tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
drukuj

Archwium - Główna

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży działa na obszarze województwa podlaskiego i mazowieckiego. Plan będzie realizowany w wszystkich placówkach wchodzących w skład instytucji , a zatem w Muzeum w Łomży ul. Dworna 22c, Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13 jak i w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w okresie od stycznia do grudnia 2014 roku

 

I. poprawa stanu bazy i infrastruktury technicznej

.

W 2014 roku planujemy otwarcie wystawy stałej lamp naftowych i wystawy stałej dawnej rzeźby ludowej na Mazowszu północno-wschodnim i rozpoczęcie realizacji ( projekt plastyczny, techniczny i wykonanie stelażu) wystawy stałej „Bursztyn z dorzecza Narwi”, przy czym zakres tych prac uzależniony będzie od przyznanych środków inwestycyjnych.

W ramach kontynuacji prac wyposażeniowych, prowadzonych bezpośrednio przez Muzeum, planujemy zakończenie przystosowywania pomieszczeń do pełnionych funkcji – magazyny(poddasze i piwnice), archiwum, pracownia fotograficzna , pomieszczenia administarcyjne.

Kontynuacja działań dotyczących planów przeniesienia Galerii Sztuki Współczesnej do budynku hali targowej na Starym Rynku po jej remoncie.

Na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie przeniesienie i remont spichrza z Cięćka, przeniesienie kapliczki św. Jana Nepomucena, remonty dachów i malowanie wnętrz obiektach skansenowskich (chałupa z Kadzidła, Myszyńca) wykonanie na miarę możliwości finansowych prac naprawczych i remontowych w łazienkach dla zwiedzających w dworku z Brzózek..

 

II. wzrost zasobów muzealnych i ich konserwacja;

w tym:

- ewidencjonowanie i dokumentowanie zbiorów :

- roku 2014 planujemy zakończenie inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej w dziale archeologii, skontrum w dziale numizmatów i Galerii Sztuki Współczesnej.

Planujemy

- zakup dysków zewnętrznych do komputerów w działach merytorycznych

- sekretariat, dział edukacji i promocji, Galeria Sztuki Współczesnej – zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem

- dział archeologii i bursztynu zakup dwóch mikroskopów stereoskopowych .

 

Pozyskanie nowych muzealiów i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu ewidencji „Musnet” – Muzeum w Łomzy, Galerii Sztuki Współczesnej i Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

- pozyskanie muzealiów :

Muzeum w Łomży - muzealia z zakresu rzemiosła artystycznego, muzealia etnograficzne, związane z historią miasta i regionu, bursztyn - uzupełnienia istniejących kolekcji i nieodzowne do planowanych wystaw stałych .

- konserwacja i remonty obiektów muzealnych:

1. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie z Kadzidła , malowanie wnętrz

2. Remont wnętrza chałupy z Myszyńca i wykonanie nowej aranżacji wystawy

3. Remont i przeniesienie spichlerza z Cięćka i kapliczki św. Jana Nepomucena

Pracownia konserwatorska w muzeum w Łomży i pracownicy stolarni w Nowogrodzie będą prowadzili zabezpieczanie i konserwacje muzealiów do wystaw czasowych i stałych .

W 2014 roku planujemy realizację następujących wystaw czasowych :

1. do końca stycznia wystawa „Nad Kaszubskim morzem” transport Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

2. 18 styczeń – luty wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Łomży- wystawa sfinansowana przez Liceum Plastyczne w Łomży- zaproszenie, plakat

3. luty – kwiecień – wystawa ze zbiorów działu sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach

4. kwiecień - wystawa „Żołnierze wyklęci” IPN oddział Białystok

5. maj – czerwiec , wystawa uzbrojenia i mundurów, Ostrołęka

6. maj – czerwiec , wystawa „Pieniądz lokalny” ze zbiorów Zdzisław Kalinko i Muzeum

7. lipiec- październik, wystawa archeologiczna- znaleziska archeologiczne na terenie Łomży w ostatnich latach

8. wrzesień – październik, wystaw ze zbiorów Wojciecha Surawskiego z Łomży – broń, uzbrojenie , wyposażenie żołnierskie – rocznica wybuchu II wojny światowej

9. listopad – styczeń 2015 wystawa – „Lalki polskie – lalki świata”, Fundacja Cepelia Warszawa

W miarę możliwości finansowych i czasowych planujemy realizacje wystaw edukacyjnych i okolicznościowych , prelekcji, spotkań itp. salach wystawowo-edukacyjnych na parterze.

2014 roku planujemy te zakończenie realizacji i otwarcie wystawy stałej lamp naftowych oraz wystawy stałej rzeźby ludowa na Mazowszu północno-wschodnim pod roboczym tytułem „Kurpiowskie kapliczki” , a także rozpoczęcie realizacji wystawy stałej działu bursztynu przy czym zaawansowanie tych prac będzie zależne od posiadanych środków finansowych.

Muzeum organizuje, łącznie kilkanaście wystaw czasowych rocznie. Dzięki profesjonalizmowi i umiejętnościom pracowników merytorycznych tematyka tych wystaw jest różnorodna , edukacyjna i atrakcyjna. Muzeum podpisało porozumienie z Oddziałem IPN w Białymstoku w zakresie prowadzenia badań naukowych i popularyzacji ich wyników i prowadzenia działań edukacyjnych, wystawienniczych i wydawniczych. Realizacja tych zadań odbywać się będzie w ramach Przystanku Historia IPN w Łomży. Planujemy opracowanie informatora do wystawy stałej prezentującej historię miasta.

W miarę posiadanych środków będziemy prowadzili działalność wydawniczą związaną z wystawami czasowymi, stałymi, historią miasta, regionu i gromadzonymi zbiorami. Materiały i składy komputerowe naszych wydawnictw- zaproszenia, składanki, ulotki przygotowywane są przez pracowników muzeum. Planujemy wydanie dwóch składanek towarzyszących wystawom stałym prezentującym historię Łomży.

W marcu muzeum będzie, jak co roku, współorganizatorem imprezy „Rozmaitości Wielkanocne – Zbójna 2013”.

Na noc z 17 na 18 maja planujemy organizację imprezy „Noc Muzeów” w Łomży.

Opracowanie scenariusza i przygotowanie muzealiów do wystawy stałej „ Bartnictwo i pszczelarstwo na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej” w leśniczówce z Zawodzia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.

 

Dotacja z Urzędu Miasta Łomża otrzymywana przez Muzeum pozwala na pokrycie bieżących kosztów utrzymania obiektów i płac pracowników. W dotacji nie uwzględniono kosztów realizacji wystaw czasowych i zwiększonych kosztów związanych z wzrostem kosztów utrzymania i obsługi budynku – klimatyzacja, wentylacja, winda, oświetlenie ekspozycyjne, itp. W roku 2014 w związku ze zmianami w zakresie uprawnień do monitorowania systemu przeciwpożarowego nastąpił zmiana operatora tego systemu w zakresie konserwacji co spowoduje zwiększenie kosztów tej usługi, gdyż dotychczasowy operator sponsorował tę usługę.

W związku z poszerzaniem działalności wystawienniczej o kolejne wystawy stałe i działalności edukacyjnej w muzeum w Łomży – wystawy czasowe i planowane udostępnienie wystaw stałych konieczne jest zatrudnienie dwóch pomocy muzealnych i jednej osoby do działu edukacji i promocji.

 

 

 

Edukacja i promocja

Przewidujemy realizacje następujących warsztatów i zajęć muzealnych w salach edukacyjnych w budynku Muzeum:

I . Z historii Łomży i regionu

Archeologia Łomży

Moje miasto. Opowieść o Łomży

O jeleniu z łomżyńskiego herbu

Książe Janusz I Mazowiecki

Wrzesień 1939 na Ziemi Łomżyńskiej

Historia w pomnikach ukryta

Bursztyn z dorzecza Narwi

Orzeł czy reszka

II. Twórczość ludowa i zwyczaje Kurpiowszczyzny

Spotkania z twórcami ludowymi bursztyniarz, wycinankarka

Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach

Pisanki – tradycyjne techniki zdobienia jaj

Tradycyjne ozdoby choinkowe

Obrzędowość rodzinna na Kurpiach

Strój ludowy Kurpiowskiej Puszczy Zielonej

Wpływ wynalazków na codzienne życie w ciągu ostatnich 100 lat

III. Edukacja plastyczna

Techniki malarskie i graficzne z wykorzystaniem zbiorów własnych

Tematy w malarstwie

Obraz jako książka

Czy każdy może być artystą

Portret bez tajemnic

Sylwetki twórców łomżyńskich

IV. Powroty do przeszłości-czyli spotkania z archeologia eksperymentalną

Nie chleb, a podpłomyki - przygotowywanie pożywienia we wczesnym średniowieczu, rozcieranie zboża na oryginalnych kamiennych żarnach nieckowatych, przygotowanie ciasta, formowanie podpłomyków, pieczenie na ognisku

Paciorki, paciorki – rodzaje ozdób noszonych w pierwszych wiekach naszej ery, pokaz wybranych , oryginalnych zabytków, formowanie przez uczniów z modeliny paciorków wzorowanych na paciorkach szklanych, prezentacja rekonstrukcji stroju

Wszystko z drucików – metale do wyrobu ozdób, pokaz wybranych zabytków, formowanie z miedzianego drutu pierścionków , zawieszek, bransolet

Garnki, miski, kubki – różnorodne zastosowanie gliny, pokaz naczyń z różnych epok archeologicznych, lepienie i zdobienie garnków, misek, kubków.

Paski i krajki – surowce do wykonywania tkanin, tkanie pasków i krajek przy użyciu deseczki tkackiej, prezentacja rekonstrukcji stroju.

W grudniu planujemy tradycyjne „Spotkania Mikołajkowe” przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych . Spotkania realizowane są przy wsparciu sponsorów.

 

Wystawy czasowe jako prezentacje dorobku kultury polskiej i regionalnej

w Galerii Sztuki Współczesnej ul Długa 13

 

1. Wystawa malarstwa Zenona Zbigniewa Kruszewskiego, styczeń 2014 r..

2. Wystawa Wydziału Grafiki ASP w Łodzi, luty 2014 r.

3. Wystawa zbiorowa „Słowa na wietrzność”, marzec- maj 2014 r.

4. Wystawa fotografii Roberta Bałdygi i rzeźb ludowych (Noc Muzeów),

maj – czerwiec 2014 r.

5. Wystawa poplenerowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka”

(malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba), lipiec 2014 r.

6. Wystawa malarstwa Marii Piątek, sierpień 2014 r.

7. Wystawa fotografii Edyty Wittchen-Strumiłło, wrzesień 2014 r.

8.“Dyplom 2013” – zbiorowa wystawa absolwentów Liceum Plastycznego w Łomży,

październik 2013 r.

9. Wystawa ze zbiorów Muzeum, listopad - grudzień 2014 r.

 

Realizacja wystaw związana jest z kosztami transportu, aranżacji, zakupu materiałów, wykonaniem druków – zaproszenia, katalogi, afisze i honoraria autorskie.

Pogadanki na wystawach - cel: przekazywanie wiedzy o zjawiskach w sztuce, kształtowanie wrażliwości i potrzeb estetycznych .

Lekcje muzealne: ”Techniki malarskie”, „Pejzaż”, „Portret bez tajemnic”, „Sylwetki twórców łomżyńskich”, „Wnętrze łomżyńskiej katedry oczami Jerzego Wita Majewskiego” - cel: popularyzacja sztuki i edukacja estetyczna, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

 

 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie – Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

Zakres i terminy planowanych do wykonania zadań

 

Niedziela na św. Rocha” – 17 sierpień .

Impreza ponadregionalna mająca na celu przybliżenie społeczności lokalnej , a także turystom, tradycyjnej kultury kurpiowskiej poprzez ukazanie jej w kontekście innego regionu etnograficznego , różniącego się strojem, gwarą, folklorem, sztuką czy instrumentami muzycznymi. Obok kapel kurpiowskich wystąpi zespół z innych regionu Polski. Odbędą się też pokazy autentycznej wytwórczości ludowej, z próbami wykonanie niektórych czynności przez uczestników imprezy. Proponujemy także zapoznanie się z autentyczną kuchnią kurpiowską, serwując tradycyjne potrawy takie jak „pampuchy”, piwo jałowcowe, prawdziwy chleb wiejski, z miodem pszczelim oraz mlekiem prosto od krowy. Dajemy możliwość także udziału w odbywających się na terenie Skansenu tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych, które są adresowane nie tylko do dzieci ale i dorosłych.

W czerwcu muzeum jest współorganizatorem „Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej” w Nowogrodzie. Głównym organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.

1 . Pokazy wytwórczości ludowej z zakresu wycinankarstwa, garncarstwa , plecionkarstwa, kowalstwa i rzeźby, maj – październik

2. Współpraca i współorganizacja „Salonu pod gontem. Wieczorów sztuki i nauki” – spotkania odbywają się w salonie dworku z Brzózek, październik – czerwiec

3. Zajęcia muzealne na temat obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Kurpiach, według zapotrzebowania

4. Warsztaty muzealne wytwórczości ludowej z udziałem twórców ludowych, maj – czerwiec

5.Wypelnianie dokumentacji muzealnej i wprowadzanie muzealiów do komputerowego programu inwentarzowego Musnet

 

Prace remontowo – konserwatorskie

1. Wykonanie nowego płotu w zagrodzie z Baranowa

2. Wykonanie nowej bramy wjazdowej na teren skansenu przy chałupie z Baranowa

3. Zakup drewna do prowadzenia prac remontowych i wykonanie gontu do wymiany poszycia dachów w obiektach na terenie skansenu

4. Wymiana gontowego poszycia dachu na chałupie z Kadzidła,

5. Remont chałupy Myszyńca, zbicie tynku, pomalowanie wnętrz aranżacja wystawy

6. Remont i przeniesienie spichlerz z Cięćka – wymiana posadowienia, wymiana konstrukcji dachu, wykonanie nowego poszycia z dranic.

7. Przeniesienie kapliczki św. Jana Nepomucena

8. Prace naprawcze i prace remontowe w łazienkach dla zwiedzających.

Planujemy uporządkowanie jaru przebiegającego przez teren Skansenu – oczyszczenie i pogłębienie i zabezpieczanie przed napływem śmieci z terenu miasta, wycięcie krzaków na skarpie poniżej placu bartnego i drzew zagrażających obiektom skansenowskim.

Konieczny jest generalny remont łazienek dla zwiedzających w dworku z Brzózek odłożony ze względu na nie przyznanie na ten cel środków finansowych z Urzędzie Miasta Łomża. Pilna jest dalsza wymiana oświetlenia strażniczego i ekspozycyjnego/ słupów i lamp/ na terenie Skansenu oraz wymiana kabla elektrycznego pomiędzy rozdzielnią przy karczmie a stolarnią , pomiędzy rozdzielnią a chałupą z Witowego Mostu , podłączenie dworu z Brzózek do nowego kabla zasilającego oraz zasilającego oświetlenie zewnętrze na terenie Skansenu.

Terminy realizacji prac remontowo – konserwatorskich uzależnione są od możliwości zakupu drewna , środków konserwujących itp. oraz od warunków klimatycznych które zdecydowanie wpływają na możliwości prowadzenia prac na otwartym terenie i w drewnianych obiektach zabytkowych. Prace te planujemy w miesiącach od kwietnia do października..

 

 

 

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Gwizdon Grzegorz
Data ostatniej zmiany:2014-01-13 10:31:05
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 3161