Archwium - Zamierzenia, Programy, Przebieg i Skutki realizacji zadań

Podstawowe cele działalności Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w 2004 r. realizowane były w trzech dziedzinach: edukacji kulturalnej, promocji lokalnej kultury i jej twórców oraz upowszechniania kultury w oparciu o roczny plan pracy i statut.

W ramach edukacji artystycznej prowadzone były regularne zajęcia w pracowniach, grupach i zespołach oraz zajęcia i pogadanki dla grup szkolnych i osób indywidualnych. Na polu promocji kultury lokalnej  odbywały się koncerty i przeglądy muzyczne, taneczne, konkursy recytatorskie, przeglądy teatralne oraz konkursy i wystawy plastyczne. Ponadto tradycyjnie już realizowane były działania na rzecz upowszechniania kultury i sztuki (koncerty, wystawy, spotkania literackie) oraz imprezy o charakterze okazjonalnym.

Głównymi imprezami i przedsięwzięciami Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych były: Dni Łomży 2004, organizowany po raz drugi Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Tumult”, także po raz drugi Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Kulki, III Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca strefa” oraz po raz kolejny koncert charytatywny „Gwiazdka z nieba” Ogólnopolskie Konkursy Recytatorskie, Festiwal Przedszkolaków „Mama, tata i ja”, konkurs „Sposób na życie”, X Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich. Głównym przedsięwzięciem drugiego półrocza była Łomżyńska Jesień Kulturalna, w ramach której odbyły się m.in. Muzyczne Zaduszki, dwudniowa impreza jazzowa z Stanisławem Sojką jako gwiazdą, wystawy (m.in. grafiki Maxa Ernsta, fotografie Crisa Rozenthala). Zwieńczeniem Jesieni była impreza jubileuszowa przygotowana z okazji 25-lecia MDK - DŚT . Nowym wyzwaniem w 2004 roku była organizacja dużej imprezy plenerowej „Łomżyński Gościniec”, na której oprócz prezentacji kulturalnych pieczona była olbrzymia babka ziemniaczana (rejbak).

MDK - DŚT był współorganizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych oraz wspomagał organizacyjnie i technicznie imprezy realizowane przez inne instytucje i osoby. W 2004 roku jak zwykle była znaczna liczba imprez z udziałem naszych zespołów i sprzętu.
MDK-DŚT jak co roku uczestniczył w organizacji takich imprez jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, festyny osiedlowe, otwarcia ogólnopolskich turniejów sportowych oraz obchody rocznic, święta państwowe i kościelne.

Edukacja kulturalna realizowana jest przede wszystkim poprzez zajęcia z dziećmi i młodzieżą w pracowniach, grupach i zespołach działających w MDK - DŚT oraz poprzez konkursy, przeglądy, wystawy i spotkania autorskie. W 2004 regularne zajęcia prowadziły:

 

Czarny Teatr Sivina II swoje spektakle prezentował głównie przed łomżyńską publicznością. oraz w Wyszkowie, Białymstoku i na festiwalach teatralnych w Ostrowie Wielkopolskim i Ełku. W lipcu teatr przebywał na corocznych warsztatach w Długoborzu koło Zambrowa. Nadal prężnie działa Teatr Produkcyjny Jarosława Osickiego, który tworzą  grupy teatralne Nowi, Szczypiory, AKT i Trzy Grosze. W 2004 roku oprócz prezentacji swoich spektakli w Łomży uczestniczyli na przeglądach i festiwalach teatralnych w Warszawie, Andrychowie, Trzebini, Białymstoku, Kielcach, Sejnach i Suwałkach. Jesienią (04.11.)odbyła się premiera nowego spektaklu „Łysa śpiewaczka”, która była zarazem pożegnaniem najstarszych grup Teatru Produkcyjnego (AKT i Trzy Grosze). Instruktor Jarosław Osicki rozpoczął w 2004 r. Łomżyńską Edukację Teatralną, czyli cykl spektakli zapraszanych teatrów dla młodzieży szkolnej. WystąpiłyWystąpiły teatry Muflasz (październik)z Gdańska i Compania Banda Oszustów (grudzień). Ponadto w ramach innej akcji zatytułowanej „Sposób na życie” dla łomżyńskich uczniów Teatr Produkcyjny występował sześciokrotnie ze spektaklem „Trach”.
Studio Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego zaprezentowało swoje koncerty -spektakle dla gości OFTM „Tumult”, na XV.leciu Siviny II, XXV.leciu MDK - DŚT oraz w programie „Whit The Beatles part II”. Ten zupełnie nowy zespół ciągle pracuje nad swoim repertuarem.
Studio Piosenki Pop Art także uczestniczyło w letnich warsztatach, w Gołdapi.

Grupy wokalne prowadzone przez Magdę Synow występowały wielokrotnie na imprezach okazjonalnych, plenerowych i koncertach dla szkół. Ponadto były wykonawcami dużych przedsięwzięć  artystycznych – koncertów „Gwiazdka z nieba” (wraz z Grażyną Łobaszewską w kościele oo. Kapucynów) i na festynie „Pociąg do Europy”. Dziewczęta brały udział w przeglądach w Grajewie, Narewce, Hajnówce, Łomży i Brzegu zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Nadal duże zainteresowanie wzbudza i prężnie się rozwija taniec breakdance. Formacje „Crazy Twisting Group” i „Twist” prowadzone przez instruktora Marka Kisiela – mają duże grono sympatyków w Łomży oraz wiele laurów na prestiżowych turniejach i festiwalach tańca młodzieżowego. Zwieńczeniem ich licznych sukcesów krajowych był udział w mistrzostwa świata w Bremen w Niemczech. Grupa zajęła wysokie siódme miejsce a Tomek Jarosik w breakdance solo IV lokatę. W kraju łomżyńscy tancerze występowali m.in. Wałczu, Pile, Międzychodzie, Koninie, Bydgoszczy, Włocławku, Grajewie, Czyżewie oraz wielokrotnie w Łomży. Ponadto na zajęcia taneczne uczęszcza około 70 młodych miłośników hip hopu, breakdance’a, disco itp. W czasie ferii zorganizowaliśmy warsztaty specjalistyczne dla grupy Crazy Twisting Group i otwarte dla wszystkich chętnych. W wakacje grupa przygotowywała się do mistrzostw świata na warsztatach w Supraślu.

Członkowie pracowni plastycznej brali udział w licznych konkursach organizowanych w Łomży, w kraju i za granicą oraz prezentowali swoje dokonania na  wystawach w galeriach MDK – DŚT. Pracownia Plastyczna zorganizowała dwa konkursy; ( „Sposób na życie” i „Dawno temu w Łomży”) oraz wystawy pokonkursowe. Odbyło się także podsumowanie konkursu „Łomżyńska stajenka” połączone z wystawą, a także prezentacja prac Środowiskowych Hufców Pracy z całego województwa podlaskiego. Latem sezon plenerowy Pracownia rozpoczęła spływem kajakowym Narwią, a w wakacje odbywały się zajęcia plenerowe w Łomży i okolicach. Jesienią członkowie Pracowni Plastycznej przy aktywnym udziale instruktorki Anny Bureś pomalowali ściany Oddziału Dziecięcego Wojewódzkiego Szpitala w Łomży w ramach ogólnopolskiej akcji „Motylkowe szpitale” pod patronatem Prezydentowej RP. Łomżyński Oddział zajął pierwsze miejsce w kraju.

W ramach edukacji kulturalnej zostały zorganizowane Eliminacje Miejskie dwóch Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich (dla dzieci i młodzieży), Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych „Tumult” oraz  Festiwal Piosenki Przedszkolaków „Mama, tata i ja”, OTTM „Wirująca Strefa”, Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich oraz całoroczny przegląd Non Stop Rock Festiwal „Prorockowanie”. Z powodu braku wymaganej ilości zgłoszeń nie odbył się kolejny festiwal „Sing, jazz, blues”.  Oprócz tych stałych form grupowych prowadzone były zajęcia taneczne, konsultacje indywidualne, spotkania literackie i pogadanki w trakcie wystaw.

W okresie ferii zimowych odbywały się ogólnodostępne, otwarte zajęcia i imprezy dla wszystkich chętnych. Zorganizowaliśmy m.in. zajęcia wokalne, plastyczne, teatralne i taneczne. Odbyła się impreza dla dzieci, clownada „Ruphert i Rico” oraz koncert finałowy akcji „Szukamy młodych talentów” Zajęcia wzbogacone były koncertami, spektaklami teatralnymi i dyskotekami.

Upowszechnianie sztuki i promocja kultury lokalnej zajmuje od początku szczególne miejsce w działalności Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zadania te realizowane są przede wszystkim poprzez koncerty, wystawy, spektakle, spotkania autorskie i działania  wydawnicze. W pierwszym półroczu nasze działania skupiły się głównie wokół kultury dla dzieci i młodzieży, latem wokół imprez plenerowych np. w ramach Dni Łomży (festyn „Swojsko i wesoło” z koncertami grupy Novii, Stanisława Wiszowatego i kapeli „Paka z Grajewa” oraz „Studio Lato Radia Białystok” gdzie wystąpili z ramienia MDK-DŚT zespół Kran i De Mono), festynu Gościniec Łomżyński. Jednak główne zadania upowszechnieniowe wartościowej kultury (przede wszystkim koncerty, wystawy i spektakle) trwają cały rok, a kumulują się podczas Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej.

Działania promocyjne na polu muzyki koncentrowały się wokół zespołów młodzieżowych, którym zorganizowaliśmy przeglądy pod hasłem „Teraz Łomża” oraz całoroczny ogólnopolski przegląd „Prorockowanie”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem grup łomżyńskich i zespołów z całej Polski.. Tradycyjnie już organizowaliśmy wystawy lokalnych fotografików i plastyków. W galerii Bonar prezentowane są dokonania łomżyńskich uczniów (m.in. od lat wspólnie z Liceum Plastycznym organizowane są wystawy ich maturzystów). Przy Galerii Pod Arkadami działa Galeria Jednej Fotografii i Klub Fotografików Łomżyńskich, mający na celu integrację i promocję środowiska fotograficznego. Efektem tych spotkań był m.in. plener (Łomża nocą,) oraz warsztaty prowadzone przez wykładowcę fotografii na ASP w Warszawie M. Dąbrowskiego..

Na polu promocji literatury miał miejsce wieczór poetycki związany z promocją I tomu wyboru utworów Henryka Gały, (współwydawcą tego tomu jest MDK-DŚT ), oraz wydanie drugiego tomu w grudniu. W ramach promocji członków Klubu Młodego Literata odbyła się prezentacja ich pierwszego wydawnictwa „Zeszyt pierwszy”, a jesienią MDK - DŚT wydał tomik wierszy „Pogo” Anny Szczyglewskiej .  
Doskonałą promocją osiągnięć MDK - DŚT i łomżyńskiej kultury była prezentacja w ogólnopolskim programie telewizyjnym „Regiony kultury”. Istotnym wydarzeniem było także przyznanie nagrody „Mecenas Kultury Województwa Podlaskiego” firmie „Bona” z Łomży za znaczące wspieranie konkursu poetyckiego im. J. Kulki.

Cały czas utrzymywane są kontakty z innymi organizatorami działań kulturalnych, i staramy się prezentować w miarę możliwości łomżyńskich twórców i wykonawców zarówno profesjonalnych i amatorów. (m.in. na festynach, wystawach itp.)

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych nie prowadzi działalności gospodarczej, która stanowiłaby stałe źródło dochodu, a przychód  w większości stanowią (poza dotacją) środki uzyskane od sponsorów, od innych organizacji, ze sprzedaży imprez oraz wynajmu sprzętu i darowizny.  


Wykaz imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych  w 2004 roku w załączniku.

Opracował: Roman Borawski, dyr. MDK - DŚT

 

Osoby odpowiedzialne

Autor:Zuzga Anna
Data ostatniej zmiany:2012-01-30 11:33:00

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1434