tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży
drukuj

Archwium - Zamierzenia, Programy, Przebieg i Skutki realizacji zadań

Działalność Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych jest oparta o roczny plan pracy oraz zapisy ustawowe i statutowe. Praca merytoryczna w 2014 roku podejmowana była w ramach trzech dziedzin: edukacji, promocji i upowszechnianiu kultury. Ponadto dom kultury realizował inne zadania, nie przewidziane w planie pracy domu kultury, a będące efektem inicjatywy i aktywności lokalnych organizatorów działań kulturalnych i sportowych oraz wynikających z kalendarium świąt, rocznic i innych uroczystości.

Jedną z podstaw działania domu kultury jest praca z dziećmi i młodzieżą (stałe zajęcia, warsztaty, akcje wakacyjne, projekty artystyczne itp.) Edukacja ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy, ale także rozwijanie i doskonalenie umiejętności, tworzenie programów artystycznych i prezentację ich na różnych forach, w tym na konkursach i przeglądach.

Innym, istotnym elementem działalności MDK - DŚT jest współpraca z lokalnymi twórcami i animatorami życia kulturalnego. Polega ona głownie na wspieraniu i promocji ciekawych projektów i osobowości poprzez wystawy, koncerty, wieczory autorskie itp. Dodatkowym elementem aktywizującym życie kulturalne jest organizowanie konkursów, przeglądów, festiwali itp. form mających na celu prezentację, poznawanie i ocenę działań twórczych.

Rok 2014, podobnie jak w latach ubiegłych rozpoczęły koncerty około bożonarodzeniowe w łomżyńskich kościołach, w wykonaniu zespołów wokalnych prowadzonych przez instruktor Magdę Sinoff. Wśród nich był organizowany od lat koncert charytatywny „Gwiazdka z nieba” w kościele o.o Kapucynów z udziałem Kuby Badacha. W ramach ferii zimowych odbyła się cykliczna akcja „Szukamy Młodych Talentów” (otwarte zajęcia dla wszystkich chętnych) oraz koncert finałowy uczestników akcji. W pierwszym półroczu odbyło się wiele imprez muzycznych, w tym 5 koncertów rockowych, koncerty jazzowe i hip hopowe oraz kilka koncertów soulowych w ramach tradycyjnych występów Studia Wokalnego Emdek w łomżyńskich kościołach („Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” i „Jak w niebie wesoło”). W tym roku koncerty odbyły się w czterech kościołach. czerwcu miał miejsce koncert „Bardzo dobry wieczór z piosenką” również zrealizowany przez Studio Wokalne Emdek. Ostatni weekend kwietnia upłynął tradycyjnie poetycko, gdyż odbył się finał XII konkursu poetyckiego im. Jana Kulki. Gali wręczenia nagród towarzyszyły: spektakl teatralny Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz koncert akordeonowy Pawła Janasa. Wiosna jak co roku upłynęła pod znakiem przeglądów i konkursów adresowanych do uczniów łomżyńskich szkół i przedszkolaków. Odbyły się miejskie eliminacje konkursów recytatorskich (OKR, Baje, bajki, bajeczki), Festiwal Przedszkolaków „Mama, Tata i Ja”, Mini Playback Show oraz Festiwal Piosenek Dzieci i Młodzieży „Big Bit”. Po raz kolejny, W kwietniu odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej „Makulatura to nie śmieć” pod hasłem „Drzewa. Jest to już utrwalona wśród łomżyńskich konkursów propozycja, która (realizowana przy pomocy Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM) ma za główny cel promowanie ekologii i ochrony środowiska naturalnego”. Innym od lat realizowanym konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży, jest doroczny konkurs o Łomży. W tym roku odbył się pod hasłem „Łomżyńskie ulice” i był uroczyście zakończony wręczeniem nagród i otwarciem wystawy w czasie Dni Łomży.

W maju, po raz trzeci wydarzeniem stała się miejska Noc Muzeów. Galeria Pod Arkadami przygotowała na tę imprezę otwarcie wystawy fotografii Marka Doleckiego. Ponadto, mimo niepogody, przed galerią odbywał się koncert Podlaskiej Grupy Elektronicznej, okraszony pokazem starych fotografii łomżyńskich. Niestety, z powodu niesprzyjającej aury został odwołany plenerowy pokaz multimedialny Olgi Borawskiej „Cze cze”. Został on zaprezentowany 14 czerwca na kamienicach Starego Rynku, w ramach Dnia Uchodźcy organizowanego przez fundację „Ocalenie”.

Dni Łomży rozpoczął Dzień Dziecka festynem muzycznym „Słoneczna Estrada” z udziałem laureatów festiwalu Big Bit, zespołów wokalnych MDK - DŚT, formacji Bateriada, zespołu Soli Deo i formacji tanecznych studia BK Step. Imprezę, która odbyła się na bulwarach nadrzecznych zakończył koncert finalisty programu  X Factor, Filipa Mettlera z zespołem.

Wielką imprezą, której MDK - DŚT był współorganizatorem, była Parada Województwa Podlaskiego, która składała się z dwóch części; przejścia barwnego orszaku ulicami starego miasta Łomży (prezentowały się gminy i powiaty naszego województwa) oraz koncertu ukazującego dorobek kulturalny i tradycje północno-wschodniej Polski. Koncert zakończył występ Juli z zespołem. Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych przygotował program prezentacji łomżyńskich. Wystąpiły grupy domu kultury i studia tańca BK Step oraz Liliana Horoszko we wspólnym programie. MDK - DŚT był odpowiedzialny także za zorganizowanie Jarmarku Rozmaitości (punkty handlowe, place zabaw itp.) na terenie muszli koncertowej oraz obsługę logistyczną imprezy.

Wydarzeniem dużej rangi tegorocznych Dni Łomży, w które zaangażowany był MDK - DŚT, był plenerowy koncert „Z Edwardem Czernym podróże po świecie”. Koncert odbył się na Starym Rynku w Łomży i był dużym przedsięwzięciem, w którym, oprócz zespołów domu kultury, wzięły udział m.in. orkiestra Filharmonii Łomżyńskiej, big band łódzkiej szkoły muzycznej, tancerze studia tańca Akat, mażoretki. Koncert przygotowany wspólnie z Manuelą Czerny i Referatem Promocji UM wspominał Edwarda Czernego, wybitnego kompozytora, aranżera i dyrygenta, autora m.in. muzyki do piosenki „My z Łomży” śpiewanej przez Hankę Bielicką.

Głównym wydarzeniem wakacji był, jak co roku od 10 lat, Gościniec Łomżyński. Oprócz corocznych koncertów młodych talentów, konkursów na „jedzenie fafernuchów” i „Najbardziej odlotowy kapelusz” wystąpili łomżyńscy artyści: kapela Maki i zespół BL Blues Band. MDK - DŚT przygotował show poświęcony M. Jacksonowi (piosenki i układy taneczne). Gwiazdami Gościńca 2014 byli Natalia Szroeder wraz z Liberem oraz zespół Dżem.

Sezon jesienny rozpoczęliśmy koncertem na pożegnanie wakacji i koncertem piosenek Edith Piaf - „Piaf po polsku”. Tradycyjnie, we wrześniu odbyła się kolejna edycja festiwalu Soundtrack i doskonała wystawa obrazów prof. warszawskiej ASP Wojciecha Zubali. W ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej miały miejsce: Turniej Tańca Wirująca Strefa, promocja nowego tomika wierszy H. Gały „Złudzenia ontyczne”, koncert gospel Studia Wokalnego EMDEK, Muzyczne Zaduszki (koncert Janusza Yaniny Iwańskiego poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi), koncert Janusza Radka. Po raz pierwszy w ramach ŁJK odbył się koncert „Przyjaciele Pani Hani”, zorganizowany w rocznicę urodzin Hanki Bielickiej. Gwiazdą koncertu był Tadeusz Drozda. W listopadzie miał miejsce także koncert „Emdek śpiewa Niemena” połączony z pokazem filmu o słynnym artyście. Także w listopadzie odbyły się Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych. Gościem specjalnym był teatr Pi z Białegostoku ze spektaklem „Caravaggio Wspólnota”.

W grudniu trzy wydarzenia zdominowały pracę MDK - DŚT. Pierwsze to wystawa „Pod Arkadami. Galeria - Klub - Bar” przygotowana i zaprezentowana z okazji 35.lecia instytucji. Wernisaż połączony z mini koncertem L. Horoszko i J. Suchodoły, odbył się 12.12. 2014 r. w Galerii Pod Arkadami. Zaprezentowane na niej były archiwalne zdjęcia z okresu kształtowania się domu kultury oraz katalogi wystaw z ostatnich 15 lat.

Ponadto MDK - DŚT był zaangażowany w organizację kolejnej Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej na Starym Rynku (przygotowaliśmy program artystyczny i zabezpieczenie techniczne) oraz po raz pierwszy w organizację masowej imprezy Sylwester na Starym Rynku. Dom kultury odpowiedzialny był za pokaz fajerwerków oraz scenografię, nagłośnienie, oświetlenie itp.

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych tradycyjnie nie tylko koordynował imprezy w ramach Dni Łomży ale większość z nich wspierał technicznie i organizacyjnie, m.in.  Festiwal Teatralny „Walizka”, festyn „Dzień Uchodźcy” Fundacji „Ocalenie”, Zlot Pojazdów Zabytkowych, Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej, imprezy organizowane przez TPZŁ, MBP i innych. W tym roku wspieraliśmy także artystycznie i technicznie galę ”Sportowa Osobowość Roku”, festyn „Obudźmy łomżyńską starówkę”, wyścig kolarski „Dookoła Mazowsza”, wyścigi samochodowe „Night Power”, festiwal filmowy „Na bulwarach”  oraz jubileusze; 10.lecia PWSIiP i 250.lecia przybycia Ojców Kapucynów do Łomży.
Nową, chociaż już ugruntowaną tradycją są comiesięczne Jarmarki Łomżyńskie na Starym Rynku, które wspieramy poprzez nagłaśnianie.

Edukacja kulturalna realizowana jest przede wszystkim poprzez zajęcia z dziećmi i młodzieżą w pracowniach, grupach i zespołach działających w MDK - DŚT oraz poprzez konkursy, przeglądy, wystawy i spotkania autorskie.
Grupy, zespoły i pracownie:

  • Teatr Aktywny (Joanna Klama) –  uczestników - 7
  • Teatr GDS (Joanna Klama) – 12
  • Teatr Aktywny G-Base (Joanna Klama) - 7
  • Studio Piosenki Pop Art (Bernard Karwowski) – 12,
  • Studio Wokalne Emdek (Magda Sinoff) –12,
  • Studio Emdek 2 (Magda Sinoff) –7,
  • Zespoły Mały Emdek 2 i 3(Magda Sinoff) – 12,
  • Grupa Taneczne break dance (Marek Kisiel) – 33
  • Muzyczna Piwnica (zespoły rockowe) – ok.12,
  • Pracownia Plastyczna (Anna Bureś) – 59,

oraz współpracujący z Galerią Pod Arkadami Klub Fotografii „Nurt” (12 osób)

Liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane na najważniejszych konkursach i przeglądach w kraju i zagranicą przez podopiecznych MDK - DŚT świadczą jak najlepiej o poziomie prowadzonych zajęć. Praktycznie każda grupa działająca w naszym domu kultury ma na swoim koncie prestiżowe trofea.

Upowszechnianie sztuki i promocja kultury lokalnej. Zadania te realizowane są przede wszystkim poprzez koncerty, wystawy, spektakle, spotkania autorskie i działania  wydawnicze. W pierwszym półroczu nasze działania skupiają się głównie wokół kultury dla dzieci i młodzieży oraz imprez plenerowych, na których z ramienia MDK-DŚT wystąpiły lokalne zespoły. Inne zadania upowszechnieniowe to wystawy, spektakle, wydawnictwa i wieczory promocyjne.

Działania promocyjne dotyczą twórców lokalnych: plastyków, fotografików, literatów, muzyków oraz związanych z MDK - DŚT – głownie młodzieżowych – zespołów, grup, klubów i pracowni. Na polu muzyki promocja koncentrowała się wokół zespołów młodzieżowych i piosenki dziecięcej.
Galeria Pod Arkadami jak zwykle organizuje wystawy lokalnych fotografików i plastyków m.in. wystawy: Olgi Markowskiej, Przemysława Karwowskiego, Romana Borawskiego.

W galerii Bonar miały miejsce wystawy prezentujące dorobek Pracowni Plastycznej MDK - DST, zajęć feryjnych, konkursów plastycznych oraz wystawa pokazująca prace z pleneru zorganizowanego przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi (współpraca MDK - DŚT) .

Ponadto staramy się jak najszerzej promować dokonania i umiejętności naszych, młodych artystów poza Łomżą, na licznych przeglądach i festiwalach tanecznych, teatralnych i wokalnych. Tancerze break dance, zespoły wokalne (i ich członkowie indywidualnie) wyjeżdżali na ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje i przeglądy oraz brali udział w castingach do programów telewizyjnych. Grupa taneczna C.T. Group po raz trzeci z rzędu zdobyła Mistrzostwo Europy.


W  2014 r.  MDK - DŚT zorganizował:

  • 32 koncerty muzyczne,
  • 2 plenerowe festyny,
  • 18 wystaw plastycznych i fotograficznych,
  • 8 spektakli teatralnych,
  • 12 konkursów i przeglądów,
  • 21 warsztatów artystycznych,
  • 6 innych przedsięwzięć, głównie promujące kulturę lokalną.


Ponadto MDK - DST był współorganizatorem 6 dużych imprez plenerowych.
Młodzież i dzieci z MDK – DŚT wzięli udział w:
54 konkursach,
88 imprezach współorganizowanych lub organizowanych przez inne podmioty.

Cały czas utrzymywane są kontakty z innymi organizatorami działań kulturalnych.(m. in. z Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego, Miejską Biblioteką Publiczną, ROK, Teatrem Lalki i Aktora, szkołami i innymi instytucjami i stowarzyszeniami)

Ilość imprez organizowanych przez szkoły, stowarzyszenia, parafie, organizacje pozarządowe, które współpracują z MDK – DŚT przy realizacji swoich zamierzeń jest znacząca, co powoduje duże zaangażowanie naszego sprzętu i pracowników. (ok. 50 wynajmów i użyczeń pomieszczeń i sprzętów)

Łomża, 2015-01-21

Opracował: Roman Borawski, dyr. MDK-DŚT w Łomży

Osoby odpowiedzialne

Autor:Zuzga Anna
Data ostatniej zmiany:2015-01-23 11:39:00
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1434