzeźb do wystawy Józefa Idźkowskiego
5.Przygotowanie obrazów olejnych do prezentacji dorobku środowiska łomżyńskiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Jeden z dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce, utworzony
w 1927 roku. Zgromadzone na terenie Skansenu unikalne obiekty architektury drewnianej wraz z wyposażeniem dokumentują szybko zanikającą kulturę tradycyjną tego regionu. Maja one wartość nie tylko naukową i historyczną ale również poznawczą. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, ciekawych nie tylko oryginalnej kultury kurpiowskiej, lecz także zauroczonych niepowtarzalnym pięknem tego miejsca. Zdaniem wielu z nich Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest jednym z najpiękniejszych skansenów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Prezentacja dorobku regionu kurpiowskiego i jego wkładu do dziedzictwa kulturowego:

1.Wykonanie nowej aranżacji wystroju wystaw stałych - ekspozycja wnętrz w chałupach z Kadzidła wiek XIX, , Gawrych koniec wieku XVIII i Baranowa – lata pięćdziesiąte XX wieku.
2.Organizację imprez folklorystycznych:
„Skansenowskie Spotkania” – 5 czerwiec - impreza o zasięgu ponadregionalnym organizowana w rocznicę otwarcia w 1927 roku Muzeum Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Celem imprezy jest ukazanie różnych aspektów tradycyjnej kultury kurpiowskiej na tle zabytkowego budownictwa kurpiowskiego. Odwołując się do miejscowej tradycji proponujemy uczestnikom występy kapeli, zespołu śpiewaczego lub tanecznego, które nie ograniczają się tylko do biernego oglądania i słuchania ale także do aktywnego uczestnictwa i nauki tańców i pieśni kurpiowskich. Chcemy przybliżyć autentyczną , powoli zanikającą , wytwórczość , ludową poprzez pokazy wykonywane przez twórców ludowych. Inną popularna formą uczestnictwa publiczności są gry i zabawy zręcznościowe oraz próby wykonywania tradycyjnych prac gospodarskich.

„Niedziela na św. Rocha” – 14 sierpień – impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej poprzez ukazanie jej w kontekście innego regionu etnograficznego , różniącego się strojem, gwarą, folklorem, sztuką czy instrumentami muzycznymi. Projekt przewiduje nie tylko koncerty kapeli kurpiowskiej i z innego regionu, ale także pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponujemy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim oraz mlekiem prosto od krowy. Dajemy możliwość także udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.
3.Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa, plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, lekcje muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach – maj - październik
4.Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – cały rok, spotkania odbywają się w salonie dworku z Brzózek.
5.Przygotowanie placu zabaw dla dzieci z wykorzystaniem tradycyjnych form i materiałów – huśtawki, równoważnie itp.
6.Rozpoczęcie przygotowań do obchodów 80 – lecia Skansenu, planowanego na wrzesień 2007 r.
Prace remontowo – konserwatorskie:
1.Kontynuacja remontu sztachetowego płotu zewnętrznego
2.Wylepienie i pomalowanie wnętrz chałup z Gawrych i Baranowa
3.Remont konserwatorski młynówki i koła młyńskiego w młynie z Dobregolasu
4.Remont konserwatorski wiatraka z Plewek
5.Remonty konserwatorskie studni z Brańszczyka oraz studni koło spichlerza z Cięćka
6.Zakończenie remontu dworu z Brzózek – taras, klapa w szczycie budynku,
7.Wykonanie nowego poszycia słomianego na oborze z Wyku
8.Konserwacja zabytkowej bryczki i uli skrzynkowych, wykonanie rekonstrukcji leziwa bartnego
9. Konserwacja zabytkowych budynków i dachów przed biologicznymi szkodnikami drewna - metodą oprysku
10.Kontynuacja prac adaptacyjnych w karczmie z Dylewa
11.Wykonanie nowych podłóg (glinobitki) w kuźni i olejarni
12.Wykonanie nowego płotu pletniaka koło chałupy z Gawrych, sukcesywna wymiana ogrodzenia zewnętrznego Skansenu
13.Wykonanie i zamontowanie podłogi na tarasie dworu z Brzózek
14.Wykonanie nowych wiat do przechowywania drewna przy stolarni
15.Zakończenie remontu wyciągu do trocin – pokrycie dachowe i malowanie ścian
16.Wymiana lamp oświetlenia ekspozycyjnego i w miarę możliwości oświetlenia strażniczego, wymiana aparatów telefonicznych
17.Oczyszczenie altan widokowych z napisów
18.Wycięcie krzaków na skarpie poniżej placu bartnego.

Terminy realizacji prac remontowo – konserwatorskich uzależnione są od możliwości zakupu drewna, środków konserwujących itp. oraz od warunków klimatycznych które zdecydowanie wpływają na możliwości prowadzenia prac na otwartym terenie i w drewnianych obiektach zabytkowych. Prace te planujemy w miesiącach od kwietnia do października. Planujemy zorganizowanie na terenie Skansenu trzech dodatkowych punktów przeciwpożarowych oraz sporządzenie dokumentacji i zakup materiałów i pieca do `instalacji olejowej w stolarni.

Muzeum Północno-Mazowieckie, dysponuje kompetentną, doświadczoną i zaangażowaną kadrą. Na 33,4 etatu zatrudniamy 37 pracowników: merytorycznych, przewodników, konserwatora, pracowników administracji, obsługi i dozorców. Dzięki ich fachowości wszelkie prace związane z realizacją wystaw czasowych, konserwacją i remontami obiektów skansenowskich wykonywane są we własnym zakresie.
Aby zaplanowane zadania mogły zostać zrealizowane w całości, wymagane są dodatkowe nakłady finansowe. Do wystaw czasowych chcielibyśmy publikować wydawnictwa będące dopełnieniem tematyki wystawy, przy organizacji wystaw czasowych i lekcji muzealnych konieczne są zakupy materiałów (farby papier, przyrządy piśmiennicze i kreślarskie, tkaniny, oświetlenie itd.). Właściwy odbiór wystawy jest często uzależniony od jej oprawy, aranżacji plastycznej, co wiąże się z określonymi kosztami. Wypożyczenia wystaw z innych muzeów wiążą się z kosztami, jakie musimy ponieść na transport (często z ochroną) oraz za przygotowanie obiektów do wypożyczenia. Zaznaczyć należy, że informacje o realizowanych przez Muzeum przedsięwzięciach docierają do mieszkańców poprzez reklamę: afisze, stronę internetową ( www.muzeum.4lomza.pl), informacje prasowe, radio, telewizję, informacje są rozsyłane do przedszkoli i szkół wszystkich typów. Chcąc
w dalszym ciągu utrzymać wysoki poziom naszych propozycji wystawienniczo - edukacyjnych konieczna jest sukcesywna wymiana i zakup nowego sprzętu wystawienniczego jak: gabloty z własnym oświetleniem i zabezpieczeniem, sprzęt oświetleniowy, fotoramy i antyramy. Przy wykorzystywaniu obiektów z naszych zbiorów , jak i do zabezpieczenia nowo pozyskanych muzealiów konieczne są zakupy odczynników chemicznych, odpowiednich narzędzi do przeprowadzania prac zabezpieczających i konserwacyjnych .
W przypadku Skansenu Kurpiowskiego prace remontowo – konserwatorskie wymagają: zakupu dużej ilości drewna (około 20 metrów sześciennych) i przetarcie go do odpowiedniego asortymentu, środków konserwujących i uodparniających, specjalistycznych narzędzi w tym szlifierki taśmowej i obrabiarki do drewna.
Planowane zakupy: nowego samochodu (obecnie użytkowany samochód ma już 13 lat) kserokopiarki do Galerii, komputera, elektronicznego programu ewidencyjno – inwentaryzacyjnego „Musnet” na dwa stanowiska, bardzo przydatnego do prac ewidencyjnych i naukowych oraz programów graficznego i do obróbki fotografii ,usprawnią naszą pracę i pozwolą ograniczyć koszty .

Wykazując szczególną troskę o ochronę zabytków musimy zwrócić należytą uwagę na zabezpieczenie zbiorów przed pożarami, kradzieżami i zniszczeniem. Magazyny muzealiów, których koszty wynajmu ciągle rosną, są już zapełnione. Aby Muzeum mogło nadal realizować swoje statutowe zadania konieczne jest wynajęcie kolejnego pomieszczenia przeznaczonego na magazyn muzealiów. To z kolei pociągnie za sobą kolejne wydatki na zabezpieczenie tych pomieszczeń i podniesienie kosztów ich użytkowania. Koniecznością staje się wymiana i unowocześnienie systemów istniejących już ,przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowego , oraz wykonanie systemów przeciwwłamianiowych w wynajmowanych pomieszczeniach magazynowych. .
Podstawowym zadaniem Muzeum jest pozyskiwanie nowych muzealiów . W roku 2004 trafiło do Muzeum 900 obiektów w tym: zakupiono tylko 31, pozostałe są to dary, przekazy. Koniecznością jest uzyskanie środków pozwalających uzupełniać nasze zbiory np. bursztynu, lamp naftowych, etnograficzne (z zakresu kultury materialnej drobnej szlachty) czy wreszcie sztuki współczesnej (obecnie posiadamy ponad 800 pozycji ).. Z pozyskiwaniem nowych muzealiów wiąże się też problem ich konserwacji, nie wszystkie prace jesteśmy w stanie przeprowadzić w naszej pracowni. Konieczne są konserwacje specjalistyczne przy czym są to dosyć duże środki finansowe. W 2005 roku planujemy przeprowadzenie spisów inwentaryzacyjnych w dziale historii i sztuki oraz wykonanie druku 3000 egzemplarzy kart ewidencyjnych.
Na rok 2005 planujemy , zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 25.08.2004 r. aktualizacje planów ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych. Realizacja tych i powyższych zadań uzależniona jest od przyznanych muzeum środków finansowych.

Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży to instytucja, która poprzez realizację programu poznawczego, edukacyjnego i ochrony dziedzictwa kulturowego jest zauważana i niezwykle ceniona tak przez środowisko lokalne jak i mieszkańców innych regionów. Dzięki temu muzea, galerie i inne placówki kultury (teatry, biblioteki, archiwa) z całej Polski udostępniają nam swoje unikatowe obiekty. O potrzebie istnienia tego typu placówki w Łomży świadczy fakt, że wielu gości z Polski i z zagranicy tu kieruje swoje kroki, aby znaleźć materiały lub uzyskać informacje o swoich przodkach.
Na 2005 rok planujemy budżet w wysokości 1 200000 zł, pozwoliłby on na wykonanie większości planowanych zadań i umożliwił realizacje podwyżek wynagrodzeń pracowniczych nie regulowanych od 1999 roku.

Jerzy Jastrzębski















































Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2005-01-15 23:02:00
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 2058