tel. 000 000 000
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży
drukuj

Archwium - Zamierzenia, Programy, Przebieg i Skutki realizacji zadań

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w 2006 r. realizował swoje zadania zgodnie z celami statutowymi w ramach trzech dziedzin: edukacji, promocji i upowszechniania kultury w oparciu o roczny plan pracy.

Edukacja artystyczna to przede wszystkim regularne zajęcia w pracowniach, grupach i zespołach oraz zajęcia i pogadanki dla grup szkolnych i osób indywidualnych. Promocja kultury lokalnej  to głównie koncerty i przeglądy muzyczne, taneczne, konkursy recytatorskie, przeglądy teatralne oraz konkursy i wystawy plastyczne. Ważnym elementem pracy MDK - DŚT są działania na rzecz upowszechniania wartościowej kultury i sztuki (koncerty, wystawy, spotkania literackie).

Oprócz wyżej wymienionych, systematycznie prowadzonych działań, dom kultury realizuje przedsięwzięcia okazjonalne, mające charakter jednorazowy lub cykliczny, ale wykraczający poza standardowy rytm pracy.

Głównymi imprezami i przedsięwzięciami Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych były: Dni Łomży 2006, IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Kulki, kolejny koncert charytatywny „Gwiazdka z nieba” Ogólnopolskie Konkursy Recytatorskie, Festiwal Przedszkolaków „Mama, tata i ja”, koncert walentynkowy “Pocałunek na mrozie”, jubileuszowy koncert Studia Piosenki Pop Art, festyn “Muzyczna Majówka” z okazji święta 3 Maja, koncert “Przychodzimy do Ciebie” poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II, wakacyjny koncert “Jeszcze więcej rock'a'rolla”, festyn “Gościniec Łomżyński”, Łomżyńska Jesień Kulturalna, OTTM “Wirująca Strefa”, Zaduszki Muzyczne, Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej “Soundtrack”, Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich, gala wręczania Nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.

MDK - DŚT był współorganizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, inscenizacja Męki Pańskiej na terenach amfiteatru i po raz kolejny pomagaliśmy zorganizować Spotkania Młodych w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, festyny szkolne i osiedlowe, otwarcia zawodów sportowych oraz obchody rocznic, święta państwowe i kościelne. MDK - DŚT wspierał realizację Prezentacji Gospodarczych Łomża- Ostrołęka, meczu Polska-Holandia w footsalu, pobytu premiera Marcinkiewicza w Łomży a także plenerowe koncerty Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (Baśń muzyczna i koncert Wiesława Ochmana) spektakli w ramach Festiwalu Teatralnego “Walizka” i Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża. Ponadto współorganizowaliśmy imprezę charytatywną Clubbing Podlasie, koncert “Bogu dziękujcie ducha nie gaście” w rocznicę pobytu Jana Pawła II w Łomży, festyn “Akcja Łomża” Radia Białystok oraz imprezę literacką “Miłosz w Łomży”, Święto Policji itp.

Edukacja kulturalna realizowana jest przede wszystkim poprzez zajęcia z dziećmi i młodzieżą w pracowniach, grupach i zespołach działających w MDK - DŚT oraz poprzez konkursy, przeglądy, wystawy i spotkania autorskie. W 2006 regularne zajęcia prowadziły:

  • Czarny Teatr Sivina II Tomasza Brzezińskiego – 16 uczestników,
  • Studio Piosenki Pop Art (Bernard Karwowski) – 14,
  • Grupa Wokalna Emdek (Magda Synow) – 12,
  • Zespół wokalny Seven (Magda Synow) – 6
  • Zespół wokalny Emki (Magda Synow) - 10
  • Grupa Taneczna „Crazy Twisting Group” (Marek Kisiel) – 9
  • Formacja Taneczna “Plastic Sqad” - 12
  • grupa break dance (Marek Kisiel) - 30
  • Dziewczęce Grupy Taneczne:  „Twist”, “Twist Mini Mini”, “Skrecz”  (Marek Kisiel)-32
  • Muzyczna Piwnica (zespoły rockowe) – ok.40,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta – ok. 12,
  • Klub Młodego Literata (Barbara Chojnowska) – 8,
  • Pracownia Plastyczna (Anna Bureś) – 60,
  • Klub Fotografików Łomżyńskich (Przemysław Karwowski) – 15.


Jakość i poziom edukacji artystycznej prowadzonej w MDK - DŚT określają liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane na najważniejszych konkursach i przeglądach w kraju i zagranicą. Praktycznie każda grupa działająca w naszym domu kultury ma na swoim koncie prestiżowe trofea. Jedynie ograniczenia finansowe i logistyczne determinują wybór miejsc do których młodzi łomżyńscy artyści mogli by jechać po kolejne nagrody.

Czarny Teatr Sivina II swoje spektakle prezentował głównie przed łomżyńską publicznością oraz na pokazach w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem “Edukator”. Ponadto Sivina II zagrała przed uczestnikami spotkania miast siostrzanych Muscatine-Łomża z attache kulturalnym ambasady USA w Warszawie Patrickiem Laheyem.

Studio Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego zaprezentowało swoje nowe koncerty-spektakle „Let's Here A Party”, jubleuszowy z okazji 10. lecia zespołu, na powitanie wakacji “Jeszcze więcej rock'a'rolla” oraz na wspólnym koncercie z Krzysztofem Antkowiakiem. Zespół wystąpił także na festynie „Muzyczna Majówka”, festynie ekologicznym w Zespole Szkół Weterynaryjnych a także w Kolnie na Tygodniu z Muzyką.. W tym roku członkowie Studia aktywnie się włączyli do udziału w różnych przeglądach i konkursach krajowych. Efektem tego były liczne nagrody (m.in. W Warszawie, Kolnie, Golubiu Dobrzyniu, Małogoszczu, Bydgoszczy).

Dziewczęta z zespołów Emdek, Seven i Emki, prowadzonych przez Magdalenę Sinoff występowały wielokrotnie na imprezach okazjonalnych, plenerowych i koncertach dla szkół. Ponadto były wykonawcami dużych przedsięwzięć  artystycznych – koncertów „Gwiazdka z nieba” (wraz z Ewą Urygą w kościele oo. Kapucynów), “Sweet Inspiration”, Przychodzimy do Ciebie”, “Bogu dziękujcie ducha nie gaście” na „Prezentacjach gospodarczych Łomża Ostrołęka”.

Formacje tańca break dance i hip hop „Crazy Twisting Group” i „Twist” prowadzone przez instruktora Marka Kisiela – mają duże grono sympatyków w Łomży i nie tylko. Mają także w dorobku wiele laurów na prestiżowych turniejach i festiwalach tańca młodzieżowego. Po ubiegłorocznym zwieńczeniu ich licznych sukcesów krajowych tytułem mistrzostów świata w Bremen w Niemczech zespół Crazy Twisting Group nie spoczął na laurach i kontynuował prace nad nowymi układami i prezentacje na przeglądach, festiwalach i innych imprzach. Na początku roku grupa wzięła udział w organizowanym przez 2 Program TVP programie “Dolina kreatywna” i został współlaureatem głównej nagrody, co można było zobaczyć na antenie ogólnopolskiej TVP. Później tancerze po licznych eliminacjach w ramach mistrzostw Polski, zakwalifikowali się na Mistrzostwa Europy w Helsinkach w Finlandii, gdzie zajęli 4 miejsce. Nasi tancerze występowali w m.in. w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (jako goście TVP) i na takiej zasadzie na imprezie plenerowej w centrum Warszawy, w Białymstoku,  Pile, Wrocławiu, Koszalinie, Warszawie, Toruniu, Inowrocławiu, Rajgrodzie, Orzyszu, Grajewie, Piszu oraz wielokrotnie w Łomży.

Na zajęcia taneczne uczęszcza około 70 młodych miłośników hip hopu, breakdance’a, disco itp. Bardzo aktywnie działają grupy dziewczęce, których umiejętności mogliśmy podziwiać na licznych prezentacjach w Łomży. Formacja dziewczęca Cute Faces wzięła udział w programie TVP 2 “Dolina kreatywna”. W czasie ferii odbyły się warsztaty specjalistyczne dla grupy Crazy Twisting Group i otwarte dla wszystkich chętnych. Tradycyjnie odbyły się Letnie Warsztaty Taneczne ( w Iwoniczu Zdrój) a  tegorocznej edycji OTTM Wirująca Strefa towarzyszyły również warsztaty, które prowadzili Kelechi Onyele z Frankfurtu i Dominic Daniel z Londynu.

Członkowie pracowni plastycznej brali udział w licznych konkursach organizowanych w Łomży, w kraju i za granicą ( w 8 konkursach zdobyli nagrody i wyróżnienia) Swoje dokonania prezentowali na  wystawach w galeriach MDK – DŚT. Pracownia Plastyczna zorganizowała 3 konkursy; ( „Sposób na życie” “Moja miejscowość” i „Herb Łomży”) oraz wystawy pokonkursowe.  Odbyły się w czasie wakacji Warsztaty Lato 2006 oraz Wędrówki Plastyczne “Bieszczady”. Ponadto opiekująca się galerią Bonar instr. Anna Bureś zorganizowała wystawy prowadzonej przez siebie Pracowni oraz ekspozycje spoza MDK – DŚT. Pracownia wydała z końcem roku swój “firmowy” kalendarz z pracami uczestników zajęć.

W ramach edukacji kulturalnej zostały zorganizowane Eliminacje Miejskie dwóch Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich (dla dzieci i młodzieży), Festiwal Piosenki Przedszkolaków „Mama, tata i ja”, spektakle Łomżyńskiej Edukacji Teatralnej.

Ponadto odbywały się stałe spotkania członków Klubu Młodego Literata na zajęciach prowadzonych przez instruktor Barbarę Chojnowską i Klubu Fotografików Łomżyńskich (instr. Przemysław Karwowski). Nową formą, która powstała w br. jest łomżyńska Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez instr. Borysa Nosarzewskiego. Niestety orkiestra, która pierwsze pokazy dała m. in. w czasie uroczystości 3.majowych a także w czasie III Diecezjalnego Przeglądu Orkiestr Dętych w Łomży, nie zawiązała się na stałe i z przyczyn formalno-organizacyjnych nie kontynuowano jej tworzenia.

Oprócz tych, stałych form grupowych prowadzone były zajęcia taneczne, konsultacje indywidualne, spotkania literackie i pogadanki w trakcie wystaw.
W okresie ferii zimowych i wakacji odbywały się ogólnodostępne, otwarte zajęcia i imprezy dla wszystkich chętnych. Zorganizowaliśmy m.in. zajęcia wokalne, plastyczne, teatralne i taneczne w ramach akcji „Szukamy młodych talentów” Zajęcia wzbogacone były koncertami i spektaklami teatralnymi.

Upowszechnianie sztuki i promocja kultury lokalnej. Zadania te realizowane są przede wszystkim poprzez koncerty, wystawy, spektakle, spotkania autorskie i działania  wydawnicze. Nasze działania skupiają się głównie wokół kultury dla dzieci i młodzieży oraz imprez plenerowych, na których z ramienia MDK-DŚT wystąpili m.in. zespół Holy Water, Studio Piosenki Pop Art, grupy taneczne Marka i Beaty Kisielów, zespoły wokalne Magdy Sinoff, zespoły rockowe, orkiestra dęta, Czarny Teatr Sivina II. Inne zadania upowszechnieniowe to wystawy i spektakle. Tradycyjnie największym przedsięwzięciem upowszechnieniowym jest Łomżynska Jesień Kulturalna. Gwiazdami ŁJK 2006 byli m.in. Adam Pierończyk i Edyta Geppert.. Wydarzeniem była także wystawa klasyka polskiej awangardy Bronisława Kierzkowskiego.

Działania promocyjne dotyczą twórców lokalnych: plastyków, fotografików, literatów, muzyków oraz związanych z MDK - DŚT – głownie młodzieżowych – zespołów, grup, klubów i pracowni. Na polu muzyki promocja koncentrowała się wokół zespołów młodzieżowych, którym zorganizowaliśmy przeglądy pod hasłem „Teraz Łomża” oraz przegląd lokalnych zespołów raperskich p.h. “Teraz hip hop”. Wspierane były także udziały L. Horoszko w konkursach wokalnych, P. Starachowskiego w warsztatach muzycznych czy udział młodego tria jazzowego “Lipski Starachowski Lipski” w festiwalu Jazz Juniors w Krakowie.

Tradycyjnie już organizowaliśmy wystawy lokalnych fotografików. Przy Galerii Pod Arkadami działa Galeria Jednej Fotografii i Klub Fotografików Łomżyńskich, mający na celu integrację i promocję środowiska fotograficznego. Efektem tych działań były m.in. wystawy; Anny Sielskiej, Wojtka Surawskiego,, Stanisława Zeszuta, Zdzisława Folgi. Na forum promocji lokalnej plastyki zorganizowane zostały wystawy: Romana Borawskiego oraz doroczna wystawa uczniów Liceum Plastycznego, członków Pracowni Plastycznej, uczniów 6 PG i I LO w Łomży. Osobnym wydarzeniem była memoriałowa wystawa poświęcona Jerzemu Swoińskiemu w rocznicę śmierci.

W ramach promocji literatury, w listopadzie,  w warszawskim Klubie Księgarza  odbyła się promocja wszystkich trzech tomów Henryka Gały (w 2006 r.wydrukowany został III tom, którego wydawcą i dwóch pozostałych jest MDK-DŚT ) oraz wydanie i prezentacja tomiku wierszy “To” Agnieszki Jakimowicz, członkini  Klubu Młodego Literata..

Ponadto staramy się jak najszerzej promować dokonania i umiejętności naszych , młodych artystów poza Łomżą, na licznych przeglądach i festiwalach tanecznych, teatralnych i wokalnych. Tancerze break dance wyjeżdżali na ogólnopolskie turnieje, dzięki którym zdobyli po raz pierwszy kwalifikacje na Mistrzostwa Europy i inne prestiżowe turnieje.
Zespoły wokalne (i ich członkowie indywidualnie)brały udział w kilku przeglądach piosenki m.in. w Warszawie, Piasecznie, Białymstoku, Suwałkach, Lidzbarku War., Golubiu Dobrzyniu, Lesznie,
Bydgoszczy, Małogoszczu.

Cały czas utrzymywane są kontakty z innymi organizatorami działań kulturalnych. Dzięki zakupom nowego samochodu służbowego oraz nowego systemu nagłośnieniowego łatwiej i  w bardziej profesjonalny sposób możemy wspierać organizacyjnie i technicznie takie przedsięwzięcia. Ilość imprez organizowanych przez szkoły, stowarzyszenia, parafie, organizacje pozarządowe, które nie mają możliwości bez naszego udziału realizować swoich zamierzeń, z roku na rok rośnie w znaczącym tempie. Powoduje to duże zaangażowanie naszego sprzętu i pracowników, co nie zawsze jest uwidaczniane i uświadamiane społeczeństwu.    

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych nie prowadzi działalności gospodarczej, która stanowiłaby stałe źródło dochodu, a przychód  w większości stanowią (poza dotacją) środki uzyskane ze sprzedaży imprez i wynajmu sprzętu oraz darowizny i sponsoring.


Łomża 23.01.2007

Opracował: Roman Borawski, dyr. MDK - DŚT

Osoby odpowiedzialne

Autor:Zuzga Anna
Data ostatniej zmiany:2012-01-30 12:00:00
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1417